Kryptowaluty bez podatku PCC do końca roku

Data dodania: 8 lipca 2019 r. / Aktualizacja: 30 listopada 2020 r.
Bitcoin bez podatku PCC do końca 2019 Bitcoin bez podatku PCC do końca 2019
Źródło: Acharaporn Kamornboonyarush / Pexels

„Rzeczpospolita” pospieszyła z początkiem lipca z informacją o przedłużeniu terminu, w którym rząd RP rezygnuje z pobierania podatku PCC od transakcji zawieranych za pomocą kryptowalut. W praktyce oznacza to, że osoby, które obracają walutami cyfrowymi, takimi jak Bitcoin czy Ethereum, nie muszą martwić się nałożeniem na nich takiej nowej daniny do końca bieżącego roku.

Gdyby nie wprowadzona właśnie poprawka do ustawy, obracający kryptowalutami inwestorzy byliby zobligowani do odprowadzania do budżetu państwa 1 proc. z każdej transakcji.

Polski kantor Bitcoin wznawia działalność

W połowie 2017 roku na polskim rynku kryptowalutowym pojawił się nowy gracz - kantor Bitcoin - Bitcan.pl.  Opracowała go spółka Unbanked, która specjalizuje się w automatyzacji rozwiązań oraz w wysokich standardach obsługi klienta online. W trzecim kwartale 2018 roku kantor działał znakomicie i rozwijał swoją działalność. W II kwartale 2019 roku na profilach społecznościowych BitCan zaczęły pojawiać się pierwsze negatywne opinie. Nie wszystko więc poszło tak, jak powinno, a spółce Unbanked zablokowano rachunek firmowy. Obecnie kantor wznawia działalność.  

Fujitsu chce skorzystać z Blockchaina

Przedsiębiorstwo Fujitsu opracowuje technologię Blockchain ID, zapewniającą wiarygodność przeprowadzanych transakcji. Zaprezentował właśnie „digital identity exchange technology”, której celem ma być zwiększenie bezpieczeństwa dokonywania transakcji w trybie online. Technologia ta opiera się na blockchainie i umożliwia osobom i firmom dokonywanie transakcji online oraz potwierdzanie tożsamości kontrahentów.

Busan w Korei Płd. z własnym stablecoinem

Doniesienia z Korei Południowej, a konkretnie z miasta Busan wskazują, że będzie ono miało własną kryptowalutę. Ma to być stablecoin. Władze miasta zdecydowały się na współpracę z lokalnym bankiem BNK Busan, a nowa kooperacja ma prowadzić do wyemitowania cyfrowej waluty dla Busan.

Waluta będzie oparta o technologię blockchain, a w założeniu jej kurs będzie powiązany w proporcjach 1:1 z lokalną walutą. Ze stablecoina mają korzystać na razie tylko klienci BNK Busan, ale później możliwe jest jej rozszerzenie na całe miasto i na inne obszary kraju.

Europejski Bank Centralny będzie dążył do szybkiej regulacji kryptowalut

Plany wprowadzenia przez serwis społecznościowy Facebook własnej kryptowaluty Libra spowodowały, że Europejski Bank Centralny mobilizuje siły do regulacji rynku kryptowalutowego jako takiego. Dotychczas zarówno EBC, jak i organy Unii Europejskiej podchodziły do kryptowalut ostrożnie, a bank centralny UE omówił niedawno możliwe korzyści i wady płynące z emisji walut cyfrowych.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!