Bitcoin zużywa coraz więcej energii

Data dodania: 29 października 2019 r. / Aktualizacja: 29 października 2019 r.
Rośnie zużycie energii elektrycznej potrzebnej do wykopania 1 Bitcoina Rośnie zużycie energii elektrycznej potrzebnej do wykopania 1 Bitcoina
Źródło: Pixabay / Pexels

Zużycie energii przez cyfrowe złoto, czyli Bitcoina, rośnie, z uwagi na fakt, że jego hashrate w sieci osiąga coraz to nowe rekordy. W ramach nowego, przeprowadzonego właśnie badania, oszacowano, że całkowite zużycie energii w sieci Bitcoina wynosi tyle, ile w przypadku niektórych krajów w UE. Bitcoin, według danych z University of Cambridge, zużywa w sieci około 79,79 terawatogodzin energii na rok, a np. Belgia zużywała w 2016 roku 82,1 TWh, zaś Finlandia 82,8 TWh.

Prezydent Chin wspiera Blockchain

Prezydent Chińskiej Republiki Ludowej, Xi Jinping obiecał wygospodarować dodatkowe fundusze na rozwój technologii łańcucha bloków - Blockchain w Chinach. Uważa, że jest ona przełomowa dla innowacji. Polityk chwalił znaczenie Blockchaina i powiedział, że integracja z nią jest niezbędna dla rozwoju jego kraju. Gospodarka Chin cały czas idzie do przodu w zakresie rozwoju technologii Blockchain, z kolei w opozycji stoi USA, gdzie wstrzymany został rozwój takich projektów.

Kurs Bitcoina wzrasta

W ubiegłym tygodniu obserwowany był wzrost kursu najważniejszej waluty cyfrowej świata - Bitcoina. Po raz pierwszy od 22 września bieżącego roku kurs Bitcoina (BTC) powrócił w okolice 10 000 dolarów. Główna kryptowaluta wzrosła aż o 27 proc. w ciągu zaledwie 24 godzin.

Od 23 października kurs Bitcoina utrzymywał się na poziomie ponad 7 tys. USD, aby 26 października wyraźnie zyskać na wartości. Wówczas za jednego Bitcoina trzeba było zapłacić aż 9 591 dolarów. Było to pozytywną niespodzianką dla wielu inwestorów. Skok ceny BTC był na tyle spektakularny, że i inne kryptowaluty na giełdach zaczęły zyskiwać.

BTC przetransferował środki w wysokości 11 trylionów dolarów

Od momentu, kiedy Blockchain Bitcoina pojawił się na rynku w 2009 roku, cały czas zyskuje na popularności. Mylili się wszyscy ci, którzy prognozowali jego rychły koniec. Bitcoin nadal ma się dobrze, pomimo upływu całej dekady. Najnowsze statystyki Bitcoinów pokazywane w ubiegłym tygodniu sprawiają, że pojawiają się głosy o znacznym odbiciu jego kursu.

Tymczasem, według aktualnych obliczeń, Bitcoin jako sieć Blockchain w ciągu 10 ostatnich lat przetransferował środki finansowe w wysokości 11 trylionów dolarów amerykańskich. Obecnie sieć przetwarza około 9,6 miliarda dolarów dziennie. Jeśli wartość ta zostanie utrzymana, to Bitcoin przekroczy swobodnie roczny wolumen transakcji, jakie realizowane są za pośrednictwem PayPala - tam transakcje roczne w 2018 roku opiewały na kwotę zaledwie 578 mld dolarów.

Giełda BitBay z nowym operatorem

Największą polską giełdą kryptowalutową jest BitBay, która ostatnio poinformowała, że zmuszona jest do zmiany operatora swoich wpłat i wypłat w złotówkach. W komunikacie giełda podała, że jest zmuszona podjąć decyzję o zmianie operatora dla wpłat i wypłat FIAT przelewami bankowymi. Wszystko przez to, że dotychczasowy partner BitBay w tym zakresie otrzymał od banku wypowiedzenie umowy o świadczenie usług.

Klienci nie mają powodu do zmartwień, ponieważ BitBay był przygotowany na taki scenariusz. Dla zabezpieczenia interesów użytkowników zdecydował się na przejście do innego operatora - obecnie realizację wpłat i wypłat przejęło Payment Technology.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!