Rekordowy poziom kapitalizacji Bitcoina

Data dodania: 17 sierpnia 2021 r. / Aktualizacja: 17 sierpnia 2021 r.
Moneta BTC Bitcoin osiągnął najwyższy jak dotąd poziom kapitalizacji, wg serwisu Glassnode
Źródło: Alesia Kozik / Pexels

Serwis Glassnode poinformował w ubiegłym tygodniu, że zrealizowana kapitalizacja rynkowa Bitcoina osiągnęła rekordowy poziom 378 mld dolarów. Co to oznacza? Taka kapitalizacja mierzy rozmiar aktywnej kapitalizacji rynkowej BTC. Pomiary te nie biorą pod uwagę zasobów tzw. uśpionych tokenów BTC pozostawionych np. w rękach twórcy Bitcoina, Satoshiego Nakamoto.

Przy obliczaniu zrealizowanej kapitalizacji rynkowej przypisywane są wartości czasowe do monet. Kiedy więc moneta ostatnio poruszała się w 2018 roku, a wówczas wyceniana była na 6000 dolarów, to właśnie taki poziom wyceny jest brany pod uwagę. Dzieje się to w przeciwieństwie do standardowej kapitalizacji rynkowej, gdzie wszystkie monety w obiegu są mnożone przez aktualną cenę. Według np. CoinGecko całkowita kapitalizacja rynkowa Bitcoina wynosi obecnie 880 mld dolarów.

Rajd Bitcoina ku górze

Kiedy z początkiem ubiegłego tygodnia Thomas Lee, czyli partner zarządzający w Fundstrat Global Advisors powiedział, że jego zdaniem Bitcoin szybko zacznie piąć się ku górze wyceny, wielu graczy rynkowych nie dawało jego słowom wiary. Jednak kolejne przebijanie granic wyceny przez BTC na giełdach kryptowalutowych powoduje, że nie są one tak abstrakcyjne, jak z początku mogło się wydawać.

Tom Lee powiedział, że BTC osiągnie pod koniec 2021 roku poziom wyceny w okolicy 100 000 USD. Jego zdaniem, to całkiem rozsądny wynik. Natomiast obecnie BTC wyceniane jest na poziomie ponad 50 tys. USD i zmierza ku nowemu ATH w tym roku – 60 tys. USD. Taka wycena już wkrótce może zostać osiągnięta. Wraz z drożejącym Bitcoinem, na wartości zyskują i inne kryptowaluty, jak Litecoin czy Ethereum.

NFT dla Kapitana Ameryki

Niczym szczególnym nie jest emisja ETF dla ważnych osób, firm i organizacji. Co ciekawe, niewymienne tokeny emitowano już dla fikcyjnych postaci z uniwersum Marvela, jak Spider-Man. Okazało się to przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Obecnie Marvel Entertainment zdecydowało się wprowadzić ETF dla Kapitana Ameryki.

Jest to możliwe dzięki partnerstwu z rynkiem VeVe. Wcześniej właśnie dzięki tej współpracy Marvel uruchomił cyfrową kolekcję Spider-Mana. W zaledwie jedną dobę od premiery ogłoszono, że wyprzedano wszystkie 60,5 tys. tokenów.

Fundusze ETF powiązane z Bitcoinem będą emitowane w UE

Francuski regulator rynku finansowego zezwolił Melanion Capital oferować w Unii Europejskiej fundusz ETF powiązany z Bitcoinem. Już od wielu lat starano się stworzyć fundusz Bitcoin ETF, który jako rodzaj instrumentu pochodnego zyska zgodę regulatora w UE na wprowadzenie do obrotu. ETF ma swoją własną wartość ustanowioną tak by odpowiadała ona wartości zewnętrznego materialnego lub niematerialnego składnika aktywów – w tym przypadku jest to najważniejsza kryptowaluta na świecie – Bitcoin.

Intel kupił akcje giełdy kryptowalutowej

Jedna z najważniejszych i największych amerykańskich międzynarodowych korporacji, firm Intel Corp, ogłosiła, że kupiła właśnie akcje największej amerykańskiej giełdy kryptowalutowej Coinbase. Obecnie Intel ma ponad 3 tysiące akcji COIN.

Ocena artykułu
5.0/5 (głosów: 1)