Opinie i recenzja giełdy kryptowalut Kraken

Data dodania: 4 października 2022 r. / Aktualizacja: 14 grudnia 2023 r.

Najważniejsze informacje o giełdzie

 • Giełda kryptowalut
  Kraken

  Kraken

 • Ranking giełd

  4 miejsce w rankingu

 • Dzienny obrót
  1 687 MLN USD
 • 214
  Ilość kryptowalut
 • 8Obsługiwane waluty: USD, EUR, CAD, JPY, GBP, CHF, AUD, AED
  Ilość walut FIAT
 • TAK
  Aplikacja mobilna
 • TAK
  Język polski

Strona giełdy

Kraken, czyli legendarny stwór morski, znany dobrze, chociażby z filmu Piraci z Karaibów. Ale Kraken to również nazwa jednej z największych giełd kryptowalut. Od długiego czasu utrzymuje się w ścisłej czołówce największych giełd pod względem kapitalizacji rynkowej. Dlatego też nie mogło jej zabraknąć w naszym rankingu.  

Kraken to nie tylko giełda, ale cała zintegrowana platforma, która oferuje mnogość różnorakich funkcjonalności. Na przykład staking, dostęp do rynku futures. Jest też oczywiście aplikacja mobilna na telefon. 

Sprawdzamy, czy giełda Kraken jest miejscem, w którym warto handlować kryptowalutami.

Plusy i minusy giełdy kryptowalut Kraken

Zalety giełdy Kraken Wady giełdy Kraken
Jedna z największych giełd na świecieStrona nie jest po polsku
Dużo kryptowalutNie ma możliwości dodania do konta PLN
Dodatkowe funkcje: staking, rynek Futures 
Aplikacja mobilna na telefon 
Duża płynność giełdy 
Działa na rynku już od 2011 roku 
Niskie prowizje 

Giełda Kraken — opinie użytkowników

Spośród opinii użytkowników przeważają te, mówiące o bezpieczeństwie giełdy. Równie ważne dla użytkowników są niskie prowizje Maker/Taker, jedne z najniższych na rynku. Nie brakuje też głosów chwalących rozbudowane funkcjonalności giełdy, jak chociażby wspomniany już staking. Na dodatek giełda ma support czynny 24/7.

Niektórzy użytkownicy narzekają nieco na mało intuicyjną ich zdaniem obsługę serwisu, szczególnie po przesiadce z innej giełdy. Ale wiadomo, że do wszystkiego trzeba się przyzwyczaić. Zmieniając konto bankowe też na nowo uczymy się całej bankowości :) 

Dla polskich użytkowników problemem może być brak obsługiwanego języka polskiego, i to zarówno w treściach na stronie, jak również w kontakcie z supportem.

Nasza ocena końcowa

Składowe naszej oceny:
10% - Ilość obsługiwanych kryptowalut 4,00/5
10% - Obsługiwane waluty FIAT i prowizje 4,00/5
10% - Wiek giełdy 3,00/5
10% - Wielkość i obrót 3,00/5
10% - Język i kraj 3,00/5
10% - Wysokość prowizji transakcyjnych 4,00/5
10% - Weryfikacja użytkownika 4,00/5
10% - Bezpieczeństwo giełdy 4,50/5
10% - Opinie z internetu 4,00/5
10% - Opinie użytkowników(głosów: 3) Oddaj swój głos → 3,67/5
Całościowa ocena giełdy: 3,72/5

Rejestracja na Krakenie — jak założyć konto na giełdzie kryptowalut?

Giełda Kraken pochodzi z USA i tam ma swoją siedzibę, stąd konieczność przeprowadzenia weryfikacji tożsamości użytkownika przed rozpoczęciem handlu. 

1. Wejdź na stronę giełdy Kraken i wybierz opcję rejestracji. 

2. Wpisz swój mail, nazwę użytkownika (pamiętaj, że nie będziesz mógł jej zmienić) oraz wymyśl hasło. Postaraj się, by było wystarczająco długie i skomplikowane. Nie używaj hasła, którym posługujesz się na co dzień na innych stronach. 

3. Na maila otrzymasz klucz aktywacyjny, który musisz wprowadzić w formularzu rejestracyjnym.

4. Potwierdzasz hasło, wypełniasz captcha i Twoje konto jest gotowe.

Po założeniu konta czas na weryfikację użytkownika.

