BTC wyceniane poniżej 38 tys. dolarów

Data dodania: 15 marca 2022 r. / Aktualizacja: 15 marca 2022 r.
Smutny trader Przeciętne wyceny na rynkach kryptowalut doprowadza hodlerów do szału
Źródło: Pixabay / Pexels

Awersja do ryzyka wśród inwestorów na całym świecie spowodowana jest aktualnie wojną Rosji z Ukrainą i reperkusjami, jakie będą z nią związane. Świat nakłada liczne sankcje na agresora, jakim jest strona rosyjska. Dlatego inwestorzy stronią od podejmowania ryzykownych inwestycji i lokują swoje środki finansowe najczęściej w walory uznawane za bezpieczne. Stąd też wynika malejący kurs BTC. Ta najważniejsza obecnie na świecie kryptowaluta w dużej mierze tylko pogłębia kolejne straty.

Najniższy poziom w ostatnim czasie Bitcoin osiągnął na koniec I tygodnia marca – w niedzielę BTC/USD ustabilizowało się na poziomie 37 600 USD. W nowym tygodniu, 7 marca 2022 roku, nic nie sprawiło, by BTC miało mocno odbić się od przysłowiowego dna. Niektórzy eksperci twierdzą nawet, że Bitcoin będzie nadal taniał, aż do pokonania zniżkowego poziomu oporu na poziomie 30 tys. dolarów.

USA – Biden wyda rozporządzenie wykonawcze w sprawie kryptowalut

Na stronie Departamentu Skarbu USA w ubiegłym tygodniu pojawiło się oświadczenie, że prezydent Biden wyda rozporządzenie wykonawcze w sprawie kryptowalut. Według ekspertów usunięte już ze stron Departamentu Skarbu USA oświadczenie zawierało wypowiedź prezydenta o przyjęciu skoordynowanego i kompleksowego podejścia do polityki w zakresie zasobów cyfrowych, które mogłoby przynieść znaczące korzyści – dla wszystkich Amerykanów, konsumentów i przedsiębiorstw. Wszystko po to, by chronić ich przed nielegalnym finansowaniem. To i tak mniej restrykcyjne podejście do kryptowalut niż oczekiwano.

Wahania wyceny Bitcoina

Wojna w Ukrainie jest sytuacją kryzysową, w której inwestorzy poszukują bezpiecznych przystani dla swoich pieniędzy. Wydawać by się mogło, że załamanie gospodarki takiej potęgi jak Rosja powinno ich skłonić do inwestycji w kryptowaluty. Tymczasem wyraźnie widać, że Bitcoin znajduje się obecnie na rollercoasterze wyceny, co potwierdza nerwowość panującą na globalnych rynkach.

W środę 9 marca Bitcoin rósł nawet o 10 proc. dzień do dnia, do poziomu 42,5 tys. USD, co spowodowało, że stał się jednym z najsilniejszych aktywów finansowych. Kiedy jednak rozmowy pokojowe w Turcji pomiędzy reprezentantami Ukrainy i Rosji nie zakończyły się żadnym porozumieniem, Bitcoin znów zaczął notować straty i był wyceniany na poziomie 39 tys. dolarów.

Projekt Markets in Crypto Assets (MiCA)

Zdecydowana większość kryptowalut opiera się na konsensusie typu proof-of-work, czego najlepszym przykładem jest Bitcoin. Od dawna nawołuje się, że trzeba przejść w przypadku kryptowalut w kierunku środowiska naturalnego mechanizmu konsensusu proof-of-stake. Takie przepisy znalazły się w projekcie Markets in Crypto Assets (w skrócie MiCA), który ma być poddany głosowaniu w parlamencie Unii Europejskiej. To najnowszych projekt proponowany przez UE ram legislacyjnych dotyczący środowiska kryptowalutowego jako takiego.

Rubel wciąż słabnie

Waluta rosyjska znajduje się obecnie na zniżkowym kursie wobec innych walut światowych. Powód rzecz jasna jest prosty – wojna w Ukrainie wywołana przez stronę rosyjską. Rubel osłabił się zarówno w samej Moskwie, jak i na rynkach zagranicznych. Jeszcze mocniej było to zauważalne w środę 9 marca bieżącego roku, kiedy oczekiwano na dane o inflacji w Rosji. Przed południem w środę w II tygodniu marca 2022 roku rubel był o 10 proc. tańszy w stosunku do piątkowego zamknięcia na poziomie 117,2 za dolara na giełdzie w Moskwie. W stosunku do euro również tracił i kurs EUR/RUB wyceniany był na poziomie 120,3 rubla za euro. Wcześniej po raz pierwszy na giełdzie osiągnął poziom 120 za dolara i 130 za euro. Rubel spadł o około 30 proc. w stosunku do dolara w Moskwie od chwili wysłania przez Władimira Putina wojsk do Ukrainy 24 lutego 2022 roku.

Największy dzienny wzrost euro od 6 lat

W II tygodniu marca doszło na terenie Turcji do spotkania strony rosyjskiej i ukraińskiej, w sprawie rozmów o możliwości zawarcia pokoju. Spotkanie Ławrow-Kuleba nie przyniosło oczekiwanych przez niemal cały świat skutków. Niemniej spowodowało duże zmiany w kursach walut na świecie. Waluta wspólnotowa – euro – w tym czasie odnotowała największy dzienny wzrost od niemal 6 lat. Kurs euro wyniósł 1,1047 USD po wzroście o 1,6 proc. w środę 9 marca.

Ocena artykułu
5.0/5 (głosów: 1)