Opinie i recenzja giełdy kryptowalut Bitstamp

Data dodania: 31 października 2022 r. / Aktualizacja: 31 października 2022 r.

Najważniejsze informacje o giełdzie

 • Giełda kryptowalut
  Bitstamp

  Bitstamp

 • Ranking giełd

  8 miejsce w rankingu

 • Dzienny obrót
  73 MLN USD
 • 78
  Ilość kryptowalut
 • 3Obsługiwane waluty: EUR, USD, GBP
  Ilość walut FIAT
 • TAK
  Aplikacja mobilna
 • NIE
  Język polski

Strona giełdy

Nasz ranking giełd kryptowalut objął również europejską giełdę Bitstamp. W naszej opinii, to niezłe miejsce do rozpoczęcia swojej przygody z kryptowalutami.

Bitstamp to pierwsza licencjonowana w Europie giełda kryptowalut. Powstała już w 2011 roku na Słowenii. Obecnie ma swoją siedzibę w Londynie i oferuje prosty trading, który nie przysporzy problemów nawet początkującym. Będzie to dobry wybór w szczególności dla osób, któe mieszkają i pracują w UK, ponieważ bardzo łatwo i za darmo można doładować konto w GBP za pomocą szybkiego transferu. 

Co prawda, giełda nie jest zaliczana do największych, oferuje na ten moment 78 kryptowalut, ale dla osoby nowej na rynku ta ilość powinna być zadowalająca. 

Zapraszamy do recenzji giełdy Bitstamp.

Plusy i minusy giełdy kryptowalut Bitstamp

? Giełda Bitstamp — zalety? Giełda Bitstamp — wady
Na rynku już od 2011 rokuNie ma możliwości zasilenia konta w PLN
Regulowana giełda z siedzibą w UKBrak strony po polsku
Aplikacja mobilnaStosunkowo niewielka ilość kryptowalut, 78
Support 24/7 

Nasza ocena końcowa

Składowe naszej oceny:
10% - Ilość obsługiwanych kryptowalut 3,00/5
10% - Obsługiwane waluty FIAT i prowizje 3,00/5
10% - Wiek giełdy 5,00/5
10% - Wielkość i obrót 3,00/5
10% - Język i kraj 3,00/5
10% - Wysokość prowizji transakcyjnych 3,00/5
10% - Weryfikacja użytkownika 3,00/5
10% - Bezpieczeństwo giełdy 3,00/5
10% - Opinie z internetu 3,00/5
10% - Opinie użytkowników(głosów: 24) Oddaj swój głos → 3,04/5
Całościowa ocena giełdy: 3,20/5

Rejestracja na giełdzie Bitstamp — jak założyć konto?

1. Wejdź na stronę giełdy Bitstamp. Kliknij opcję Get started. Możesz wybrać rejestrację na komputerze lub od razu pobrać aplikację mobilną na telefon i tam dokonać rejestracji konta.

2. Wypełnij formularz rejestracyjny: imię, nazwisko, datę urodzenia i adres e-mail. 

3. Po weryfikacji adresu mailowego Twoje konto jest utworzone. Następnym krokiem jest weryfikacja użytkownika, którą musisz przejść, by korzystać z funkcjonalności giełdy.

Weryfikacja użytkownika na giełdzie Bitstamp

Po zalogowaniu się na swoje konto Bitstamp, wybierz Personal account verification. Musisz uzupełnić wymagane informacje osobiste oraz dołączyć selfie, dokumenty potwierdzające Twoją tożsamość (dowód osobisty, paszport) oraz adres zamieszkania (np. rachunek za media, wyciąg z konta bankowego, dokument urzędowy). 

O wyniku weryfikacji zostaniesz poinformowany mailowo. Jeśli przebiegnie pozytywnie, kolejnym krokiem będzie uzupełnienie ankiety KYC, czyli Know Your Consumer. Bitstamp jest giełdą licencjonowaną, działającą w zgodzie z przepisami o, chociażby, przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, stąd konieczność dokładnego sprawdzenia użytkownika. 

