Kryzys w Hongkongu wspiera Bitcoina

Data dodania: 18 czerwca 2019 r. / Aktualizacja: 21 marca 2020 r.
Obywatele Hongkongu przenoszą swoje aktywa na waluty cyfrowe Obywatele Hongkongu przenoszą swoje aktywa na waluty cyfrowe
Źródło: Worldspectrum / Pexels

Kryzysy ekonomiczne i gospodarcze wyraźnie wspierają alternatywne inwestycje, w tym kryptowaluty. Z podobnym zjawiskiem możemy mieć do czynienia w przypadku Hongkongu. Ludzie wyszli na ulice i protestują przeciwko władzy. Wszystko zaczęło się od ustawy ekstradycyjnej, umożliwiającej ekstradycję osób podejrzanych o przestępstwa do krajów i regionów, z którymi Hongkong nie ma obecnie podpisanych umów w tym zakresie, w tym do Chin kontynentalnych. Nowe przepisy na domiar złego przewidują możliwość zamrażania i konfiskaty aktywów na wniosek organów ścigania ChRL.

Dzięki tym politycznym zmianom w Hongkongu coraz więcej przedstawicieli lokalnej klasy średniej zaczyna przenosić swoje aktywa za granicę. Na wszystkim zyskuje właśnie Bitcoin. W Hongkongu rejestrowane są wzrosty obrotów handlowych na platformie LocalBitcoins. Można przypuszczać, że jeśli dojdzie do eskalacji konfliktów politycznych, wielu mieszkańców Hongkongu zacznie przychylnie spoglądać w kierunku kryptowalut, zdecentralizowanych walut wirtualnych, które są poza wszelką polityką.

Samsung a technologia Blockchain

Wiadomo, że Samsung od pewnego czasu współpracuje z różnymi podmiotami w zakresie rozwoju technologii Blockchain, sztucznej inteligencji i sieci komórkowej szóstej generacji. Firma zamierza kontynuować dotychczas podjęte prace. Wiceprezes Samsunga powiedział, że chce budować dalszą, ogólną strategię dotyczącą nowych technologii.

Bloomberg z kolei komentuje te działania i twierdzi, że Samsung będzie prowadzić dalszą ekspansję rynkową z wykorzystaniem do tego celu Blockchaina. Media informowały już wcześniej, że smartfony pod marką Samsung będą w przyszłości wykorzystywały dobrodziejstwa związane z technologią sieci łańcuchów blokowych. Można liczyć więc na powstanie np. aplikacji i funkcji powiązanych w pewien sposób z Blockchainem i kryptowalutami.

Czy Bitcoin to dobra lokata kapitału?

Wielu inwestorów zastanawia się, czy Bitcoin jest aktywem lepszym pod względem ochrony wartości posiadanego kapitału niż złoto. Trudno powiedzieć, choć fakt, że jest on nazywany cyfrowym złotem, nie pozostaje bez znaczenia. Pierwotnie cały system finansowy na świecie, cała gotówka w obiegu była zabezpieczona złotem, co gwarantowało wartość znaków pieniężnych. Dziś już tak nie jest.

Dla wielu Bitcoin jest współczesnym złotem w wymiarze inwestycyjnym. Jednak występują pomiędzy nimi znaczące różnice. Złoto to ewidentnie zasób fizyczny, a Bitcoin - zasób cyfrowy. BTC łatwiej przekazywać na duże odległości i ukryć, czego nie da się powiedzieć o złocie. Jednak i złoto, i jego cyfrowy odpowiednik mają podobne funkcje, a ich kursy są niejako wskaźnikami rozwoju gospodarczego.

Kryptowalutowe karty płatnicze

To ogromny krok w rozwoju kryptowalut i ich rynków. Na rynku technologii finansowych powstał startup Crypterium. Ma swoją siedzibę w Estonii i właśnie uruchomił Crypterium Card. To pierwsza kryptowalutowa karta płatnicza, dostępna na całym świecie. Dotychczas karty kryptowalutowe istniały - stworzyła je firma i giełda kryptowalutowa Coinbase, ale były dostępne tylko w niektórych krajach na świecie - początkowo wyłącznie dla klientów w Wielkiej Brytanii.

Crypterium podkreśla, że jej karty kryptowalutowe staną się najłatwiejszym i najszybszym sposobem dostępu posiadaczy do swoich walut cyfrowych.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!
Roman Cieciuch

Roman Cieciuch

Od kilku lat związany z rynkiem kryptowalut i Forex. Na co dzień programista. Miłośnik algorytmów i rozwiązań, które tworzy się raz, a działają na zawsze. Minimalista. Twórca systemów transakcyjnych automatyzujących trading. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z ochroną kapitału i money management. W wolnym czasie biega, jeździ rowerem, pływa.