Rocznica wykopania pierwszego bloku Bitcoina

Data dodania: 4 stycznia 2021 r. / Aktualizacja: 4 stycznia 2021 r.
Mija 12 rocznica wykopania pierwszego bloku w sieci Bitcoina. Mija 12 rocznica wykopania pierwszego bloku w sieci Bitcoina.
Źródło: Karley Saagi / Pexels

Wraz z początkiem 2021 roku minęła 12 rocznica wykopania pierwszego bloku w sieci Bitcoina, czyli bloku Genesis. Miało to miejsce dokładnie 3 stycznia 2009 roku. Wcześniej Satoshi Nakamoto opublikował swój manifest, w którym opisał idee stojące za Bitcoinem. Publikacja pojawiła się w sieci już 31 października 2008 roku,

Pierwszy blok Genesis BTC o numerze #0 został wykopany w 2009 roku – 3 stycznia o 18:15 czasu serwera i gwarantował dla górników nagrodę w wysokości 50 BTC. Obecnie byłby on wart aż 1,7 mln dolarów amerykańskich.

Bitcoin po 30 000 USD

Kolejne ATH BTC pokonane. W 2017 roku wyceniany był na 20 tys. dolarów, a 3 stycznia 2021 roku kryptowaluta ta przebiła 30 tysięcy USD, ustanawiając nowy rekord na poziomie 34 800 USD. Kapitalizacja rynkowa Bitcoina również odnotowała swoje ATH. Kapitalizacja rynku BTC to ponad 589 mld dolarów.

Nowe ATH BTC 34 800 USD

Cena BTC stale rośnie, dlatego można spodziewać się kolejnych rekordów wyceny. Na ostatni rajd ku górze Bitcoina wpłynęło kilka kwestii. Między innymi trzeci halving z maja 2020 roku, przez co podaż najstarszej kryptowaluty na świecie zmniejszyła się o połowę. Ważnym czynnikiem pozostaje to, że rośnie zainteresowanie Bitcoinem wśród inwestorów instytucjonalnych. Instytucje zgłaszają większe zainteresowanie w związku z inwestowaniem środków rezerwowych w kryptowaluty.

Użytkownicy mediów społecznościowych zainteresowani Bitcoinem

Najnowsze dane analityczne zgromadzone na bazie serwisu Twitter pokazują, że zainteresowanie Bitcoinem w social media jest obecnie bardzo duże. Jednym z powodów tego stanu rzeczy jest rekordowa wycena BTC na rynku.

Firma analityczna The TIE opublikowała wykres wskazujący na nowe ATH w zakresie liczby unikalnych użytkowników tweetujących o Bitcoinie. Tak wysokie liczby ostatni raz notowane były podczas hossy w 2017 roku.

Wyraźnie rośnie zainteresowanie tematyką kryptowalut nie tylko w mediach społecznościowych, ale również w wyszukiwarkach internetowych.

Kryptowalutowy bank Unicas otwiera stacjonarne placówki

Unicas to spółka joint venture z Indii, której współudziałowcami są startup Cashaa i firma świadcząca usługi finansowe United Multistate Credit Cooperative Society. To bank będący kryptowalutową instytucją, pozwalającą klientom dokonywanie transakcji zarówno w rupiach indyjskich, jak i w kryptowalutach, bez konieczności otwierania do tego celu dwóch oddzielnych kont.

Obecnie Unicas informuje, że jako pierwsza kryptowalutowa instytucja finansowa na świecie otworzyła fizyczny oddział w Jaipur w Indiach. Użytkownicy mogą dokonywać w nim transakcji kryptowalutowych i z wykorzystaniem walut fiducjarnych, jak i zaciągnąć pożyczki z zabezpieczeniem w postaci zdeponowanych aktywów kryptowalutowych.

Na styczeń bieżącego roku Unicas planuje otwarcie 14 kolejnych oddziałów stacjonarnych, a do 2022 roku bank chce rozbudować swoją sieć do 100 oddziałów.

Bittrex usuwa z platformy trzy monety prywatności

Już niebawem, bo 15 stycznia 2021 roku giełda kryptowalutowa Bittrex usunie ze swojej platformy trzy najważniejsze monety prywatności: Monero, Zcash oraz Dash. Platforma nie podała jak dotychczas oficjalnych przyczyn takiego kroku, ale najprawdopodobniej związane jest to z charakterystyką wspominanych kryptowalut, które pozwalają na anonimowe dokonywanie transferów.

Ocena artykułu
5.0/5 (głosów: 2)