Bitcoin legalny w Chinach? Nie do końca

Data dodania: 28 maja 2019 r. / Aktualizacja: 30 listopada 2020 r.
Bitcoin legalny Bitcoin niby legalny, ale państwo piętnuje obracających kryptowalutami w Chinach
Źródło: Worldspectrum / Pexels

Według ekspertów Banku Chin, posiadanie kryptowaluty Bitcoin jest w Chinach całkowicie legalne. To zdanie odmienne od panującego przekonania, że rząd Chin jest przeciwny kryptowalutom jako takim. Nadal obowiązuje w tym kraju tzw. Bitcoin Ban, a wszelka działalność związana z Bitcoinem jest skutecznie piętnowana, albo chociażby krytykowana. Zdarzają się jednak nieliczni eksperci rynków finansowych, którzy w odmienny sposób interpretują przepisy i są zdania, że posiadanie BTC jest akceptowalne w świetle obowiązującego prawa.

Byki wspierają Bitcoina

Cena Bitcoina w niedzielę 26 maja znów osiągnęła dawno niewidziane szczyty wartości. Było to 8432 dolary za 1 BTC. O poranku 27 maja na giełdach kryptowalutowych za 1 BTC płacono już 8770 dolarów. To wzrost w ciągu zaledwie kilku nocnych godzin o ponad 7 proc. Analitycy już snują prognozy, że Bitcoin w krótkim czasie wróci do wycen rzędu kilkunastu tysięcy dolarów za jeden token. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby już może za kilka dni Bitcoin zaczął atakować poziom 11 tys. dolarów. 

Bitcoin zdaniem Briana Kelly, założyciela firmy inwestycyjnej BKCM, LLC z siedzibą w Nowym Jorku, jest gotów na kolejny, wzrostowy rajd, ponieważ zwiększyła się sprzedaż detaliczna, nastąpiła adopcja instytucjonalna i ograniczanie podaży wskutek halvingu.

Craig Wright to jednak nie Satoshi Nakamoto?

Jak się okazuje, przypuszczenia dotyczące tożsamości Satoshi Nakamoto okazały się nietrafione, ale domniemany twórca Bitcoina, Craig Wright, nie poddaje się. W ubiegły piątek opublikował na swojej stronie internetowej manifest, w którym stwierdza, że podpisze transakcję w sieci Bitcoin kluczem Satoshiego Nakamoto, ale dopiero wówczas, gdy udowodni, że jest nim naprawdę.

Jednocześnie podkreślił on, że Bitcoin ostatecznie wkrótce na dobre zniknie, z uwagi na fakt, że wykorzystuje się go do ułatwienia działalności przestępczej, co wypacza „jego” oryginalną wizję kryptowaluty. Wright twierdzi cały czas, że to on stworzył Bitcoina, choć wielu poddaje to w wątpliwość.  Podał on dodatkowo, że giełdy kryptowalut funkcjonujące z powodzeniem na całym świecie są przestępczymi przedsiębiorstwami, które ułatwiają pranie pieniędzy.

Depozyt zabezpieczający na giełdzie kryptowalutowej Binance

Przedstawiciele jednej z najbardziej znanych giełd kryptowalutowych  - giełdy Binance potwierdzają, że w ich planach w najbliższym czasie jest wdrożenie do platformy funkcji Margin Trading, czyli po prostu depozytu zabezpieczającego. Konto margin będzie połączeniem debetu na rachunku bankowym i kredytu inwestycyjnego, który pozwala zastosować w prosty sposób efekt dźwigni finansowej. Tutaj dowiesz się o różnicy w posiadaniu kryptowalut a inwestycjach CFD.

Do 2020 roku powstanie kryptowaluta FB

Największy serwis społecznościowy na świecie, Facebook ma zamiar wprowadzić już w najbliższej perspektywie czasowej swoją własną kryptowalutę. Jak podaje BBC, kryptowaluta Facebooka, a raczej system wymiany i płatności firmy, planowany jest na 2020 rok. Mark Zuckeberg jest już po wstępnych rozmowach z prezesem banku centralnego Anglii nad zagrożeniami i możliwościami, jakie otworzą się przed facebookową kryptowalutą.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!