Czy to koniec kryptowaluty Facebooka?

Data dodania: 25 marca 2022 r. / Aktualizacja: 25 marca 2022 r.
Libra - token, który nigdy nie powstał Diem / Libra
Źródło: Luca Sammarco / Pexels

Ponad dwa lata temu Facebook zainicjował projekt stabilnej kryptowaluty. Jednak w ostatnim czasie coraz więcej słyszy się o tym, że Konsorcjum Diem ma pozbyć się swoich aktywów. Zapewne wynika to z faktu, że “kryptowaluta Facebooka” ma za sobą dość krótką, ale burzliwą historię. Dlatego też niedługi epizod związany z projektem Facebooka znajdzie się na liście nieudanych finansowych przedsięwzięć. 

Stablecoin – stabilna kryptowaluta Facebooka

W 2019 roku Facebook przedstawił pomysł na stabilną kryptowalutę o nazwie “Stablecoin” opierającą się o rezerwy składające się z koszyka oficjalnych walut. Chodziło o unowocześnienie globalnych płatności i to nie tylko na platformie założyciela popularnego medium społecznościowego. Projekt ten jednak nie zachwycił ekspertów z rynku finansowego, ponieważ według nich miała zagrażać stabilności systemu, powstawaniu nowego miejsca do prania brudnych pieniędzy oraz do wtargnięcia podmiotu prywatnego w obręb banków centralnych.

Projekt nadzorować miało Stowarzyszenie Libra, które początkowo imponowało swoim składem. Jednak już niedługo później wiele firm zaczęło się z niego wykruszać. Chodziło to zbyt duże kontrowersje związane ze stworzeniem projektu, z którym firmy te nie chciały być kojarzone. 

W 2020 roku zajęto się rebrandingiem projektu, przekształcając jego nazwę na Diem. Wizja kryptowaluty również została zmieniona. Najważniejszy miał być stablecoin bazujący na dolarze amerykańskim

Co nastąpiło w roku 2021?

Rok 2021 przyniósł dla projektu Facebooka wiele zmian. Po wielu rozmowach z regulatorami rynku Diem ze swoją działalnością przeniosło się do Stanów Zjednoczonych kończąc tym samym, staranie się o szwajcarską licencję, aby uruchomić system płatności. Projekt Diem nawiązał współpracę z bankiem Silvergate posiadającym licencję bankową w Kalifornii. Start programu pilotażowego był coraz bliżej.

Współtwórca projektu Diem został zacytowany przez portal Coindesk:

Proponujemy podejście zbliżone do partnerstwa publiczno-prywatnego. Traktujemy [token Diem oparty na dolarze] jako tymczasowe przedsięwzięcie, w którym partnerzy tacy jak Silvergate będą pełni rolę emitentów. Jednak w momencie, gdy pojawi się CBDC (Central Bank Digital Currency, cyfrowy pieniądz banku centralnego)… Jesteśmy jedynym emitentem stablecoinów, który publicznie zobowiązał się do wycofania własnego tokena i zastąpienia go przez CBDC.

Jak sytuacja wygląda dziś?

Tokenów Diem na rynku brak. Dodatkowo amerykańskie portale mówią o szybkim zakończeniu przedsięwzięcia Facebooka, które ma zacząć wyprzedawać swoje aktywa. Przez nacisk Feda na bank Silvergate cały projekt został postawiony pod znakiem zapytania. 

Mimo, iż projekt Zuckerberga wydawał się ambitny, to jednak wrogie nastawienie regulatorów było uznawane za zagrożenie od początku. Dziś wiele banków centralnych omija szerokim łukiem tego typu przedsięwzięcia, a projekt Diem za chwilę odejdzie w zapomnienie.

Ocena artykułu
5.0/5 (głosów: 1)