Bitcoin najdroższy w historii – nowe ATH

Data dodania: 8 lutego 2021 r. / Aktualizacja: 13 marca 2023 r.
Bitcoin najdroższy w historii, i jeszcze nie powiedział ostatniego zdania. Bitcoin najdroższy w historii, i jeszcze nie powiedział ostatniego zdania.
Źródło: Joonas kääriäinen / Pexels

To jest ten dzień. 8 lutego 2021 o godzinie 14:00 polskiego czasu za jednego Bitcoina trzeba było zapłacić 44 899 dolarów amerykańskich, czyli ok. 166 700 złotych. Kolejne ATH było do przewidzenia, jednak nikt nie spodziewał się go tak szybko. Kurs BTC w dniu dzisiejszym skoczył o ponad 10%.

Portale informacyjne donoszą, że jedna z firm Elona Muska - Tesla kupiła BTC warte 1,5 mld USD. To z kolei mogło być jednym z powodów, dla których kurs BTC wystrzelił na historyczne maksima.

Równocześnie z Bitcoinem rośnie cena XRP i Eteru.

Nowe ATH Bitcoina - 44 899 USD/BTC

ETH blisko nowego ATH

Wycena ETH, czyli kurs Ethereum od początku lutego systematycznie wzrasta, ale eksperci ostrzegają, że kupno właśnie teraz większej ilości R+ETH niekoniecznie przyniesie zyski inwestorom. Złota zasada mówi, że nie należy inwestować w dowolne walory w czasie ich hossy, ponieważ bardziej prawdopodobne, że zaczną one tracić na wartości niż będą kontynuować trend wzrostowy. Ethereum w ubiegłym tygodniu zbliżało się do poziomu wyceny 2000 dolarów.

Wzrost wartości ETH i zwiększenie poziomu wydobycia Ethereum spowodowało dosyć duże obciążenie całej sieci. Dlatego podjęto decyzję o podniesieniu obowiązujących w jej obrębie opłat. Tracą na tym drobni inwestorzy. Po wzroście o około 20 proc. ETH w ciągu zaledwie 24 h, średnie opłaty transakcyjne osiągnęły w sieci Ethereum poziom aż 17,67 dolarów. Wyraźnie widoczne są owe wzrosty w sieci DeFi. Przed realizacją inwestycji z wykorzystaniem ETH trzeba rozważyć koszty, jakie są naliczane w związku z wykonywaniem smart kontraktów.

Blockchain orężem walki o czyste środowisko

Jak to możliwe, aby technologia łańcucha bloków miała być wykorzystana do walki o zdrowe środowisko na świecie? Odpowiada na to pytanie Microsoft poprzez podjęte przez siebie w ubiegłym tygodniu działania. Wykorzystać chce technologię Blockchain do nabycia kredytów węglowych w Australii – chodzi o kredyty CarbonPlus Grassland. Zostały one przyznane ranczom w Nowej Południowej Walii oraz są częścią sieci Regen Network.

Kredyty węglowe mogą być świadectwem lub zezwoleniem reprezentującym prawo posiadacza do emisji jednej tony CO2 lub równoważonej ilości innego gazu cieplarnianego. Takie świadectwa lub zezwolenia są zbywalne.

Dzięki technologii teledetekcji Regen Network kredyty węglowe stosowane są do realizacji procesu wychwytywania atmosferycznego dwutlenku węgla i przetrzymywania go w glebie. Pomaga to w monitorowaniu dobrostanu zwierząt, zdrowia gleby, jak i oceny ogólnego stanu, w jakim znajduje się dany ekosystem.

Jako że według deklaracji Microsoftu poczynionej w ubiegłym roku koncern ten będzie dążył do wyzerowania generowanego przez siebie śladu węglowego do 2030 roku, spółka musi iść też w kierunku wyeliminowania ilości dwutlenku węgla. Firma Billa Gatesa ma w tym celu nabyć markę kapitałową Impact AG, która zainicjowała cały proces. Liczba skupowanych kredytów węglowych daje nadzieję na poprawę stanu środowiska naturalnego za sprawą świata biznesu w najbliższej dekadzie.

Ocena artykułu
5.0/5 (głosów: 5)