Bitcoin znów traci

Data dodania: 15 czerwca 2022 r. / Aktualizacja: 25 czerwca 2022 r.
Skok w przepaść Nie tylko BTC traci. Inwestorzy w altcoiny również nie mają łatwego życia..
Źródło: Henry & Co. / Pexels

Sytuacja na świecie nie sprzyja inwestowaniu w ryzykowne aktywa, dlatego na wartości tracą między innymi kryptowaluty, z Bitcoinem na czele. W poniedziałek, 13 czerwca, Bitcoin stracił 9 proc. w ciągu doby i był przez chwilę wyceniany poniżej granicy 25 000 USD. Testuje kolejne, niskie poziomy wsparcia. Takie notowania ostatni raz były obserwowane w grudniu 2020 roku. Dziś, w środę 15 czerwca - za 1 BTC płaci się 20 000 USD.

Jednak nie tylko notowania Bitcoina tracą na wartości. Podobnie jest z całym rynkiem kryptowalutowym, od którego zdecydowanie ucieka kapitał. Tempo spadków spowodowało, że obecnie analitycy prognozują, że Bitcoin wkrótce będzie kosztował około 20 000 USD. Wartość rynkowa wszystkich kryptowalut spadła do nieco ponad biliona dolarów, podczas gdy w listopadzie 2021 roku był on wart 2,9 bilionów.

Edward Snowden o kryptowalutach

Znany jako demaskator, który w 2013 roku ujawnił tajne dane i ukazał skalę inwigilacji prowadzonej przez  Narodową Agencję Bezpieczeństwa USA (NSA) – Edward Snowden wypowiedział się na temat przyszłości kryptowalut. Podczas konferencji Consensus 2022 odbywającej się w Austin w Teksasie powiedział, że największą wadą Bitcoina jest to, że ma on publiczny charakter i kryptowaluta ta nie jest prywatna.

Jego zdaniem Bitcoin nie ma szans sprawdzić się w roli elektronicznej gotówki, ponieważ gotówka powinna charakteryzować się właśnie anonimowością. Z drugiej strony Snowden powiedział też, że uważa Bitcoina za genialny wynalazek i jest fanem technologii blockchain jako takiej.

Ethereum 2.0 z opóźnieniem

Ethereum to druga, największa kryptowaluta na świecie. Od dłuższego czasu całe środowisko kryptowalutowe, a zwłaszcza użytkownicy Ethereum oczekują na wprowadzenie ekologicznego modelu wydobycia nazywanego „proof of stake” w blockchainie oraz transformację w zapowiadaną od dawna wersję Ethereum 2.0.

Wszystko w wyniku testowania najstarszej sieci Ropsten. Testy odbywały się od 8 czerwca. Sieć ta jest o tyle istotna, że zapewnia najbardziej realistyczne środowisko dla przeprowadzenia testów Ethereum 2.0. Pozwala na weryfikację błędów oraz ocenę wyników pracy.

Litecoin wycofany w Korei Południowej

Giełdy kryptowalutowe działające na terenie Korei Południowej muszą bez wyjątku egzekwować surowe wytyczne KYC i AML.  KYC to procedura należytej staranności oraz regulacja bankowa, jaką powinny przeprowadzić instytucje finansowe oraz inne podmioty do zidentyfikowania swoich klientów i uzyskania od nich pewnych, odpowiednich, trafnych informacji wymaganych do prowadzenia interesów ze stroną zainteresowaną.

Skrót AML oznacza „Anti Money Laundering” i jest mechanizmem przeciwdziałającym praniu pieniędzy.

Jako że w sieci Litecoin można dokonywać anonimowych transakcji finansowych, Litecoin musiał zostać wycofany z giełd kryptowalutowych w Korei Południowej.

Jen powiększa straty na rynku walutowym

W środę, 8 czerwca dolar amerykański zyskiwał na wartości, także wobec kursu jena japońskiego. Wszystko przez nastawienie inwestorów wskazujące na to, że banki centralne na świecie będą raczej kontynuować twardą walkę z inflacją i zaostrzać politykę pieniężną.

Jen w środę zaczął powiększać straty po tym, jak spadł do najniższego poziomu od 20 lat. Stało się to w odpowiedzi na to, że Bank Japonii nie zasygnalizował, jakoby miał odejść od stosowania dosyć luźnej polityki pieniężnej.

Taniejący dolar – jakie są najbliższe perspektywy dla USD?

W czwartek, 9 czerwca indeks dolara amerykańskiego śledzący wartość amerykańskiej waluty względem koszyka innych walut spadał o 0,09 proc. do poziomu 102,45. Notowania obniżyły się w oczekiwaniu na posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego i podjęcia przez niego decyzji dotyczące kształtowania w najbliższym czasie polityki pieniężnej.

Notowania pary USD/JPY spadły o 0,12 proc. do 134,09, a pary AUD/USD o 0,13 proc. do 0,7183. Spadki nastąpiły na parach USD/CNY oraz GBP/USD.

Ocena artykułu
3/5 (głosów: 1)