Kryptowaluty, a może cyfrowe FIAT’y?

Data dodania: 13 listopada 2019 r. / Aktualizacja: 30 listopada 2020 r.
Jaka będzie przyszłość - świat pójdzie w kryptowaluty, czy cyfrowe odpowiedniki walut fiducjarnych? Jaka będzie przyszłość - świat pójdzie w kryptowaluty, czy cyfrowe odpowiedniki walut fiducjarnych?
Źródło: StockSnap / Pixabay

Papierowe pieniądze powoli odchodzą w zapomnienie. Coraz więcej transakcji realizujemy przy pomocy cyfrowych walut. Czy to wszystko oznacza, że fiaty, w takiej formie, którą znamy, wkrótce odejdą w zapomnienie, a do gry wejdą na szeroką skalę kryptowaluty?

Co prawda w większości sklepów czy punktów usługowych nadal zapłacimy gotówką, ale klienci sami wolą posługiwać się cyfrowym pieniądzem. Rośnie lista jednostek samorządu terytorialnego, które rozważają nawet wprowadzenie zakazu używania gotówki w sklepach detalicznych w granicach miast. Idea transakcji bezgotówkowych jest popierana przez wiele środowisk.

Jednak z drugiej strony badania Cryptoslate, portalu, którego główną tematyką są kryptowaluty,  pokazują, że np. Amerykanie nie wyrażają entuzjazmu w kwestii tego, że posiadana przez nich gotówka mogłaby się w przyszłości stać bezwartościowa. Dlatego nie można oczekiwać, że pieniądze papierowe i waluty fiducjarne, jakie znamy, szybko znikną, a my sami będziemy już za kilka lat posługiwać się wyłącznie kryptowalutami przy płatnościach.

Czy będzie kryptowaluta UE?

Jak dotychczas kraje Unii Europejskiej i przedstawiciele poszczególnych krajów wspólnotowych wypowiadali się raczej negatywnie lub choćby z umiarkowaną ostrożnością na temat kryptowaluty. Jednak Reuters dotarł do zgoła innej opinii. Okazuje się, że władze UE przygotowały już nawet projekt przepisów sugerujących, że wspólnota może rozważać w przyszłości wydanie własnej waluty cyfrowej. Jej robocza nazwa to Eurocoin.

Przedmiotowy projekt ustawy wzywa państwa członkowskie UE do opracowania wspólnego podejścia do kryptowalut. Zakazuje on także realizacji projektów „wysokiego ryzyka”. Nie wiadomo przy tym, czy Bitcoin i inne popularne kryptowaluty zaliczone byłyby do tej grupy.

Czy Hongkong będzie miał własną cyfrową kryptowalutę?

Jakiś czas temu w mediach pojawiła się informacja, że chińskie władze chcą wydać swoją własną kryptowalutę. W ich ślady już wkrótce może pójść także Hongkong, a nawet przegonić konkurencję.

Chiny swoją cyfrową kryptowalutą chcą zdecydowanie odpowiedzieć na plany wprowadzenia LibraCoin przez Facebooka. Natomiast cyfrowa waluta Hongkongu ma pełnić funkcję uznanego środka płatniczego, dedykowanego pod krajowe płatności międzybankowe, korporacyjne płatności hurtowe oraz do mechanizmów typu „dostawa za płatność”. Projekt ma więc służyć klientom instytucjonalnym, a na początku bez wątpienia nie przysłuży się klientom indywidualnym.

Informację o cyfrowej walucie Hongkongu podała Komisja ds. Polityki Monetarnej w Hongkongu (HKMA), która ma te same kompetencje co bank centralny.  HKMA współpracuje na polu projektowania kryptowaluty dla Hongkongu z władzami Chin kontynentalnych. Podobno komisja podpisała już umowę o współpracy z podmiotem zależnym od Instytutu ds. Waluty Cyfrowej przy Ludowym Banku Chin.

Europejski Bank Centralny powinien rozważyć emisję waluty Eurocoin, zgodnie z projektem przygotowanym przez fińską prezydencję w UE. Jest ona coraz częściej postrzegana jako odpowiedź na stablecoina LibraCoin, kryptowalutę, nad którą pracuje serwis społecznościowy Facebook.

Photon na giełdzie CoinDeal

Photon Token, czyli projekt oparty na blockchainie Ethereum, ma na celu poprawę szybkości i prywatności w używaniu giełdy. Zdecentralizowane aplikacje Ethereum są już nawet w pełni zintegrowane z technologią Lightsreams Photonu.  Token Photon trafił na platformę kryptowalutową CoinDeal w ubiegłym tygodniu.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!