Wielka Brytania definiuje rynek kryptowalutowy

Data dodania: 17 kwietnia 2018 r. / Aktualizacja: 18 kwietnia 2018 r.
Wielka Brytania przygląda się kryptowalutom Wielka Brytania przygląda się kryptowalutom
Źródło: Negative Space / pexels.com

W dniu 6 kwietnia 2018 roku Brytyjski Urząd Nadzoru Finansowego - w skrócie FCA wydał oświadczenie dotyczące kryptowalut i ich rynku. FCA nie uważa, podobnie jak Unia Europejska, aby kryptowaluty były towarami lub walutami, przynajmniej według istniejących ram regulacyjnych. Wielka Brytania przyjęła stanowisko, że instrumenty pochodne kryptowalutowe mogą być kwalifikowane jako instrumenty finansowe. Jest ono tożsame ze stanowiskiem przyjętym przez organy nadzorcze w USA w sprawie kontraktów terminowych opartych o indeks bitcoina w Chicago.

W oświadczeniu FCA można przeczytać, że firmy, które prowadzą działalność regulowaną w obrocie kryptowalutami i instrumentami pochodnymi, muszą przestrzegać obowiązujących zasad rynkowych i przepisów UE.

FCA zdefiniowało, czym są kolejno: futures kryptowalutowe, kryptowalutowe kontrakty na różnicę czy opcje kryptowalutowe.

Chile zamyka konta giełdom kryptowalut

Chilijski rynek kryptowalutowy rozwija się w bardzo dynamicznym tempie. Niestety w ostatnim czasie banki z Chile podjęły decyzje o zamknięciu kont giełdom kryptowalutowym, czyli trzem największym platformom wymiany kryptowaluty w Chile. Na dodatek w ogóle nie podano powodu podjęcia takiej decyzji, a zarządy banków odmówiły mediom i samym zainteresowanym platformom komentarza w tej sprawie. W efekcie platformy handlowe Buda, Orionx i CryptoMarket zostały pozbawione swoich kont, po tym jak Itau Corpbanca, Bank of Nova Scotia i państwowy Banco del Estado de Chile zamknęły bez ostrzeżenia ich rachunki.

Ethereum wykorzystywane do śledzenia energii

Również w Chile kryptowaluta Ethereum jest wykorzystywana do śledzenia energii. Władze tego kraju stosują ją jako sposób na rejestrację statystyk sektora energetycznego. Zajmująca się tym Krajowa Komisja ds. Energii, będąca częścią Ministerstwa Energetyki w Chile, oświadczyła, że ma zamiar przekazać dane do publicznej księgi rachunkowej, dla zwiększenia poziomu bezpieczeństwa, integralności, identyfikowalności i zaufania do informacji dostępnych w trybie publicznym. Rozpoczęto już przekazywanie niektórych danych do blockchainu ethereum, w tym m.in. informacje o zainstalowanej mocy energetycznej, kosztach krańcowych, średnich cenach rynkowych, cenach węglowodorów i zgodności z przepisami.

W Japonii traderzy kryptowalut liczeni w milionach

Z danych Japońskiej Agencji Usług Finansowych wynika, że kraj ten ma co najmniej 3,5 miliona osób, które handlują na 17 giełdach kryptowalutowch w tym kraju. Stosują one kryptowaluty jako rzeczywiste aktywa. To między innymi inwestorzy tokenów kryptograficznych w wieku od 20 do 40 lat.

Linda Pawczuk nowym szefem Deloitte ds. Blockchaina

Deloitte jest jedną z firm konsultingowych z grupy „Big 4”, która prowadzi program blockchain, mający na celu tworzenie nowych modeli biznesowych, zmieniających istniejące procesy biznesowe oraz gromadzenie podstawowych technologii i ekosystemów w celu budowania rozwiązań z klientami i branżami przemysłowymi. Na stanowisku szefa grupy w zakresie blockchain obsadzono Lindę Pawczuk, po odejściu Erica Pisciniego z tego samego stanowiska.

Polski Golem ze swoją aplikacją

Projekt Golem to polska propozycja w świecie blockchain. Właśnie wypuścił wersję beta swojej platformy, pozwalającą na peer-to-peer wynajmowanie nadwyżek mocy obliczeniowej komputerów.

Ocena artykułu
5.0/5 (głosów: 1)