Bitcoin: Czy mamy odbicie?

Data dodania: 15 lutego 2022 r. / Aktualizacja: 15 lutego 2022 r.
Odbicie od dna Czy jest szansa na powrót do wzrostów?
Źródło: Daniel Torobekov / Pexels

Drugi tydzień lutego bieżącego roku okazał się zdecydowanie dużo lepszy od poprzednich w 2022 roku. Wiele wskazuje na to, że kurs Bitcoina odbudowuje straty. Powoli eksperci zaczynają mówić o trendzie wzrostowym. Czołowa kryptowaluta na świecie zbliżyła się do wyceny rzędu 43 000 USD, po wzrostach z poziomu 37 000 USD z pierwszego tygodnia lutego.

Odbicie kilkunastoprocentowe jest więc już zauważalne. Wzrosty Bitcoina zostały nieco zahamowane przez publikację danych o zatrudnieniu w Stanach Zjednoczonych, na które mocno zareagowali inwestorzy. Ich silna, negatywna reakcja prowadząca do przeceny Bitcoina była wzmocniona oczekiwaniami w zakresie podwyżki stóp procentowych przez Fed.

Poziom wyceny rzędu 43 000 dolarów określany jest mianem natychmiastowego krótkoterminowego oporu. Eksperci twierdzą, że w kolejce czeka już ważniejsza strefa wyceny na poziomie 45 500 USD.

Wzrosty sprzyjały podnoszeniu wyceny Ethereum i innych kryptowalut. ETH 8 lutego wyceniane było na poziomie powyżej 3000 USD, po wzrostach o 22 proc. w ciągu tygodnia.

Uruchomienie ETFa z ekspozycją na górników bitcoinowych

W nocy z 8 na 9 lutego 2022 roku firma Valkyrie, która zajmuje się zarządzaniem kryptoaktywami zdecydowała się na uruchomienie funduszu ETF z ekspozycją na firmy wydobywające Bitcoina. Fundusz ETF z ticketem WGMI ruszył na giełdzie NASDAQ. Sama zapowiedź takiego ruchu wzmocniła wycenę cyfrowego złota.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez firmę Valkyrie, nowy ETF wyeksponowany na górników Bitcoina zainwestuje przynajmniej 80 proc. aktywów netto w firmy, których minimum połowa przychodów lub zysków pochodzi z wydobywania Bitcoina lub udostępniania maszyn dłużących do wydobywania BTC.  Pozostałe 20 proc. aktywów ETF ma zainwestować w spółki, które trzymają istotną część swoich aktywów w Bitcoina.

To nie pierwszy uruchamiany przez Valkyrie ETF związany z kryptowalutami. Już w październiku 2021 roku firma ta uruchomiła Valkyrie Bitcoin Strategy ETF na NASDAQ notowany jako BTF. Oferuje on ekspozycję na kontrakty futures na cenę Bitcoina.

Firma KPMG inwestuje w BTC i ETH

Ubiegłoroczne spadki cen BTC czy ETH nie zraziły inwestorów interesujących się kryptowalutowym rynkiem, czego wyraz należy szukać w bieżących wycenach wspominanych kryptowalut. Gigant KPMG zakupił Bitcoina i Ethereum i włączył je do bilansu spółki. Firma uważa, że kryptowaluty są dojrzewającą klasą aktywów.

Warto powiedzieć, że firma KPMG jest jedną z największych firm w skali globalnej, która zajmuje się świadczeniem tzw. usług profesjonalnych. Pełni funkcję międzynarodowej spółdzielni osób prawnych i jest zarejestrowana w Szwajcarii.

38 tys. USD – wartość godziwa BTC

Analitycy JPMorgan podjęli się wyliczenia, ile wynosi wartość godziwa Bitcoina. Pracami ekspertów kierował Nikolaos Panigirtzoglou.  Przyjęli oni, że wartość godziwa BTC wynosi około 12 proc. mniej, niż obecna wycena tej kryptowaluty i jest równa około 38 000 USD. Wyliczenia te oparli o jego zmienność w porównaniu do złota. Obecnie Bitcoin jest około cztery razy bardziej zmienny niż złoto. Jeśli uległoby to zmianie, a zmienność zmniejszyła się do trzech razy, wartość godziwa BTC wzrośnie do 50 000 USD.

Najniższy poziom wyceny euro od początku lata 2021 roku

W ubiegłym tygodniu na międzynarodowym rynku walutowym notowany był najniższy kurs euro (EUR/PLN), który spadł o około 0,6 proc. w ciągu doby na poziom najniższy od początku lata 2021 roku. Wszystko to za sprawą podjętej przez Radę Polityki Pieniężnej decyzji w kwestii piątego z kolei podwyższenia głównych stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego, wspierającą siłę złotego.

Chwilę po ogłoszeniu decyzji RPP za 1 EUR trzeba było zapłacić 4,5403 zł.

Mniej niż 4 zł za dolara amerykańskiego

Decyzje podjęte przez RPP w kwestii głównych stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego znalazły przełożenie w postaci silnego złotego. Rynek był przygotowany na podwyżkę głównych stóp. W ich wyniku stopa referencyjna wynosi 2,75 proc. rocznie. Chwilę po ogłoszeniu publicznie takiej decyzji cena 1 USD wyniosła zaledwie 3,9806 zł.

Ocena artykułu
5.0/5 (głosów: 1)