Oprocentowanie wolnych środków w XTB

Data dodania: 7 listopada 2023 r. / Aktualizacja: 26 listopada 2023 r.
xtb oprocentowanie wolnych srodkow
Źródło: xtb

Czy wiesz, że Twoje wolne środki na rachunkach w XTB są oprocentowane?

I to nie tylko złotówki, ale również euro i dolary. Taka nowość weszła w życie 6 listopada 2023 r.

Co prawda oprocentowanie jest niższe niż na standardowych lokatach czy kontach oszczędnościowych w bankach, ale z drugiej strony, skoro przelewasz pieniądze na XTB i czekasz na dobrą okazję do ich zainwestowania, to całkiem sympatycznie, że dostaniesz od nich odsetki. Tak samo działa to w drugą stronę: Twoja inwestycja została zakończona, pieniądze wpływają na konto. Do momentu ich wypłaty środki są oprocentowane. 

Czym jest XTB?

XTB to jeden z największych domów maklerskich. W jego ofercie znajdziesz nie tylko klasyczne akcje, ale także ETF-y, CDF na Forex, Indeksy, Surowce i kryptowaluty.

Warto podkreślić fakt, że jest to polski broker. Co za tym idzie, podlega kontroli polskiej Komisji Nadzoru Finansowego, a co ważniejsze dla zwykłego użytkownika to platforma, obsługa i support w języku polskim. 

Zainteresowany? Sprawdź recenzję XTB oraz opinie o brokerze.

XTB oprocentowanie wolnych środków — szczegóły

Jak już wspomnieliśmy, oprocentowane są pieniądze w walutach PLN, EUR i USD. Na dodatek nic nie musisz robić, by otrzymywać odsetki: wszystko dzieje się automatycznie.

Oto garść informacji, o których powinieneś wiedzieć:

  • Przez pierwsze 90 dni od zawarcia umowy obowiązują stawki promocyjne dla nowych klientów. 
  • Po 90 dniach masz niższe oprocentowanie.
  • Oprocentowania na stronie XTB są podane w skali roku (np. 5% w skali roku).
  • Stawki oprocentowania są zmienne i mogą ulec zmianie raz w tygodniu.
  • Odsetki naliczane są codziennie o północy, a dopisywane na Twoim rachunku raz w miesiącu. A dokładniej w ciągu 5 pierwszych dni roboczych kolejnego miesiąca. Np. odsetki za styczeń otrzymasz w ciągu 5 pierwszych dni roboczych lutego.
  • Oprocentowane są wszystkie środki, nie ma żadnego wymaganego wkładu minimalnego czy maksymalnego.
  • Zyski są opodatkowane, ale to XTB automatycznie pobiera i odprowadza podatek od zysków kapitałowych. Ty otrzymujesz na konto odsetki netto, już po opodatkowaniu.

Aktualne stawki oprocentowania znajdziesz na stronie internetowej XTB.

Pamiętaj że inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat przekraczających wartość depozytu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe, dlatego kontrakty na różnice kursowe (CFD) mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów.

Ocena artykułu
5.0/5 (głosów: 1)