Jakie pieniądze zabrać na Ukrainę?

Data dodania: 10 czerwca 2017 r. / Aktualizacja: 27 grudnia 2022 r.
mapa ukraina mapa ukraina
Źródło: mdstyle / Pixabay

Ukraińską walutą jest hrywna, która została wprowadzona do obiektu w 1996 roku. Geneza jej powstania bierze się z przeprowadzanych w tym czasie reform ekonomicznych, w wyniku których postrosyjski karbowaniec został zamieniony na wspomnianą już hrywnę. Oznaczeniem międzynarodowym waluty jest skrót UAH.

Na awersie banknotów hrywny znajdziemy wizerunki znanych postaci ukraińskich, a na rewersie nawiązanie do ich życia w postaci przedstawienia szczególnych miejsc.

Jaką walutę zabrać na Ukrainę

Planując wyjazd na Ukrainę najprostszym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w tamtejszą walutę. Hrywna jest ogólnie dostępna zarówno w kantorach, jak i bankach. Możemy ją kupić przez internet oraz w punktach stacjonarnych.

Aktualne kursy hrywny sprawiają, że wybierając wyłącznie tę walutę, tracimy w stosunku do dolara lub euro, dlatego z powodzeniem możemy kupić te waluty i wymienić je na miejscu. Co więcej, w znakomitej części punktów usługowych zlokalizowanych w dużych, turystycznych miastach Ukrainy można płacić także obcymi walutami -należą do nich właśnie dolary oraz euro. Aczkolwiek, mając na względzie zawirowania polityczne, bezpieczniejszym rozwiązaniem jest posiadanie przynajmniej minimalnej ilości hrywien.

Meandry wymiany w ukraińskich kantorach

Jak już wspomnieliśmy, najkorzystniejszym dla naszego portfela wyjściem jest kupno dolara lub euro i wymienienie ich dopiero na Ukrainie. Niemniej, jeśli nosimy się z takim zamiarem, musimy wiedzieć, że wymiana walut w tamtejszych kantorach jest dość specyficzna. Ukraińcy najchętniej przyjmują dolary, a dopiero później euro. To jednak nie wszystko, wymieniają dolary, które nie mają więcej niż 10 lat, dlatego koniecznie sprawdźmy jak "stare" banknoty posiadamy. Może się okazać, że pomimo zasobnego w walutę amerykańską portfela będziemy mieli problem z wymianą i zapłatą.
Posiadanie rodzimej, złotówkowej waluty nie jest ani bezpieczne, ani dobre. Pomimo tego, że mówimy o naszych sąsiadach, w tamtejszych kantorach nieczęsto można spotkać złotówkę.

Na podstawie ustnej deklaracji możemy wwieźć 15 tysięcy hrywien, pisemnie musimy zadeklarować posiadanie kwoty od 15 tyś. do 50 tyś. hrywien. Wyższe kwoty wymagają posiadania pozwolenia Narodowego Banku Ukrainy.

O czym nie można zapomnieć?

Wymiana walut na Ukrainie jest pod ścisłym nadzorem. Szereg uwarunkowań prawnych ma zabezpieczać tamtejszą politykę pieniężną i zapobiegać wszelkim nieprawidłowością na tej płaszczyźnie.

We wrześniu 2011 roku bank Narodowy Ukrainy wprowadził przepis, który nakłada na nas obowiązek okazania paszportu podczas wymiany, który zostanie skserowany przez pracownika. Ponadto koniecznie należy zachować do ewentualnej kontroli wszystkie kwity związane z wymianą oraz wydruki z bankomatów czy paragony.

Szukając najlepszego punktu wymiany, jak ognia unikajmy cinkciarzy, którzy działają nielegalnie. Waluta u nich kupiona może okazać się fałszywa, poza tym nawiązanie współpracy z takimi personami może się dla nas skończyć wysoką karą grzywny. Jeśli nie mamy przy sobie hrywien, a także mamy trudność z wymianą, możemy płacić kartą.

Ocena artykułu
5.0/5 (głosów: 1)