Czy kopanie kryptowalut jest jeszcze opłacalne?

Data dodania: 19 listopada 2019 r. / Aktualizacja: 21 marca 2020 r.
Z kopania kryptowalut cały czas można nieźle żyć. Pod warunkiem, że ma się dostęp do taniego prądu. Z kopania kryptowalut cały czas można nieźle żyć. Pod warunkiem, że ma się dostęp do taniego prądu.
Źródło: Pixabay / Pexels

Bardzo wymagającą dziedziną działalności w kryptowalutowym świecie pozostaje kopanie kryptowalut. Jest nieodłącznym elementem branży. Kopiąc kryptowaluty, można w sposób bezpośredni przyczynić się do wsparcia cyfrowych aktywów, poprzez świadczenie pomocy w utrzymywaniu ich sieci. Nadal, przy odpowiednio dobranej strategii, z kopania kryptowalut można czerpać realne korzyści finansowe. Najtaniej kopie się Kuwejcie. Zwróć uwagę na przebitkę w stosunku do aktualnej ceny Bitcoina, która w ostatnich dniach waha się w okolicach 8000 USD. Dla porównania, prezentujemy też dane z Polski. U nas zdecydowanie za bardzo nie opłaca się kopać. Dane z tabeli pochodzą ze strony powercompare.co.uk.

KrajCena za KWH (USD)Koszt wykopania 1 BTC (USD)
Kuwait1.7 centa$1,415.09
Venezuela1.9 centa$1,629.50
Myanmar3.6 centa$3,087.47
Bahrain4.2 centa$3,627.78
China4.3 centa$3,644.93
...  
Polska17.9 centa$15,369.70

Ponad 6000 bitomatów

CoinATMRadar podaje, że liczba bitcoinowych bankomatów, czyli tak zwanych bitomatów na świecie przekroczyła już 6 tys. urządzeń. Niespełna 5 miesięcy temu było ich 5000. Liczby te robią wrażenie i świadczą o rosnącej popularności Bitcoina i kryptowalut jako takich.

Ponad 65 proc. spośród tych 6000 bitomatów znajduje się obecnie na terenie Stanów Zjednoczonych. Wiadomo, że prawie 77 proc. wszystkich bitomatów mieści się w krajach Ameryki Północnej, a co dziesiąta tego typu maszyna na świecie jest zainstalowana w Kanadzie. Na Starym Kontynencie mamy tylko 20 proc. wszystkich bitomatów - około 1200. W Azji zaś jest ich zaledwie 2 proc.

W samym USA znajduje się 3924 bitomatów, w Kanadzie 652 urządzeń, a w Wielkiej Brytanii - 272. Wiele bitomatów ma też Szwajcaria - aż 77 maszyn. 75 jest ich w Hiszpanii, 70 w Czechach, a 62 w Grecji. Rosja ma 58 maszyn służących do wypłacania Bitcoinów, zaś w Polsce jest ich aż 53.

Aż 33 proc. wszystkich maszyn na świecie wytworzyła firma General Bytes, a za nią plasuje się Genesis Coin, która umieściła 31 proc. wszystkich bitomatów.

CME Group już wkrótce uruchomi bitcoinowe opcje

Giełda instrumentów pochodnych, jaką jest CME Group, ogłasza, że już wkrótce, mianowicie w styczniu 2020 roku, zamierza uruchomić opcje na swoich kontraktach futures, które opierają się na Bitcoinach. CME publikuje jednocześnie informacje, że jak tylko pojawi się „zielone światło od organów regulacyjnych”, chce wprowadzić wspominane opcje dla swoich klientów. Możliwe, że stanie się to już 13 stycznia 2020 roku. Każdy kontrakt będzie oparty na jednym bitcoinowym kontrakcie futur es, składającym się z pięciu Bitcoinów, a ceny podawane będą w dolarach amerykańskich.

Malta AIBC Summit

W minionym tygodniu, w sobotę, zakończyła się Malta Al & Blockchain Summit. Wydarzenie zgromadziło ponad 6,5 tys. uczestników, zainteresowanych kryptowalutami, technologią blockchain oraz Al. Była to okazja do zaprezentowania swojego kryptograficznego biznesu na międzynarodową skalę. Polacy także mieli swoje „5 minut” podczas tego wydarzenia, które obejmowało liczne prezentacje, warsztaty i networking.

Ocena artykułu
3/5 (głosów: 1)