Opinie i recenzja giełdy kryptowalut Kriptomat

Data dodania: 20 września 2022 r. / Aktualizacja: 27 października 2022 r.

Najważniejsze informacje o giełdzie

 • Giełda kryptowalut
  Kriptomat

  Kriptomat

 • Ranking giełd

  10 miejsce w rankingu

 • Dzienny obrót
  Brak danych
 • 350
  Ilość kryptowalut
 • 1Obsługiwane waluty: EUR
  Ilość walut FIAT
 • TAK
  Aplikacja mobilna
 • TAK
  Język polski

Strona giełdy

Ruszamy z analizą tym razem wywodzącej się ze Słowenii giełdy kryptowalut o nazwie Kriptomat. Reklamuje się tym, że odpowiadają na potrzeby zwykłych ludzi, którzy po raz pierwszy mają styczność ze światem kryptowalut. Postanowiliśmy sprawdzić, czy swoich obietnic dotrzymali i czy faktycznie każdy odnajdzie się na tej platformie bez trudu. 

Zakładam konto

Plusy i minusy giełdy kryptowalut Kriptomat

Zalety giełdy Kriptomat Wady giełdy Kriptomat
Prosta obsługaDość wysokie prowizje
Bezpieczeństwo — większość zasobów inwestorów przechowywana jest na zimnych portfelachNie ma możliwości wpłaty i wypłaty PLN
Strona giełdy oraz część filmów edukacyjnych w języku polskim 
Łatwa i szybka rejestracja 
KriptoEarn, czyli nagrody za stakowanie kryptowalut 

Giełda Kriptomat — opinie użytkowników

Kriptomat zbiera dobre opinie wśród aktywnych użytkowników. Chwalą sobie przede wszystkim prosty interface i bezproblemową obsługę. Jak widać po ocenach, giełdzie udało się dotrzymać słowa i zbudować platforę dla każdego. Kriptomat zbiera również pozytywne recenzje ze względu na jakość obsługi supprotu i szybkość reakcji na zgłoszenia.

Wśród mniej licznych opinii negatwnych przeważają głosy o stosunkowo wysokich prowizjach transakcyjnych. 

Nasza ocena końcowa

Składowe naszej oceny:
10% - Ilość obsługiwanych kryptowalut 3,00/5
10% - Obsługiwane waluty FIAT i prowizje 3,00/5
10% - Wiek giełdy 3,00/5
10% - Wielkość i obrót 3,00/5
10% - Język i kraj 3,00/5
10% - Wysokość prowizji transakcyjnych 3,00/5
10% - Weryfikacja użytkownika 3,00/5
10% - Bezpieczeństwo giełdy 3,00/5
10% - Opinie z internetu 3,00/5
10% - Opinie użytkowników(głosów: 79) Oddaj swój głos → 3,05/5
Całościowa ocena giełdy: 3,01/5

Rejestracja na Kriptomat — jak założyć konto na giełdzie kryptowalut?

1. Wejdź na stronę giełdy Kriptomat i zarejestruj się. Wpisz swoje imię, nazwisko, adres mailowy oraz ustal silne hasło. 

2. Otrzymasz maila uwierzytelniającego Twój adres. 

3. Po weryfikacji e-mail zostaniesz przeniesiony do części z weryfikacją numeru telefonu. Wpisujesz swój numer, po czym otrzymujesz sms-a z kodem weryfikacyjnym do potwierdzenia Twojego numeru. Przepisz go. 

4. Gotowe. Twoje konto jest założone. Czas na weryfikację tożsamości. 

Weryfikacja użytkownika na giełdzie Kriptomat

Aby zachować wymogi prawne oraz zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa użytkowników i ich środków, konieczna będzie dalsza weryfikacja Twojej tożsamości. Bez tego nie dokonasz żadnej transakcji na giełdzie. 

1. Zaloguj się na swoje konto na Kriptomat

2. Na ekranie głównym po zalogowaniu będziesz miał widoczny przycisk do rozpoczęcia weryfikacji tożsamości. Kliknij go. 

3. Wpisujesz swój adres zamieszkania, wybierasz dokument tożsamości i załączasz jego zdjęcia (możesz to zrobić na komputerze lub kontynuować na telefonie). Robisz sobie selfie i już. Czekasz na wynik weryfikacji, która zazwyczaj trwa około 5-10 minut. Proste, prawda?

