Jaka waluta obowiązuje na Białorusi i jakimi walutami można płacić?

Data dodania: 31 marca 2017 r. / Aktualizacja: 28 października 2022 r.
Rubel Białoruski Rubel Białoruski
Źródło: fot. Pixabay

Rubel białoruski został wprowadzony do obiegu w 1992 roku, po upadku Związku Radzieckiego. Przez szereg lat zmieniały się oznaczenia waluty, które przyjmowały następujące formy BYB do 2000 r., BYR do czerwca 2016 r., a po ostatniej denominacji jest oznaczony symbolem BYN. Z uwagi na skomplikowaną sytuację geopolityczną, waluta nie należy ani do najmocniejszych, ani też do łatwo dostępnych. I właśnie z powodu trudności z jej zdobyciem pojawia się pytanie o to, jakimi jeszcze walutami można płacić na Białorusi.

Białoruska waluta — wiele zmian

Od początku zaistnienia białoruskiego rubla zmieniała się jego wartość. Kilka denominacji istotnie wpływało na postrzeganie waluty oraz na jej wygląd. W swojej pierwotnej wersji, w 1992 roku obowiązującymi nominałami były: 1,3,5,10,25,50,100 rubli oraz 50 kopiejek. Kolejno wprowadzono nominały 200 i 500 rubli oraz w 1993 roku 1000 rubli, a w rok później pojawiło się 5 tyś. rubli.

W swojej historii rubel białoruski był poddawany aż trzem denominacjom. Pierwsza była związana ze zmianą rubli radzieckich na białoruskie, druga — przeprowadzona w 2000 roku pozbawiła rubla aż trzech zer. W grudniu 2016 roku przyszła pora na kolejną, tym razem największą, wykonywaną w stosunku 1:10 000. Przed denominacją jeden dolar kosztował 20 tyś. rubli, aktualnie 2 ruble.

Aktualnie największym nominałem jest 500 rubli, oprócz niego w obiegu pozostają banknoty o wartości 5, 10, 20, 50, 100 i 200 rubli. Nowością na rynku monetarnym Białorusi jest wprowadzenie ośmiu monet w wysokości 1,2,5, 10,20 i 50 kopiejek oraz 1 i 2 ruble.

Gdzie po rubla białoruskiego

Po ostatniej denominacji rubel białoruski praktycznie zniknął z polskich kantorów. Zdobycie go przypomina przysłowiowe szukanie igły w stogu siana. Lepszym rozwiązaniem jest zamówienie określonej sumy pieniędzy w banku lub wymiana gotówki na miejscu.

Wobec powyższego, pojawia się pytanie o inne waluty. Do niedawna były one niemile widzianymi na białoruskim rynku. Swego rodzaju przychylne spojrzenie tamtejszych władz na tzw. twarde waluty spowodowało, że z powodzeniem można płacić w Euro oraz w Dolarach amerykańskich. Niestety, możemy spotkać się jednak z sytuacją, w której te waluty nie będą mile widzianymi. Dobrą alternatywą jest więc posiadanie rubla rosyjskiego. Z całą pewnością euro i dolar będą honorowane w takich miejscach jak punkty usługowo-handlowe np. na stacje benzynowe i w sklepy w dużych miastach bądź przy drogach tranzytowych.

Białoruskiego rubla można zdobyć w tamtejszych bankach, które najczęściej są czynne do godz. 17. Należy unikać przypadkowej i tzw. okazyjnej wymiany, która na Białorusi jest oficjalnie zagrożona karą grzywny. Pamiętajmy także, że od 1 stycznia 2017 roku obowiązują wyłącznie nowe banknoty i monety — stare, sprzed denominacji można wymieniać w bankach.

Ocena artykułu
5.0/5 (głosów: 1)