KryptoJam SA zawarła umowę z giełdą kryptowalut BitBay

Data dodania: 23 maja 2018 r. / Aktualizacja: 23 maja 2018 r.
KryptoJam będzie współpracował z BitBay KryptoJam będzie współpracował z BitBay
Źródło: David McBee / Pexels.com

Polska spółka KryptoJam SA, zarządzana i utworzona przez Rafała Zaorskiego, podpisała z giełdą kryptowalut BitBay umowę o wartości 20 milionów złotych. Dotyczy ona współpracy przy sprzedaży i zakupie kryptowalut dla instytucji finansowych, tokenizacji akcji spółek akcyjnych oraz projektów ICO. Umowa została sfinalizowana głównie po to, aby prowadzić inwestycje na giełdzie kryptowalut nie  tylko na własny rachunek.

Czy powstanie e-frank?

Rada Federalna Szwajcarii wydała oświadczenie, że przeprowadzi badania na temat zagrożeń i możliwości związanych z ewentualnym wprowadzeniem własnej, narodowej kryptowaluty pod nazwą e-frank. Szwajcaria pozytywnie wypowiada się o kryptowalutach jako takich oraz integracji blockchainu na poziomie krajowym. Dzieje się to pomimo niechęci sfery bankowej w Szwajcarii do pobierania samego bitcoina.

MF ma w planach zniesienie PCC od handlu kryptowalutami

Ministerstwo Finansów zgodnie, z informacją przekazaną przez portal Business Insider, ma w planach zniesienie podatku PCC od handlu kryptowalutami. Podatek od czynności cywilnoprawnych ma być zawieszony dla podmiotów dokonujących obrotu wirtualną walutą, czyli podejmujących sprzedaży, zakupu lub witaminy kryptowalut, na pewien czas. Pozwoli to na dokonanie dogłębnej analizy i przygotowanie odpowiednich, dopasowanych rozwiązań systemowych, które ostatecznie pozwolą na unormowanie przestrzeni gospodarczej w kontekście podatkowym. Wraz ze zniesieniem PCC od handlu kryptowalutami podatnicy tego podatku nabywający w drodze umowy sprzedaży lub zamiany waluty wirtualnej, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 1 marca 2018 roku o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, nie będą zobligowani do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych.

Warto podkreślić przy tym, że zaniechanie poboru podatku ma mieć zastosowanie do umów sprzedaży lub zamiany waluty wirtualnej dokonanych od dnia 13 lipca 2018 r. do dnia 30 czerwca 2019 r. 

Bitcoin pochłania ogromne nakłady energii

Wydobycie bitcoinów z roku na rok staje się trudniejsze. Alex de Vries, ekonomista i działacz technologii blockchain pisał o problemie rosnącego zużycia energii przez bitcoina. Oszacował on nawet, że najpopularniejsza kryptowaluta na świecie zużyje w 2018 roku około 0,5 proc. energii elektrycznej całego globu, tym samym wywierając olbrzymi wpływ na cały przemysł energetyczny. Oszacowanie tej wartości jest o tyle trudne, że określenie ilości pobieranej energii elektrycznej do wydobywania kryptowalut nie jest proste, chociażby dlatego, że wiele kopalń kryptowalutowych pozostaje niezarejestrowanych.

Ukraina zalegalizuje kryptowaluty?

Oleksiy Mushak, który jest członkiem parlamentu Ukrainy, opublikował w mediach społecznościowych dokument dotyczących legalizacji kryptowalut w jego kraju. Opisano w nim akceptację tokenów i kryptowalut. Tym samym parlamentarzysta poprosił obywateli, aby komentowali i dawali swoje uwagi co do drogi legislacyjnej w kierunku legalizacji kryptowalut.

Co więcej, z początkiem maja przewodniczący ukraińskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd zasugerował, że organ regulacyjny może w krótkim czasie zalegalizować kryptowaluty jako pełnoprawne instrumenty finansowe.

Ocena artykułu
5.0/5 (głosów: 1)