Najlepsze sposoby wymiany walut

Data dodania: 23 maja 2016 r. / Aktualizacja: 27 grudnia 2022 r.
wymiana walut Wymiana walut
Źródło: Fot. Wikimedia Commons

Na rynku finansowym niezmiennie panuje ruch w zakresie wymiany walut. Wymiana handlowa, praca zarobkowa za granicą, wyjazdy na wakacje czy kredyty w obcej walucie sprawiają, że zainteresowane osoby zastanawiają się jak korzystnie wymienić obcą walutę i oczywiście nie stracić na transakcji. Przedstawiamy Państwu małe kompendium wiedzy, które pozwoli na indywidualne dokonanie najlepszej opcji.

Kiedyś i dziś

Wymiana walut to w istocie transakcja polegająca na sprzedaży lub kupnie danej sumy zgodnie z obowiązującym kursem. Niegdyś klienci byli skazani wyłącznie na kantory stacjonarne, ewentualnie banki, w których ceny zakupy czy sprzedaży nie były korzystne. Wraz z rozwojem rynków finansowych sytuacja uległa znacznej poprawie, oczywiście ze wskazaniem korzyści po stronie klientów. Aktualnie tylko co ósma osoba wybiera bank na miejsce transakcji. Zdecydowany prym wiodą natomiast kantory internetowe, które wyróżniają się dobrymi warunkami transakcji, bezpieczeństwem i szybkością transakcji, a dodatkowo w czytelny sposób przedstawiają kursy walut.

Oszczędne e-kantory

W kantorach internetowych, dzięki niższym marżom, oferty są znacznie korzystniejsze. Świadomość konsumentów stale wzrasta, podobnie jak oczekiwania, dlatego w e-serwisach wymiany walut można otrzymać po prostu lepiej przygotowany wachlarz usług. Szybkie porównywarki, możliwość ustawienia preferowanego kursu zakupu czy sprzedaży, czy automatyczne polecenie dokonania wymiany sprawia, że całość jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które stawiają na terminowość i oszczędność. Na wzrost popularności e-kantorów miała wpływ ustawa antyspreadowa, która odblokowała możliwość wymiany walut w dowolnym miejscu osobom spłacającym kredyty. Warunkiem skorzystania z tej opcji transakcji walutowej jest posiadanie dwóch kont bankowych – złotówkowego i walutowego.

Bank i kantor

Wymiana w banku – jak już wskazaliśmy na początku – nie należy do najczęstszych. Proponowane kursy walut nie są już tak korzystne jak w przypadku transakcji w kantorach internetowych. Nie mniej jednak, wymiany walut można dokonać bezpośrednio w kasie banku, lub – w przypadku pobytu za granicą – za pomocą karty płatniczej, która działa na zasadzie automatycznego przewalutowania całej transakcji. Nie mniej jednak, nie jest to opcja, która pozwala jakkolwiek zaoszczędzić. Chociaż od 2011 roku banki były zobowiązane obniżyć spread i utrzymać go na poziomie 0,5 – 5 proc. to zazwyczaj w praktyce oznacza to tę górną granicę, która znacznie przewyższa oferty w kantorach internetowych.

Dosyć podobnie kształtuje się sytuacja w kantorach stacjonarnych, które swój zarobek liczą w wysokich marżach oscylujących nawet wokół 3 proc.

Najlepszym i najbezpieczniejszym sposobem na wymianę walut są nowoczesne i całkowicie bezpieczne e-kantory. Naturalnie wybierając swój sprawdźmy jego wiarygodność, a także przeczytajmy opinie.

Źródło:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wymienialno%C5%9B%C4%87_waluty
http://www.hbrp.pl/nie_przeocz.php?id=1485&t=bank-kantor-czy-ekantor-sprawdz-gdzie-warto-wymieniac-walute

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!