1 BTC ma wartość bliską 1 kilograma złota

Data dodania: 22 lutego 2021 r. / Aktualizacja: 22 lutego 2021 r.
1 BTC ma podobną wartość do 1 kg złota. 1 BTC ma podobną wartość do 1 kg złota.
Źródło: Pixabay / Pexels

Na koniec III tygodnia lutego bieżącego roku, tj. 21 lutego BTC wyceniane było na poziomie 57 634 USD. Co ciekawe, za jednego Bitcoina można więc było kupić swobodnie kilogram złota, a jeszcze pozostałaby reszta. Za szlachetny kruszec trzeba było w tym samym czasie zapłacić 57 336 dolarów amerykańskich.

Tym samym złoto wyceniane jest w stosunku do Bitcoina – cyfrowego złota, jak jest on nazywany na kryptowalutowych rynkach, na rekordowo niskim poziomie. Warto wspomnieć, że w połowie 2020 roku, kiedy Rezerwa Federalna USA postanowiła dodrukować dolary, 1 lipca kilogram złota kosztował 57 093 dolarów, aby za nieco ponad miesiąc przebić się do poziomu 65 477 dolarów. W tym samym czasie cena Bitcoina również wzrosła, ale z poziomu 9 145 dolarów do 12 034 dolarów. Od tego czasu złoto nieco staniało, ale wyraźnie widoczny jest rajd wartości BTC.

Ripple z siedzibą w Wyoming

11 lutego 2020 roku blockchainowa firma płatnicza Ripple Labs złożyła wniosek do stanu Wyoming. Jest już aktywna jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – Ripple Markets WY LLC. To lokalne przedsiębiorstwo z siedzibą w Cheyenne. Nowa siedziba pozwoliła na gwałtowny wzrost ceny XRP – o 20 proc.

Kryptowaluty drożeją

W trzecim z kolei tygodniu lutego 2021 roku niemal wszystkie główne kryptowaluty zanotowały wzrosty. Najwyraźniej widoczne było to nie tylko w przypadku BTC, ale i kryptowaluty Ether, która przebiła psychologiczną barierę na poziomie 2000 USD. Wyceniany był w ubiegłym tygodniu na 2018 USD. Eksperci są zgodni co do tego, że ETH podąża drogą Bitcoina i kolejne wzrosty cyfrowego złota powyżej 57 tys. USD spowodują, że i Ether może być wyceniany nawet na poziomie 17,5 tys. USD. Jest jednak zdecydowanie zbyt wcześnie na to, by wieszczyć kiedy takie poziomy byłyby możliwe do uzyskania.

Biometryczny portfel dla cyfrowego juana

W Chinach trwają testy cyfrowej waluty narodowej – cyfrowego juana. Wiadomo również, że tamtejszy bank centralny – Bank of China testuje biometryczny portfel sprzętowy w postaci karty, który został opracowany na potrzeby przechowywania e-juanów. System będzie mógł nie tylko umożliwić gromadzenie cyfrowej waluty i wydatkowanie jej, ale również rozbudowano go o inne funkcje, chociażby te dotyczące chińskiej służby zdrowia. Agencja informacyjna Xinhua donosi, że Postal Savings Bank of China stworzył prototyp biometrycznego portfelu sprzętowego, którego użytkowanie ułatwi weryfikacja tożsamości użytkowników za pomocą czytnika linii papilarnych.

Testy szwedzkiej e-korony potrwają do 2022 roku

Szwecja jako jeden z pierwszych krajów na świecie testuje swoją narodową cyfrową walutę. Pilotażowy projekt realizowany przez Riksbank miał zakończyć się w 2021 roku, ale wiadomo jest, że termin zakończenia przesunie się o kolejny rok. Riksbank chce kontynuować prace nad alternatywnym rozwiązaniem, w postaci tego, by cyfrowa e-korona szwedzka uzupełniała gotówkę. W planach jest też zaangażowanie chętnych uczestników do testowania funkcji offline szwedzkiej CBDC.

Ocena artykułu
4.2/5 (głosów: 5)