Weryfikacja użytkownika na giełdzie Kraken

Kiedy Twoje konto zostanie już utworzone, przychodzi czas na wykonanie niezbędnej weryfikacji użytkownika. Bez tego nie będziesz mógł zdeponować środków i wykonywać transakcji. Są cztery poziomy weryfikacji: Starter, Express, Intermediate, Pro. Każdy z nich różni się dostępem do różnych funcji giełdy oraz limitami wpłat i wypłat kryptowalut i waluty FIAT.

Wszystkie poziomy wymagają podania adresu e-mail, pełnego imienia i nazwiska, numeru telefonu i adresu zamieszkania. Na tym kończy się również zakres weryfikacji poziomu Starter.

Poziom Express wymaga podania danych o zatrudnieniu, jednak i tak dostępny jest tylko dla obywateli USA. 

Intermediate to konieczność weryfikacji dowodu tożsamości i adresu zamieszkania. Żeby zweryfikować adres, musisz dodać jeden z niżej wymienionych dokumentów. Musi zawierać imię i nazwisko, adres i nie może być starszy niż 3 miesiące. 

 • Wyciąg bankowy
 • Wyciąg z karty kredytowej
 • Rachunek za media (woda, prąd, gaz, internet, telefon)
 • Zestawienie płac lub oficjalny dokument płacowy od pracodawcy
 • Dokument podatkowy
 • Certyfikat rezydencji 

Wymienione trzy poziomy weryfikacji standardowo odbywają się w automatycznym procesie, co powinno zająć nie dłużej niż kilka-kilkanaście minut. Oczywiście, może się zdarzyć, że system nie będzie mógł jej dokonać, i wtedy trafi na weryfikację manualną. A to może zająć nawet kilka dni. 

Weryfikacja Pro obejmuje to wszystko, co zostało wyżej wymienione + kwestionariusz KYC (Know Your Consument). Przeprowadzana jest manualnie i zajmuje do kilku dni. 

Limity transakcji i dostępność usług dla poszczególnych etapów weryfikacji na giełdzie Kraken

Obrót gotówkowy:

Limity wpłat i wypłat kryptowalut:

Dodatkowe usługi Krakena w zależności od etapu weryfikacji

Wyższe levele weryfikacji to nie tylko wyższe limity, ale również dostęp do kolejnych funcji giełdy. Na przykład Starter ma dostęp tylko do stakingu on-chain, a Intermediate i Pro również do off-chain. Tak samo jest z dostępem do bardziej zaawansowanych funckji: tylko dwa najwyższe levele mogą korzystać z dark pool, rynku Futures.

Jak dokonać weryfikacji na Krakenie:

 •  Zaloguj się na swoje konto Kraken. Kliknij swoją nazwę w prawym górnym rogu strony.
 • Kliknij Zweryfikuj się.
 • Wprowadź wymagane informacje i dodaj dokumenty. 

Czy giełda Kraken jest bezpieczna?

Kraken jest oceniany jako jedna z najbezpieczniejszych giełd kryptowalut. Co na to wpływa? Po pierwsze, spółka działa na rynku już od 2011 roku. Po drugie, zarejestrowana jest w USA i została zarejestrowana przez amerykańską Komisję Papierów Wartościowych. Warto tutaj dodać, że przepisy bezpieczeństwa w USA należą do jednych z najbardziej wymagających. A po trzecie, zabezpieczenia giełdy robią wrażenie:

 • Bezpieczne przechowywanie: 95% aktywów przechowywana jest na zamkniętych cold walletach. Jednocześnie giełda utrzymuje odpowiednie rezerwy, by każdy miał możliwość wypłaty swoich kryptowalut na żądanie. 
 • Bezpieczeństwo serwerów: Kraken zapewnia, że ich serwery znajdują się pod całodobowym nadzorem uzbrojonych strażników i kamer. Każdy ruch w tym miejscu jest ściśle kontrolowany.
 • Bezpieczeństwo danych: platforma stosuje wszystkie poufne dane, a dostęp do nich jest ściśle monitorowany i kontrolowany.
 • Testowanie: specjalny zespół ekspertów zajmuje się stałym testowaniem systemów, by wykryć potencjalne luki w systemie bezpieczeństwa, i oczywiście natychmiast je likwidować. Dodatkowo Kraken prowadzi program bug bounty, czyli program zgłaszania błędów bezpieczeństwa przez samych użytkowników giełdy.

Warto dodać również kilka słów o zabezpieczeniach dla użytkowników. 

