Zbiórka kryptowalut na walkę z koronawirusem

Data dodania: 16 marca 2020 r. / Aktualizacja: 8 września 2020 r.

Ponad 170 tys. zakażonych koronawirusem ludzi na świecie wymaga opieki lekarskiej (stan na 16.03.2020 r.). Niektórzy znajdują się w stanie poważnym lub bardzo poważnym. Włoski i holenderski Czerwony Krzyż uruchamia w związku z tym zbiórkę Bitcoinów, by móc skutecznie stawić czoła koronawirusowi. Zbiórka ma na celu zgromadzenie Bitcoinów na zakup i utworzenie zaawansowanego posterunku medycznego drugiego poziomu do wstępnej segregacji przypadków COVID-19. Celem jest zgromadzenie środków w kryptowalutach odpowiadających kwocie 10 000 euro. Pieniądze te zostaną wykorzystane na zakup podstawowej infrastruktury i sprzętu medycznego na potrzeby projektu. Jeśli pojawią się nadwyżki, to mają być spożytkowane na zapewnienie personelowi medycznemu niezbędnej ochrony osobistej.

Panika na rynku kryptowalutowym

Kiedy 12 marca 2020 roku kurs BTC spadł poniżej 6000 dolarów wyceny, eksperci mówili, że niższy nie będzie. Byli w błędzie, co potwierdziło się już dzień później, kiedy kurs Bitcoina spadł do granicy 3782 dolarów. Na szczęście szybko powrócił do poziomu ponad 5000 USD – 5162 USD. Wyraźnie widoczne są spadki na rynku kryptowalut. W ciągu jednej doby inwestorzy za 1 ETH (Ethereum) płacili 124 USD, czyli o 29 proc. mniej niż dzień wcześniej.

Mikropłatności BTC w grach

Niczym nowym jest obecność kryptowalut, a zwłaszcza cyfrowego złota – Bitcoina w świecie gier. Już od kilku lat płatności za pośrednictwem BTC są tam wykorzystywane, choć nie na szeroką skalę. Nie wzbudziły one dotychczas zainteresowania wśród światowych producentów gier wideo. Tym razem jednak pewien startup prowadzony przez zespół programistów z Zebedee pracuje nad rozwiązaniem, które umożliwi wprowadzenie mikropłatności Bitcoinem w grach. To pozwoli na zarabianie na BTC w takich aplikacjach i wydawanie zarobionych środków w realnym świecie.

Zespół z Zebedee opracował już zestaw narzędzi dla programistów wraz z panelem użytkownika pozwalający twórcom gier wideo na integrację mikropłatności Bitcoin za pośrednictwem Lightning Network.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że w świecie kryptowalut są już pewne rozwiązania umożliwiające tokenizację zasobów w grach. Przykładem jest projekt Enjin z tokenem ENJ.

Kolejki przy bankomatach w Polsce – czy to ma sens?

W związku z ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemiologicznego w Polsce spowodowanego pandemią koronawirusa rządzący zyskali wiele narzędzi, które pozwolą im lepiej walczyć z rozprzestrzenianiem się wirusa. To jednak budzi obawy wielu tysięcy Polaków przed tym, że rząd zablokuje ich prywatne środki finansowe na walkę z SARS CoV-2. W obawie o swoje pieniądze do bankomatów ustawiają się kolejki chętnych. W bankomatach zaczyna brakować gotówki. Czy realny jest scenariusz, że Polacy zostaną pozbawieni swoich pieniędzy? Absolutnie nie.

Co więcej, specjaliści podkreślają, że obecnie znacznie bezpieczniej jest płacić kartą w sklepach, ponieważ na pieniądzach wirus może przenosić się z osoby na osobę.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!