Unia Europejska nie może zdelegalizować kryptowalut

Data dodania: 20 marca 2018 r. / Aktualizacja: 30 marca 2018 r.
Unia Europejska nie ma podstaw, aby zakazać kopania kryptowalut Unia Europejska nie ma podstaw, aby zakazać kopania kryptowalut
Źródło: freestocks.org / Pexels

Unijny komisarz ds. Gospodarki Cyfrowej i Społeczeństwa Mariya Gabriel wyraziła obawy dotyczące energochłonnego charakteru wydobywania kryptowalut. Ale jeśli energia produkowana na tę działalność jest produkowana zgodnie z obowiązującym w Unii Europejskiej prawem, nie ma podstaw, aby jej zakazać czy ograniczyć. Wydobywanie kryptowalut pozostaje legalną działalnością w całej Unii, a Komisja Europejska nie będzie wprowadzać żadnych nowych środków umożliwiających śledzenie tego wydobywania.

Coincheck zwraca pieniądze poszkodowanym użytkownikom

W styczniu 2018 roku japońska giełda kryptowalutowa Coincheck padła ofiarą ataku hackerskiego. W jego wyniku skradziono użytkownikom 530 mln dolarów w postaci kryptowaluty Nem. Coincheck ogłosiło w połowie marca, że zwróci swoim klientom środki po kursie 88 549 jenów japońskich, czyli 0,83 dolara amerykańskiego za każdy skradziony token NEM. To taka sama kwota co w pierwotnym planie wynagrodzenia. Będzie wypłacona na konta klientów, ale tylko tych, którzy posiadali 26 stycznia 2018 roku tokeny Nem na giełdzie Coincheck.

Coinbase z kalkulatorem podatkowym

Dla wsparcia swoich użytkowników w utrzymaniu zgodności inwestycji w kryptowaluty z wymogami podatkowymi Stanów Zjednoczonych, kantor kryptowalutowy Coinbase uruchomił nowe narzędzie do obliczania zysków i strat. To kalkulator podatkowy, opierający się na metodzie księgowania „pierwsze weszło - pierwsze wyszło”, tj. metodzie FIFO. Narzędzie kierowane jest do użytkowników, którzy kupili i sprzedawali kryptowaluty wyłącznie na Coinbase. Zapewni wstępne obliczenie zysków i strat.

Farma kryptowalutowa odkryta w Rosji

Na terenie rosyjskiego miasta Orenburg odkryto duży, nielegalny zakład wydobywczy. Policja podała, że gospodarstwo zostało założone na terenie opuszczonej fabryki, a jego twórcom udało się ukraść energię elektryczną wycenianą na około 60 milionów rubli. Policja trafiła na trop nielegalnej fabryki wydobycia kryptowalut kiedy zauważono niezwykle duże zużycie energii. Nieznani górnicy nielegalnie założyli swoje gospodarstwo i podłączyli kable do znajdującej się nieopodal stacji transformatorowej. Znajdujące się w fabryce urządzenia ASIC najprawdopodobniej wykorzystywano do wydobywania bitcoinów.

W Dubaju skradziono 200 tys. dolarów w krypotowalutach

Gazeta dubajska poinformowała, że pracownik platformy handlowej kradł systematycznie kryptowaluty z systemu, na własny użytek. Było to około 200 tys. dolarów. Kradzież zauważono w  momencie porównywania transakcji zaplanowanych i zrealizowanych przez pracownika. Proces sądowy udowodnił jego winę.

G20 przeciwne silnej regulacji kryptowalut

G20, czyli grupa skupiająca  20 największych gospodarek krajowych na świecie, za pośrednictwem Rady Stabilności Finansowej orzekła, że nie ma potrzeby wprowadzenia silnych regulacji rynku kryptowalutowego. Przewodniczący rady, Mark Carney, zaapelował o współpracę do ministrów finansów i szefów banków centralnych G20 na polu zdefiniowania kryptowalut oraz ich miejsca w nowoczesnej gospodarce świata. Kryptoaktywa, do których zalicza się różne instrumenty kryptowalutowe i tokenowe nie tworzą według niego bezpośredniego zagrożenia dla bezpieczeństwa finansowego.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!