 • Uwierzytelnienie dwuetapowe 2FA. Kraken udostępnia Google Authenticator i Yubikey. Polega na tym, że oprócz loginu i hasła podczas logowania musisz wpisać dodatkowy kod, na przykład wygenerowany w aplikacji Google Authenticator.
 • Nie ma możliwości odzyskania konta przez telefon czy sms-a. To na wypadek, gdybyś stracił swojego smatrfona.
 • Szyfrowanie SSL.
 • Potwierdzenia wypłat na e-mail.
 • Dodatkowe ustawienia bezpieczeństwa na koncie, np. Global Settings Lock (GSL). Ma ona zapobiec zmianom ustawień konta i adresów wypłat – nawet jeśli atakujący uzyska dostęp do Twojego konta.
 • Support: dostępny 24/7.

Opłaty na giełdzie Kraken

Zakup kryptowaluty w opcji instant

Na Krakenie masz możliwość szybkiego zakupu kryptowalut za pomocą np. karty bankowej. W takim przypadku koszty są jednak spore, ponieważ mamy do czynienia aż z dwoma prowizjami: prowizją samej giełdy oraz prowizją pośrednika transakcji. 

 • Prowizja Krakena za zakup kryptowaluty za pomocą karty wynosi 1,5% lub 0,9% (niższa dla stablecoinów).
 • Prowizjapośrednika za transakcję kartą wynosi 3,75% + 0,25 centa.

Ostateczna cena całej transakcji podana jest w ostatnim kroku zakupu. 

Limity

Weźmy na tapet zakup kartą w walucie euro. 

Minimalny limit zakupu kryptowaluty kartą to 10 euro, natomiast maksymalny siedmiodniowy limit to 5 000 euro. Warto dodać, że do maksymalnego limitu wliczają się zarówno transakcje zwykłą kartą, jak i dokonane przez Apple Pay lub Google Pay. 

W ciągu 30 dni możesz dodać do swojego konta na Krakenie maksymalnie 3 karty. Usunięcie karty nie spowoduje zresetowania tego limitu.

Prowizja Maker i Taker

Kraken oferuje trading w wersji PRO, w którym wysokość prowizji Maker i Taker zależy od 30-dniowego obrotu kryptowalutami. 

Prowizja Maker dla przeciętnego Kowalskiego, który wykonuje transakcje poniżej równowartości 50 000 USD, wynosi 0,16%. Prowizja Maker to prowizja, którą płacisz za zakup lub sprzedaż kryptowaluty, jeśli to Ty ustalasz cenę zlecenia, które trafia na tablicę zleceń.

Wyższa jest prowizja Taker, która wynosi maksymalnie 0,26%. Zapłacisz ją, jeśli kupujesz lub sprzedajesz kryptowalutę ze zlecenia, które wcześniej trafiło na tablicę zleceń. Czyli akceptujesz cenę innego tradera. 

Jeśli zamierzasz handlować w parze z walutą FIAT, np. euro, lub ze stablecoinami, tabela opłat i prowizji przedstawia się nieco inaczej. W tym przypadku nie ma różnicy, czy realizujesz transakcję Maker czy Taker, ponieważ w obu przypadkach prowizja jest taka sama. Dla obrotu do równowartości 50 000 USD wynosi 0,20%.

Jak doładować konto na giełdzie Kraken?

Doładowanie konta w walucie FIAT

 • Dla użytkowników z Polski najlepszym sposobem na to, by doładować swoje konto w walucie FIAT, będzie przelew SEPA w euro. Takie przelewy są realizowane bez prowizji ze strony giełdy. Minimalna kwota przelewu to 1 euro. Przelew SEPA może być zrealizowany natychmiastowo (tak zwany SEPA instant) lub w ciągu maksymalnie 3 dni roboczych.
 • Przelew walutowy SWIFT. Może być wykonany w innych walutach. Jeśli nie jesteś obywatelem danego kraju (np. USA, jeśli chciałbyś zrobić przelew w USD), to zapłacisz za taki przelew prowizję. A nawet najpewniej dwie: pierwszą, dla Twojego banku za wysłanie przelewu, i drugą, dla giełdy Kraken. Dokładny cennik dla poszczególnych walut znajdziesz na końcu tego artykułu.

Doładowanie kryptowalutami

Abyś mógł doładować swoje konto kryptowalutami (np. przelać je z innej giełdy czy portfela), najpierw musisz przejść weryfikację do poziomu minimum Starter. 