Czy giełda Kriptomat jest bezpieczna?

Nadzór

Kriptomat posiada estońską licencję dostawcy usług wirtualnej waluty. Nadzór nad giełdą sprawuje estoński Financial Intelligence Unit (FIU). Kriptomat jest zobowiązany do przestrzegania przepisów dotyczących przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Dlatego też każdy nowy użytkownik musi przejść etap weryfikacji tożsamości i dosłać dokument identyfikacyjny. Z tego samego powodu przelewy środków z konta euro i na konto euro mogą odbywać się tylko i wyłącznie z Twojego i na Twój rachunek. 

Giełda w lutym 2020 r. wdrożyła swój własny, dodatkowy program zapobiegania oszustwom wewnętrznym. Co chwilę słyszy się lub czyta o przypadkach naciągania ludzi przez fałszywych doradców inwestycyjnych i brokerów. Dlatego podczas przechodzenia KYC (Know Your Consument) możesz zostać zapytany o dodatkowe rzeczy, na przykład o to, czy kupujesz kryptowaluty tylko dla siebie lub, czy współpracujesz z jakimś brokerem. Być może takie pytania wydają Ci się irytujące, ale pamiętaj: być może Tobie nie pomogą, ale inną osobę uchronią przed oszustami i utratą oszczędności. 

Cała strona działa w oparciu i z poszanowaniem obowiązujących przepisów RODO.

Limity na giełdzie Kriptomat

Na giełdzie obowiązują różne limity, np. dzienne limity wpłat i wypłat. Swoje imity podjerzysz po zalogowaniu na konto (są różne w zależności od regionu czy wyliczonego ryzyka). Po przekroczeniu na przykład limitów wpłat w euro, giełda może poprosić Cię o ud0kumentowanie źródła pochodzenia środków. 

Zabezpieczenia techniczne

Kriptomat stosuje zabezpieczenia zgodnie z zaleceniami zawartymi w normie ISO 27002:2013 Technologia informatyczna — Techniki bezpieczeństwa — Kodeks postępowania w zakresie zarządzania bezpieczeństwem informacji oraz Standard bezpieczeństwa kryptowalut.

 • około 98% kryptowalut przechowywana jest na tzw. Cold Storage z ograniczonym dostępem, co ma zapewniać bezpieczeństwo środków w przypadku chociażby ataku hakerskiego.
 • do monitorowania bezpieczeństwa powołany jest specjalny zespół, który działa 24/7.
 • regularnie przeprowadzane są testy bezpieczeństwa i wdrażane nowe procedury.
 • platforma stosuje mechanizmy szyfrowania, system zabezpieczenia przed atakami DDoS oraz zaporę aplikacji internetowych.

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe (2FA)

Jest ono obowiązkowe dla każdego użytkownika giełdy. Początkowo może wydawać Ci się męczące, ale zapewniamy - dla bezpieczeństwa Twoich środków warto poświęcić te dodatkowe 2/3 minuty na logowanie z 2FA. 

Polega ono na tym, że logujesz się nie tylko loginem i hasłem, ale dodatkowo wpisujesz generowany jednorazowy kod. 

Kriptomat na ten moment oferuje dwa rodzaje 2FA:

 • Weryfikacja SMS. Przy każdym logowaniu na Twój nr telefonu przychodzi jednorazowy kod w sms-ie, który musisz przepisać. 
 • Uwierzytelnianie dwuetapowe Google. Do tego potrzebujesz aplikacji Google Athenticator. Zamiast sms-a z kodem, za każdym razem wchodzisz do aplikacji i przepisujesz nowo wygenerowany kod. 

Dodatkowo dla bezpieczeństwa, po 15 minutach bezczynności, jesteś automatycznie wylogowywany z giełdy. 

Jak doładować konto na giełdzie Kriptomat?

Doładowanie giełdy Kriptomat walutą FIAT

Na tej giełdzie możesz wpłacić i wypłacić tylko i wyłącznie euro. Inne waluty FIAT nie są obsługiwane. Masz do wyboru dwie metody doładowania konta. 