Czy giełda Bitstamp jest bezpieczna?

Jeszcze kilka lat temu giełda Bitstamp była największą i najpopularniejszą w Europie platformą. Później, w 2015 roku, miał miejsce atak hackerski, w wyniku czego skradziono ponad 5 mln $. Od tej pory w kwestii bezpieczeństwa nastąpiły duże zmiany, które wyszły giełdzie na plus — nie zanotowano więcej złamania sieci zabezpieczeń.

Czy giełda Bitstamp jest bezpieczna?

Do zabezpieczenia środków wykorzystywane są różnorodne zabezpieczenia, na przykład:

 • Szyfrowanie SSL
 • Większość środków giełdy przechowywana jest offline, na cold wallets
 • Środki na hot wallets są zabezpieczone technologią Multi-Sig
 • Uwierzytelnienie dwuetapowe 2FA. Podczas czynności takich jak logowanie na konto czy wypłata środków, zostaniesz poproszony o podanie nie tylko loginu i hasła, ale również jednorazowego, sześciocyfrowego kodu autoryzacyjnego. Aby włączyć 2FA, pobierz aplikację Google Athenticator i połącz ją z Bitstamp (skanujesz kod QR). 
 • Potwierdzenie wypłaty przez e-mail. Ta opcja jest automatycznie włączone dla wszystkich nowych kont na giełdzie. 

Giełda Bitstamp — opłaty

Prowizja Maker i Taker

Są to dwie główne prowizje, z jakimi będziesz mieć do czynienia podczas handlu kryptowalutami. Prowizja maker to opłata, jaką płacisz dla giełdy, jeśli to ty wystawiasz ofertę kupna/sprzedaży kryptowaluty. Natomiast prowizję taker zapłacisz w momencie, kiedy realizujesz ofertę wcześniej wystawioną przez inną osobę, po jej cenie. 

Na Bitstamp, tak jak na większości giełd kryptowalut, prowizja maker i taker zależy od 30-dniowego wolumenu obrotu. Im jest wyższy, tym mniejsze prowizje zapłacisz. Maksymalnie wyniosą 0,40% i 0,30%. 

Jeśli chciałbyś tylko przetestować, czy kryptowaluty są dla Ciebie, i zainwestować dosłownie kilka złotych na próbę, to przy 30-dniowym wolumenie obrotu poniżej 1 000 USD (czyli prawie 5 000 zł po obecnym kursie) nie zapłacisz żadnej prowizji, ani maker, ani taker. 

 

Wpłaty i wypłaty FIAT

Wpłaty

Nie ma możliwości doładowania konta na Bitstamp za złotówki. Można zrobić to w walucie EUR, USD i GBP. 

Doładowanie konta w EUR

Najłatwiej zrobisz to przelewem SEPA w euro, i co najważniejsze, giełda nie pobiera za to prowizji. W niektórych krajach UE możliwe jest wykonanie przelewu SEPA Instant (czyli natychmiastowego). Niestety, Polska do tych krajów nie należy. 

Należy pamiętać, że przelew możesz wykonać tylko ze swojego własnego rachunku bankowego. Teoretycznie możesz dokonać wpłaty z rachunku wspólnego, ale w praktyce giełda może zażądać od Ciebie wyjaśnień, dodatkowych dokumentów itp., co znacząco wydłuży czas księgowania środków. 

Jak wpłacić FIAT przelewem na Bitstamp:

 • zaloguj się na konto
 • przejdź do zakładki Depozyty
 • Wybierz opcję Przelew bankowy. Następnie walutę, jaką chcesz wpłacić. Po wybraniu przycisku Wpłata podstawią Ci się dane do przelewu, w tym nr konta oraz Twój unikalny numer wiadomości. Musisz go BEZ ZMIAN wpisać w polu tytuł przelewu. 

