Współzałożyciel Ethereum o Optimism

Data dodania: 7 czerwca 2022 r. / Aktualizacja: 7 czerwca 2022 r.
Kryptowaluty i waluty FIAT Vitalik Buterin jest pozytywnie nastawiony do nowych tokenów
Źródło: Alesia Kozik / Pexels

Vitalik Buterin, czyli współzałożyciel Ethereum, wyraża swoje poparcie dla struktury zarządzania Optimism. Jednocześnie w podobnym tonie wypowiada się na temat propozycji opłat za gaz z wykorzystaniem tokenów OP. Powiedział on, że krokiem w dobrą stronę może być odejście ostatecznie od głosowania monetami w DeFi i DeGov, co pozwoliłoby mniejszym graczom rynkowym na wywieranie prawdziwego wpływu na zarządzanie.

Bitcoin – czy to koniec trendu spadkowego?

Przez kolejne tygodnie Bitcoin notował spadki, ale wydaje się, że z początkiem czerwca się to zmieniło. Już 30 maja, czyli w poniedziałek  w ubiegłym tygodniu przebił ostatecznie psychologiczną granicę – najpierw 30 000 USD, a później 31 000 USD. Już dzień później nieznacznie skorygował wycenę i wart był 31 640 USD. W ciągu 24 godzin „cyfrowe złoto” zyskało 5 proc., a w ciągu tygodnia 8 proc.

Najprawdopodobniej powodem takiej sytuacji jest wzrost azjatyckich giełd. Chiny luzują koronawirusowe restrykcje, dlatego inwestorzy prezentują większy apetyt na bardziej ryzykowne inwestycje. Ponowne ożywienie gospodarki chińskiej może spowodować wzrost wydatków konsumpcyjnych, co przyczyni się do zwiększenia zysków przedsiębiorstw.

Kurs Bitcoina pozytywny – ale uwaga na widmo korekty!

Patrząc na ostatnie notowania Bitcoina z przełomu maja i czerwca wyraźnie widać, że trend uległ zmianie. Spadki powoli odchodzą w niepamięć. Ostatnio Bitcoin odnotowywał zwyżkę. 1 czerwca wyceniany był na poziomie 32 000 dolarów. Ostatniego dnia maja był wart jeszcze więcej – 32 400 dolarów, ale amerykańskie giełdy dzień zakończyły na spadkach, co pociągnęło BTC w dół. Istnieje bowiem silna zależność pomiędzy rynkiem akcji a Bitcoinem.

Analitycy giełd kryptowalutowych prognozują, że BTC/USD stoi obecnie przed ważną strefą oporu w okolicy 32 000 USD/ 32 700 USD. Być może jednak nie dosięgnie takich poziomów, a nastąpi korekta, a pierwszym ważnym wsparciem będzie próg 31 000 USD.

Wzrost wartości nowego tokenu Luna Terra

We wtorek, 31 maja na giełdzie kryptowalutej Binance debiutowała nowa wersja LUNAt/USD. Nowy token szybko poszybował w górę o 40 proc. Cena kryptowaluty osiągnęła poziom około 10 dolarów, a jej podaż wyniosła 210 mln. Co dało jej wówczas kapitalizację rynkową w wysokości 2 mld dolarów. Nowa wersja LUNAt/USD przyciągnęła ponad 850 mln USD wolumenu obrotu, a to wszystko w ciągu zaledwie 24 godzin.

Warto przypomnieć, że token został uruchomiony na nowym blockchainie o nazwie Terra 2 po tym, jak algorytmiczny stablecoin TerraUSD (UST) stracił na wartości w stosunku do dolara. Stary token Luna jest sprzedawany po zaledwie 0,0002 USD, a przy tym zdecydowano o jego przemianowaniu na Luna Classic (LUNC).

Powolna odbudowa siły PLN

Polski złoty z początkiem ubiegłego tygodnia zyskiwał nieco na wartości w odpowiedzi na informacje o uwolnieniu pieniędzy dla Polski z Krajowego Planu Odbudowy. Rynek najpewniej uznał, że środki te trafią do kraju, dlatego złoty mógł się zacząć systematycznie umacniać. W ostatni piątek maja przekroczył bardzo ważny próg – wszedł na najwyższy poziom od początku bieżącego roku względem euro. W poniedziałek 30 maja 2022 roku za 1 euro płacono 4,57 zł.

Dolar drożeje w odpowiedzi na rosnącą rentowność w USA

Dolar amerykański powiększył swoją wartość względem innych walut w czwartkowy poranek, 2 czerwca 2022 roku na rynkach azjatyckich. Osiągnął najwyższy poziom od trzech tygodni w stosunku do jena na początek handlu w Azji. Amerykańska waluta utrzymała swoją wartość, ponieważ była ona wspierana przez rosnące rentowności amerykańskich obligacji skarbowych. Z dnia na dzień osiągnęły one dwutygodniowe szczyty. Indeks dolara amerykańskiego uzyskał dwutygodniowy szczyt. Notowania pary USD/JPY lekko się obniżyły do poziomu 130,04.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!