Czy powstanie kryptograficzna wersja złotówki?

Data dodania: 19 maja 2020 r. / Aktualizacja: 10 czerwca 2021 r.
Cyfrowy polski złoty jest bliżej niż myślisz. Cyfrowy polski złoty jest bliżej niż myślisz.
Źródło: Pixabay/Pexels

Jeszcze najprawdopodobniej w tym roku może pojawić się pilotażowy projekt, który ma przygotować „grunt” do powstania krypto-złotego w Polsce. Billon i Raiffeisen Bank International wspólnie rozpoczęły prace nad tokenizacją walut. Wykorzystywać będą przy tym system Billon Digitized Distributed Cas. Tym samym może on pomóc wyemitować w Polsce krypto-złotego, który będzie cyfrową wersją naszej rodzimej waluty.

Fintech Billon doskonale rozumie, jak dostosować blockchaina do potrzeb zgłaszanych przez banki i samych konsumentów. Pozwala również wybrać bankom metodę transferu środków. Przy okazji zapewni szybkość procesu i gwarancję sprawdzania statusu płatności.

Czy w praktyce rzeczywiście w najbliższym czasie będziemy obserwować proces emisji cyfrowego złotego? Czas pokaże. Blisko było w przypadku stablecoina dPLN. Projekt ten promowany i realizowany przez prof. Krzysztofa Piecha nie został dokończony.

BitBay na szczycie według CoinMarketCap

Polska giełda kryptowalutowa została doceniona przez CoinMarketCap, który skupia wokół siebie ponad 300 giełd tego rodzaju. BitBay został umieszczony na 24 miejscu w globalnym rankingu platform służących do handlu walutami cyfrowymi. Tym samym jest w ścisłej czołówce w Europie i na świecie.

Halving Bitcoina

Za nami jest już ważne wydarzenie, jakim był halving Bitcoina, doszło do niego 11 maja 2020 r. Tym samym zmniejszono nagrody, jakie uzyskują górnicy za kopanie BTC. Nastąpiło to wraz z wydobyciem bloku o numerze 630 000. Nagroda za wykopanie jednego bloku została zmniejszona o połowę: z 12.5 BTC do 6.25 BTC. Kolejnego halvingu możemy się spodziewać za 4 lata.

Visa wykorzysta Blockchain do stworzenia cyfrowego dolara

Amerykańska korporacja VISA, która zajmuje się wydawaniem kart płatniczych, chce wykorzystać technologię Blockchain do tego, by stworzyć cyfrowego dolara. Złożono już wniosek patentowy w tej sprawie do Amerykańskiego Biura Patentowego i Znaków Towarowych. Patent w rzeczy samej dotyczy stworzenia cyfrowej waluty z wykorzystaniem scentralizowanego komputera i technologii Blockchain.

Czy VISA będzie tym organem, której uda się stworzyć cyfrowego dolara? Już 8 listopada 2019 roku VISA złożyła patent „Cyfrowa waluta FIAT”, ale procedura opublikowania zgłoszeń patentowych przeciągnęła się i dokończono ją dopiero 14 maja 2020 roku. Patent VISA opisywany jest jako komputer jednostki centralnej, który odbiera żądania zawierające numer seryjny i nominał fizycznej waluty. Określono również, że rejestrowane będzie na Blockchainie utworzenie waluty cyfrowej i usunięcie waluty fizycznej z obiegu w systemie walutowym.

Dwa nowe tokeny na Reddit

Serwis Reddit udostępnił swoim użytkownikom, a jest ich ponad 174 milionów, dwa nowe tokeny: „Moons” ($MOONS) oraz „Bricks” ($BRICKS). Oba zostały oddane do dyspozycji osób korzystających z subredditowych kanałów: /r/Cryptocurrency i /r/ForniteBR. Przypominamy przy tym, że pierwszym tokenem, jaki Reddit wprowadził w związku z zaangażowaniem się w sferę kryptowalutową, był DONUT na subredditowym kanale /r/Ethtrader.

Tokeny dla użytkowników aidropa Civic

Wszystkie osoby, które wzięły udział w airdropie Civic, czyli w pracach nad portfelem Civic, po ich ukończeniu mogą zgłosić się po swoje tokeny CVC. Do wygrania było od 500 do nawet 25 000 tokenów.

Nowy portfel kryptowalutowy od Civic jest szyfrowany podpisami multisig. Dodatkowym zabezpieczeniem jest to, że cyfrowe aktywa deponowane na portfelu są zabezpieczone przez fundusz gwarancyjny Coincover Cryptocurrency Protection Guarantee do kwoty 1 miliona dolarów, którego gwarantem jest Lloyd`s of London – zrzeszenie indywidualnych ubezpieczycieli.

Ocena artykułu
4.0/5 (głosów: 1)