Drugą możliwością zakupu kryptowalut za walutę FIAT jest karta debetowa lub kredytowa. Jest to opcja natychmiastowa, czyli od razu masz dostęp do środków na giełdzie, ale za to droga: prowizja to aż 5%. Możesz mieć dodane dwie karty do konta na Bitstamp.

Warto pamiętać o limitach zakupów kryptowaluty za pomocą karty:

 • Minimalna kwota zakupu za pomocą karty: 25 USD/EUR/GBP
 • Limit dzienny: 2500 USD/EUR/GBP
 • Limit miesięczny: 20000 USD/EUR/GBP.

Istnieje również  możliwość zasilenia konta przelewem międzynarodowym, ale to również kosztowna opcja: prowizja wynosi 0,05%(min. 7,5 EUR/USD lub 5 GBP, max. 300 USD/EUR, 250 GBP). 

Doładowanie konta w GBP

Jeśli masz konto w GBP w UK, a Twój bank objęty jest programem Faster Payments Service (FPS), to możesz szybko doładować konto takim właśnie przelewem, i to za darmo. 

Obywatele USA mogą korzystać z zasilenia konta w USD przez ACH, ale ponieważ ta metoda nie jest dostępna w UE, nie będziemy jej szerzej opisywać. 

Wypłaty

Przelew SEPA będzie najprostszą i najtańszą metodą wycofania środków FIAT z giełdy. Pamiętaj, że tego transferu możesz dokonać tylko w euro i tylko na konto w euro, zlokalizowane w strefie SEPA. Prowizja wynosi 3 EUR. 

Aby wypłacić euro z Bitstamp:

 • Zaloguj się na konto na giełdzie
 • Z menu po lewej stronie wybierz Przelew bankowy
 • Wybierasz walutę, kwotę i konto, na które chcesz przelać środki. W razie potrzeby możesz dodać nowy numer rachunku. 

Przelew międzynarodowy walutowy

W ten sposób możesz przesyłać na konta inne waluty, nie tylko euro. Na przykład GBP na konto w GBP w polskim banku. Taki przelew zazwyczaj dociera w ciągu 3-5 dni roboczych. Jego koszt to 0.1%, min. 25 USD/EUR/GBP.

Przelewy FPS w UK

Jeśli mieszkasz w UK i masz tam konto, to najlepszą dla Ciebie opcją będzie wypłata GBP poprzez płatność FPS. Jest jedno wymaganie: Twój bank musi być objęty programem Faster Payments Service. Płatności FPS mają górny limit 250 000 GBP. Prowizja za wypłatę wynosi 2 GBP. 

Wpłaty i wypłaty kryptowalut

Wpłaty kryptowalut na giełdę Bitstamp są darmowe. Platforma ze swojej strony nie pobiera za to żadnych prowizji. 

Natomiast wypłaty są obarczone niewielkimi opłatami dla giełdy (plus oczywiście opłata transferowa, niezależna od platformy). Na przykład wypłata ETH to 0.006 ETH + gas. Prowizje dla poszczególnych kryptowalut znajdziesz w tabeli opłat i prowizji na stronie giełdy Bitstamp. 

Jak handlować na giełdzie Bitstamp?

Zakup coinów za FIATY

Jeśli chcesz szybko dokonać zakupy kryptowaluty za FIAT, możesz zrobić to za pomocą karty debetowej. Wtedy nie składasz standardowego zlecenia do księgi zleceń, tylko określasz, jaką kryptowalutę i ile chcesz kupić. System automatycznie podstawi Ci szczegóły całej transakcji. 

Zlecenie natychmiastowe Instant

Prosta metoda na natychmiastowy zakup pod aktualną cenę rynkową. Jeśli kwota wystawionego przez Ciebie zlecenia Instant będzie przekraczać aktualnie dostępną kwotę wybranej kryptowaluty po tej cenie, to system giełdy automatycznie przestawi Twoje zamówienie do aktualnej oferty z księgi zleceń. 

