Co trzeci Polak chce kupić kryptowaluty

Data dodania: 13 sierpnia 2019 r. / Aktualizacja: 13 października 2021 r.
Polacy coraz bardziej świadomie wybierają inwestycje w kryptowaluty. Polacy coraz bardziej świadomie wybierają inwestycje w kryptowaluty.
Źródło: Crypto Crow / Pexels

Rośnie świadomość Polaków dotycząca kryptowalut i roli, jaką odgrywają one w świecie finansów. Według badań przeprowadzonych przez SW Research dla DARB Finance, około 61 proc. Polaków deklaruje, że zna kryptowaluty, a 32 proc. zamierza je w przyszłości kupić - połowa po to, aby osiągnąć z nich zysk, a co czwarta osoba uważa, że jest to inwestycja i zabezpieczenie na przyszłość. Jednak nie wszyscy wiedzą, do czego wykorzystywane są w istocie waluty cyfrowe, a często wiedza ta nie jest do końca zgodna z rzeczywistością. Około 6 proc. Polaków wierzy, że kryptowaluty mogą w przyszłości zastąpić tradycyjne waluty fiducjarne.

Ze wszystkich dostępnych kryptowalut najbardziej rozpoznawalną jest Bitcoin. Zna go 95 proc. badanych. To zdecydowanie lider zestawienia. Na drugim miejscu znalazła się kryptowaluta Litecoin, którą zna 19 proc. Polaków, a na trzecim Ethereum, które zna 17 proc. z nas.

Upadłość Coinroom

Kilka tygodni temu głośno było na temat giełdy Bitmarket.pl, która ogłosiła upadłość. Teraz temat ten przycichł, ale inna polska platforma handlowa idzie w jej ślady. Coinroom właśnie oficjalnie ogłosił upadłość. Jest winien swoim klientom pieniądze.

Platforma Coinroom powstała w 2016 roku i funkcjonowała bardzo dobrze, aż do chwili, kiedy przed rokiem doszło do ataku hakerskiego na nią. Wydawało się, że nic wielkiego się nie stało, ale niewykluczone, że wydarzenie to spowodowało po czasie tak duże problemy finansowe, aby platforma musiała upaść. Po ataku firma będąca właścicielem Coinroom trafiła na tzw. czarną listę KNF.

Walmart z własną kryptowalutą

Po tym, jak serwis społecznościowy Facebook ogłosił powstanie własnej kryptowaluty, na podobny krok najprawdopodobniej zdecyduje się inna duża firma - Walmart. To amerykańska sieć supermarketów z bogatą historią. Istnieje od 1962 roku, a w 2010 roku było największym na świecie sprzedawcą detalicznym pod kątem obrotów. Firma ta jest też największym prywatnym pracodawcą w USA, Meksyku czy w Kanadzie.

Obecnie sieć pracuje nad patentem metody generowania kryptowalut, która działałaby i rejestrowała transakcje za pomocą technologii Blockchain. Niewykluczone, że Walmart też będzie miał własną kryptowalutę, ale jest to celem długoterminowym.

Nowe dAppsy w aplikacji Samsunga

W marcu 2019 roku internetowy sklep Samsunga ze zdecentralizowanymi aplikacjami Blochchain Keystore. Obecnie producent dodał do swojej oferty kilkanaście nowych blockchainowych dAppsów, czyli kolejnych aplikacji o zdecentralizowanym charakterze. Nowe dAppsy oferują wiele nowych możliwości: od aplikacji społecznościowych po aplikacje rozrywkowe.

Blockchain elementem nowoczesnej bankowości

Commerzbank jest prekursorem zastosowania technologii Blockchain w nowoczesnej bankowości. Przetestował on nowy system płatności oparty o łańcuchy bloków, mianowicie usługę rozliczania płatności między elektronicznym punktem załadunkowym, a systemem ciężarówek Daimlera, bez interwencji ze strony człowieka. Aby możliwe było przeprowadzenie transakcji bank podobno musiał wykorzystać stokenizowane na te potrzeby jednostki euro umieszczone na Blockchainie.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!