 • Przelew SEPA. Aby skorzystać z tej możliwości, najpierw musisz podłączyć swoje konto bankowe. Zaloguj się na swoje konto na giełdzie, wybierz opcję Przelej w prawym górnym rogu. Następnie wybierz Przelew bankowy/SEPA. Po kliknięciu podstawią Ci się wszystkie dane, niezbędne do wykonania przelewu. Najlepiej je skopiuj podczas wykonywania przelewu ze swojego banku — i nic nie zmieniaj, szczególnie opisu. Nie możesz przelać środków z konta innej osoby. Koszt przelewu to 1 EUR. Minimalna kwota, jaką możesz przelać, to 35 euro. Mniejsze kwoty są automatycznie odrzucane.
 • Karta bankowa Visa/Mastercard. Doładowanie konta kartą kredytową wiąże się z prowizją 1,99%.

Jak dokonywać transakcji na giełdzie Kriptomat?

Jeśli mówimy o zakupach kryptowalut za walutę euro, to masz dwie możliwości. Albo najpierw doładujesz konto przelewem lub kartą, a następnie dokonasz zakupu ze środków na portfelu, albo kupujesz kryptowaluty bezpośrednio za euro z karty lub inną metodą. 

Opłaty za zakupy kryptowalut na giełdzie Kriptomat:

 1. Kupujesz krypto ze środków na portfelu. Zapłacisz za to prowizję 0,45% min. 1,45 euro.
 2. Zakup kryptowaluty kartą płatniczą. Kupno kryptowaluty za pomocą karty jest bardzo proste: wybierasz kryptowalutę, którą chcesz mieć, uzupełniasz jej ilość, wybierasz metodę płatności (karta) i podajesz dane karty, którą chcesz zapłacić. Niestety nie jest to opcja najtańsza. Jej koszt podstawi Ci się przed zatwierdzeniem transakcji. Zazwyczaj jest to 2,45% kwoty transakcji, ale dla płatności powyżej 100 euro koszty mogą być inne.
 3. Zakup kryptowaluty za pomocą innych metod takie jak Skrill, Neteller czy AstroPay. Logujesz się na konto, wybierasz zakładkę Kup/Sprzedaj. Po wybraniu kryptowaluty, którą chcesz kupić, w metodach płatności wybierz Inne. Podstawią Ci się dostępne w danym momencie metody płatności. Podstawowa prowizja to 4,35%, ale jeśli kupujesz kryptowalutę za więcej niż 100 euro, to mogą obowiązywać dodatkowe opłaty. Koszt całej transakcji wyświetli Ci się przed jej zatwierdzeniem. 

Jakie masz opcje handlu kryptowalutami na Kriptomat?

Zakup i sprzedaż natychmiastowa, czyli po aktualnej cenie rynkowej

Najprostsze zlecenie po aktualnej cenie. Nic nie ustalasz, oprócz tego, ile i jaką kryptowalutę chcesz kupić lu sprzedać. Jest realizowane natychmiastowo.

Zakup po ustalonej cenie

Na innych giełdach zwane zazwyczaj zleceniem z limitem ceny. Możesz ustawić zlecenie, w którym określasz, ile kryptowaluty chcesz sprzedać lub kupić i po ile. Na przykład masz BTC i chciałbyś sprzedać go z dużym zyskiem. Ustawiasz zlecenie, w którym określasz, że chcesz sprzedać 2 BTC po cenie X. Jeśli cena osiągnie w przyszłości ten poziom, zlecenie zostanie zrealizowane (jeśli będą chętni oczywiście). Możesz długo czekać na jego realizację lub nie doczekać się nigdy, jeśli ustawiłeś nierealną cenę.

Zakupy cykliczne

Chciałbyś oszczędzać w krypto na emeryturę? Z Kriptomat to proste. Możesz ustalić zakupy cykliczne, czyli automatyczne zakupy w określonych odstępach czasu (co tydzień, dwa tygodnie lub co miesiąc). Kryptowaluty kupujesz z salda FIAT lub bezpośrednio z karty kredytowej. Obowiązują określone limity na transakcję:

Wymiana krypto na krypto

A co, jeśli masz już jedną kryptowalutę i nie chcesz wymieniać jej z powrotem na walutę FIAT, tylko chciałbyś zamienić ją na inną? To dobry pomysł. Za wymianę nie płacisz żadnej prowizji.