Aby je złożyć, w menu Typ Zamówienia wybierasz Instant.

Zlecenie Limit

Najpopularniejszy rodzaj zleceń. To ty ustalasz, za ile chcesz kupić czy też sprzedać danego coina. Gdy rynek osiągnie żądaną cenę, Twoje zlecenie zostanie uruchomione i zrealizowane. Może przytrafić się i taka sytuacja, że nie ono wypełnione w całości (jeśli np. chcesz sprzedać 1000 coinów za 1000 zł/szt, a chętnych na zakup było tylko na 800 sztuk, to zlecenie zostanie zrealizowane częściowo). Pamiętaj również, że jeśli ustawisz zbyt wysoki/niski limit, to Twoje zlecenie może nie zrealizować się nigdy (np. chcesz kupić BTC po 1000 USD). 

Zlecenie Market

Sposób na szybkie zakupy lub sprzedaż po najlepszej aktualnej cenie rynkowej. Podczas składania zlecenia Market ustalasz tylko, jaką kryptowalutę chcesz kupić/sprzedać i ile, a system je realizuje po najlepszej cenie z księgi zleceń. W zakładce Typ zamówienia wybierasz Market. 

Zlecenia Stop

Zlecenia typu stop najczęściej kojarzą się z pojęciem stop-loss, i słusznie. Zakłada się je w celu ograniczenia potencjalnych strat w przypadku nagłych wzrostów lub spadków ceny. W tym rodzaju zlecenia ustawiasz cenę wejścia/wyjścia. Gdy zostanie ona osiągnięta, zlecenie stop staje się zleceniem natychmiastowym i jest wykonywane. 

W zakładce Typ zlecenia wybierasz opcję Stop

Zlecenia zaawansowane Trailing stop oraz Fill-or-Kill

Zlecenie trailing stop pozwala na bardziej elastyczne dopasowanie ceny aktywacji stop do zmieniających się warunków cenowych. Przykład: chcesz sprzedać coina X za 9 000 USD. Sądzisz, że cena wzrośnie jeszcze bardziej, zanim nastąpi korekta. Ustalasz zlecenie trailing stop ze spreadem 1 000 USD. Jeśli cena aktywa X wzrośnie do 11 000 USD, to Twoje zlecenie zostanie przesunięte z  9 000 na 10 000 USD. Jeśli następnie cena spadzie, to Twój coin zostanie sprzedany po cenie 10 000 USD, zamiast po 9 000, tak jak początkowo planowałeś. 

Fill or kill to taki rodzaj zlecenia, które albo jest wykonywane w całości, albo jest anulowane. Zwykłe zlecenie może nie zostać zrealizowane w całości, jeśli nie ma osób chętnych na zakup czy sprzedaż po określonej przez Ciebie cenie. 

Dodatkowe funkcjonalności giełdy kryptowalut Bitstamp

Staking, czyli Bitstamp Earn

Na chwilę obecną giełda oferuje możliwość stakowania tylko dwóch kryptowalut: Ether i Algorand. 

Aplikacja mobilna

Aplikacja dostępna jest zarówno na telefony z systemem Android, jak i na iOS. Jeśli masz taką chęć, od samego początku możesz posługiwać się tylko i wyłącznie samą aplikacją, bez logowania na komputerze. Możesz ustawić logowanie za pomocą pinu, odcisku palca czy skanu twarzy. Aplikacja zapewni Ci pełną funkcjonalność giełdy, czyli podgląd na żywo na kursy kryptowalut i wykresy, możliwość ustawiania, modyfikowania czy anulowania zleceń, zasilenie konta czy zlecenie wypłat. 

W aplikacji znajdziesz również prostą formę kontaktu ze wsparciem giełdy. Wystarczy, że wybierzesz Settings, następnie zjedziesz na dół strony, i w sekcji About us znajdziesz link do kontaktu z suportem. 

Tabela opłat i prowizji Bitstamp

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!

Komentarze