 • Zaloguj się na konto i wybierz zakładkę Funding-Deposit
 • Wybierz z listy walutę, którą chcesz wpłacić
 • Podczas pierwszej wpłaty musisz wygenerować adres wpłaty. Po prostu naciskasz przycisk Generate a deposit adress
 • Podstawią Ci się wszystkie dane, potrzebne do wykonania transferu, w tym również adres w formie łatwego do zeskanowania kodu QR. Pamiętaj, że przy przelewaniu niektórych kryptowalut musisz podać więcej danych, niż sam adres (np. XRP - tag, EOS - memo).
 • Po otrzymaniu odpowiedniej liczby potwierdzeń z sieci, Twoje kryptowaluty zostaną zaksiegowane na Krakenie. Liczba potwierdzeń i czas oczekiwania zależą od wybranej monety.
 • Podczas przesyłania kryptowalut pamiętaj o tym, by odpowiednio sparować sieć. Upewnij się, że miejsce, z którego wysyłasz oraz platforma, na którą przesyłasz coiny, obsługują tę samą sieć dla tego samego coina. 

Wypłata środków z giełdy Kraken

Wypłata FIAT

Euro możesz wypłacić za pomocą przelewu SEPA. Żeby jej dokonać, Twoje konto musi być zweryfikowane na poziomie Intermediate lub Pro. Na terenie SEPA ostawcą usług jest Fidor AG.  Minimalna kwota wypłaty to 5 euro, a koszt takiego przelewu jest niewielki i wynosi 0,09 euro. Jeśli chodzi o czas księgowania na Twoim koncie w banku, może to być przelew natychmiastowy, instant, jeśli oba banki (wysyłający i odbierający) je obsługują. Wtedy środki powinny być zaksięgowane w kilkanaście minut. Jeśli jest to zwykły SEPA, to operacja może zająć do 5 dni roboczych. 

Istnieje również możliwość wysłania euro przelewem walutowym SWIFT, ale jest to opcja bardziej kosztowna. W zależności od dostawcy usług, może kosztować 5 EUR lub nawet 35 EUR (dla przelewów przez Etana Custody).

Pamiętaj również o limitach wypłat, które zależą od stopnia zweryfikowania konta. Limity znajdziesz na zdjęciu w akapicie z omówieniem poszczególnych etapów weryfikacji. 

Dodatkowe funkcjonalności giełdy kryptowalut Kraken

Staking

W momencie tworzenia tej recenzji Kraken umożliwia stakowanie 17 aktywów. Staking przypomina lokatę: zamrażasz na określony czas daną kryptowalutę (np. na 30 dni), a w zamian za to otrzymujesz nagrody w tej kryptowalucie (np. 7%).  Aczkolwiek warto dodać, że nie wszystkie kryptowaluty wymagają zablokowania na określony przedział czasu. Są i takie, które można stakować dowolnie, czyli możesz je wycofać i na przykład sprzedać w każdej chwili.

Nagrody za stakowanie wypłacane są dwa razy w tygodniu, w każdy poniedziałek i czwartek o godzinie 14:00 UTC. 

Dodatkowo Kraken wprowadził rozróżnienie na stakowanie On-Chain i Off-Chain. On-Chain, jak sama nazwa wskazuje, odbywa się za pomocą protokołów blockchain Proof of Stake, natomiast do Off-Chain wykorzystywane są wewnętrzne programy giełdy Kraken. Off-Chain jest dostępne w wybranych krajach i dotyczy na przykład BTC, EUR czy USD. 

Prowizje są dwie: opłata za otwarcie pozycji oraz opłata za utrzymanie pozycji, której naliczanie rozpoczyna się po 4 godzinach i naliczana jest właśnie w odstępach 4-godzinnych. 

Opłaty za otwarcie pozycji są rózne, w zależności od waluty. Np. BTC to 0,01%, USD 0,015%, a pozostałe kryptowaluty 0,02%. Opłata ta zależy od tego, jaką walutę ma dostarczyć Kraken. Weźmy przykład. Chcesz otworzyć pozycję długą na BTC/USD - Kraken dostarcza USD, więc zapłacisz prowizję 0,015% za otwarcie pozycji. Jeśli shortujesz parę BTC/USD to bierzesz z puli depozytów zabezpieczających BTC, czyli płacisz prowizję 0,01%.

Opłata za rolowanie również zależy od waluty i wynosi tyle samo, co opłata za otwarcie pozycji dla danego aktywa. Przykładowo dla BTC to 0,01% za 4 godziny. 

Tabela opłat i prowizji giełdy Kraken

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!

Komentarze