 • Zaloguj się na swoje konto;

 • Wybierz opcję Kup i sprzedaj, następnie Wymiana.

 • Wybierasz z listy, jaką kryptowalutę chcesz wymienić i na jaką. 

 • Kliknij Podgląd transakcji, gdzie znajdziesz wszystkie szczegóły. Następnie, jeśli chcesz dokonać wymiany, wybierz Przejdź do płatności.

Jak wypłacić środki z giełdy Kriptomat?

Wypłata waluty FIAT z Kriptomat

Jedyną dostępną opcją wypłaty euro z konta na giełdzie Kriptomat jest przelew SEPA. Opłata za taki przelew to 1 EUR. Trzeba dodać, że wypłaty możesz dokonać tylko na swoje własne konto, które zostało wcześniej zweryfikowane przez Kriptomat. To znaczy, że musiałeś dokonać przelewu min. 35 EUR z tego konta na Twój portfel w euro na giełdzie. Mniejsze kwoty są automatycznie odrzucane. 

Wypłata kryptowalut z Kriptomat

Nie wszystkie kryptowaluty, którymi możesz handlować na giełdzie Kriptomat, możesz przesłać na inną giełdę lub portfel. Tak samo, nie wszystkie możesz na nią wysłać. Listę kryptowalut, które można transferować z i na giełdę znajdziesz TUTAJ.

Wypłaty krypto wiążą się z różnymi prowizjami, w zależności od tego, jaka to ma być kryptowaluta i jaką siecią chcesz ją przesłać. Dla przykładu podam ETH:

ERC-20: 0.00096 ETH

BEP-20: 0.000051 ETH

BASE: 0.00096 ETH

Pełną listę opłat dla wszystkich coinów znajdziesz w tabeli opłat i prowizji, zamieszczonej na końcu tej recenzji.

Pamiętaj o tym, by przesyłając kryptowaluty, zachować podwyższoną ostrożność!

 • Sprawdź, jaka sieć dla danego coina jest obsługiwana w miejscu, do którego chcesz go przesłać
 • Sparuj sieci z giełdy "nadawczej" i "odbiorczej". 
 • Dokładnie wpisz adres i dane do przelewu, jeśli są potrzebne.

Dodatkowe funkcjonalności giełdy kryptowalut Kriptomat

Staking, czyli KriptoEarn

Staking można porównać do lokaty bankowej. Na lokacie odkładasz pieniądze na określony czas i procent i dostajesz za to odsetki. Tak samo jest ze stakingiem. 

Podobną funkcję noszącą nazwę KriptoEarn wprowadził Kriptomat. Po prostu przenosisz swoje kryptowaluty z portfela Kriptomat do KriptoEarn i zarabiasz. Nagrody otrzymujesz co tydzień, w walucie, którą ulokowałeś na KriptoEarn. 

Usługa jest całkowicie bezpłatna. Zachowujesz pełną kontrolę nad swoimi środkami — możesz je w każdym momencie wycofać. 

W momencie tworzenia recenzji giełdy, udostępnia ona 11 kryptowalut, które możesz ulokować na KriptoEarn. Są to: BTC, ETH, USDT, XRP, LTC, ADA, DOT, MATIC, SOL, USDC, BNB. Oprocentowania zależą od tego, którą kryptowalutę chcesz ulokować na KriptoEarn i jest zmienne w czasie. 

Program poleceń Kriptomat, czyli zaproś przyjaciela

Jeśli masz już swoje konto na giełdzie Kriptomat i jesteś z niego zadowolony, dlaczego nie miałbyś polecić go rodzinie i znajomym? Na dodatek możecie (oboje) otrzymać od platformy BTC o wartości 10 euro. 

Wystarczy, że:

 • Zalogujesz się na swoje konto. W zakładce Portfele znajdziesz link polecający. Skopiuj go i wyślij znajomemu. 
 • Znajomy musi zarejestrować się z Twojego linku, a następnie dokonać zakupu kryptowaluty o wartości co najmniej 100 euro i utrzymać ją przez min. 30 dni.
 • Jeśli to zrobi, oboje otrzymacie BTC o wartości 10 euro. 

Warto dodać, że nie ma ograniczeń w polecaniu i odbieraniu nagród. 

Tabela opłat i prowizji

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!

Komentarze