Słowniczek pojęć rynku walutowego

Data dodania: 15 września 2016 r. / Aktualizacja: 10 października 2022 r.
slowniczek Słowniczek pojęć
Źródło: Pixabay

Rozpoczynając swoją przygodę z inwestowaniem w kursy walut, nie zawsze jesteśmy w stanie rozumieć wszystkie określenia, jakimi posługują się brokerzy i ludzie z dużym doświadczeniem. Naturalnie, możemy działać intuicyjnie i w ten sposób poznawać meandry inwestycji, aczkolwiek prosta zasada głosi, że jeśli mówimy o pieniądzach to zawsze świadomie i poważnie. Rzeczywiście, nasze przeczucia mogą okazać się bardzo zawodne, a to z kolei powoduje realne straty finansowe dla naszej kieszeni. Nasz mały słowniczek pozwoli pewniej poruszać się po świecie finansów, w którym kursy walut są kluczowymi elementami potencjalnego zysku.

Pod tajemniczym pojęciem trandingu kryje się właśnie to, co nas najbardziej interesuje — a więc inwestycja. Takiej nomenklatury używa się głównie na giełdach papierów wartościowych i giełdzie walutowej Forex, aczkolwiek coraz częściej przenosi się to nazewnictwo do kantorów internetowych proponujących opcje dla zainteresowanych inwestowaniem w waluty.

Zanim podejmiemy jakąkolwiek decyzję, powinniśmy dokonać bardzo wnikliwego zbadania sytuacji. Na tej płaszczyźnie spotkamy się z analizą fundamentalną i analizą techniczną. Pierwsza opiera się na czynnikach ekonomicznych, społecznych i politycznych (np. Brexit), druga skupia się na kilkunastu notowaniach, zmianach cen na rynku i prognozie przyszłych wskaźników, jakie mogą zanotować interesujące nas aktualne kursy walut.

Cena jest kluczowym kryterium dla każdego inwestora, ale i w tym przypadku spotkamy ASK oraz BID.
Ask jest rynkową ceną sprzedaży, która może nam zostać zaproponowana przez rynek jako cena bazowa dla określonej pary walut. W tabelach kwotowych odnajdziemy ją zawsze po prawej stronie.
Bid to z kolei cena kupna, którą rynek może nam zaoferować, chcąc odkupić posiadane przez nas waluty. Analogicznie rzecz biorąc, Bid jest podawany zawsze po lewej stronie tabeli walutowej.
Ask i Bid zawsze podawane są w parach np. 2,001 - 2,020; pierwsza z nich to Bid, druga to Ask.

W nomenklaturze cenowej możemy spotkać także określenie ceny rynkowej. Cena rynkowa jest to tymczasowy, chwilowy poziom, na jakim kształtują się interesujące nas kursy walut i dzieli się ona na cenę kupna i sprzedaży.

Interesując się walutami wyjaśnijmy także pojęcia:kwotowanie oraz kurs krosowy. Kwotowanie jest to para cen ask i bid obowiązująca na ryku walutowym. Kurs krosowy z kolei to kurs wymiany dwóch walut, ale bez współudziału amerykańskiego dolara.

Pamiętajmy, że rynek walutowy jest bogatym w wiele skojarzeń i fachowego nazewnictwa. Decydując się na inwestowanie czy oszczędzanie w tym obszarze, warto wpierw poznać pewne tajniki, zanim nieopatrznie zrozumie się któreś z pojęć czy oznaczeń.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!