Źródło: Pixabay.com
Od wielu lat trwają spekulacje dotyczące prawdziwej tożsamości twórcy cyfrowego złota – Bitcoina. Wiadomo powszechnie, że stworzył go Satoshi Nakamoto, ale nie jest to prawdziwe imię i nazwisko twórcy BTC.
Obecnie pojawiły się głosy mówiące o tym, że Satoshim jest Sergey Nazarov z Chainlikna, czyli z sieci wyroczni. Siergiej Nazarov sam przyznał, że jest prawdziwym Satoshi Nakamoto, choć dotychczas bardzo bronił swojej prywatności. Miało to miejsce podczas rozmowy z Benem Chanem. To właśnie wówczas wiceprezes ds. inżynierii sieci Chainlink – Nazarov, napomknął, że pracuje w branży blockchain już od ponad 10 lat. Jednak od 2008 roku znalazło się wiele więcej dowodów, które wskazują, że Sergey Nazarow to po prostu Satoshi Nakamoto. 25 października 2008 roku Nazarov zarejestrował domenę smartcontractract.com, czyli obecny landing page Chainlinka. Dokładnie w 6 dni później Satoshi przedstawił pierwszą wersję białej księgi Bitcoina.
W Kenii powszechny podatek od dostawców kryptowalut
Od 2019 roku trwa nieprzerwanie trend adopcji kryptowalut w Afryce. Coraz więcej afrykańskich krajów przyjmuje u siebie cyfrowe waluty. Z tego względu musiały tam powstać nowe regulacje w zakresie obrotu kryptowalutami. Kenia ogłosiła, że wprowadza 1,5 proc. podatku na wszystkie krypto usługi. Będą go opłacać dostawcy kryptowalut.
Bitcoinke, lokalne medium informacyjne w Kenii już w sierpniu wskazało, że nowe przepisy wprowadzą podatek w wysokości 1,5 proc. od wartości transakcji brutto, który będzie nałożony na giełdy i inne podmioty.
Jak cyfrowy juan wzmocni pozycję BTC na rynku?
Ludowy Bank Chin od kilku miesięcy testuje swoją cyfrową walutę w kilku miastach na terenie całego kraju. Testy są już bardzo zaawansowane, dlatego można spodziewać się, że już wkrótce Ludowy Bank Chin wprowadzi do powszechnego obiegu cyfrowego juana.
Jak do tej pory system testowany przez bank centralny umożliwił transfery wartości na kwotę około 1,1 mld juanów w 3,13 milionach transakcji. Odpowiada to transakcjom o wartości około 162 mln USD. Start cyfrowego juana być może wpłynie na zwiększenie wartości Bitcoina i innych zdecentralizowanych kryptowalut.
Czy Rosja stworzy własną cyfrową walutę?
W planach rosyjskich władz jest emisja cyfrowej waluty banku centralnego, czyli CBDC – cyfrowego rubla. Z dniem 13 października 2020 roku Bank Rosji opublikował dokument konsultacyjny w sprawie rozwoju cyfrowego rubla, który to potwierdza. W oświadczeniu tym stwierdzono, że cyfrowy rubel w przyszłości ma szansę zostać dodatkową formą pieniądza obok gotówki i płatności bezgotówkowych.
Hard fork Monero uruchomiony
Aktualizacja sieci „Oxygen Orion”, czyli właściwie hard fork Monero został uruchomiony w ubiegłym tygodniu. Ma on na celu ulepszenie podstawowego protokołu kryptowaluty Monero (XMR). To kryptowaluta skoncentrowana na prywatności. W wyniku aktualizacji zaimplementowane zostanie nowe oprogramowanie – protokół podpisu pierścieniowego o nazwie „CLSAG”, by transakcje stały się „lżejsze i szybsze”.