Kłody pod nogi kryptowalutom

Data dodania: 5 lutego 2018 r. / Aktualizacja: 10 lutego 2018 r.
Organizacje rządowe robią na przekór kryptowalutom Organizacje rządowe robią na przekór kryptowalutom
Źródło: Tim Gouw / Pexels.com

Rośnie liczba państw i organizacji, które ostrzegają przed obracaniem i inwestowaniem w kryptowaluty. Eksperci uspokajają jednak, że kryptowaluty mogą przynieść niebagatelne zyski, choć zawsze trzeba mieć przy tym na uwadze związane z nimi niebezpieczeństwo utraty części lub wszystkich zainwestowanych środków finansowych. Co nowego na przełomie stycznia i lutego działo się na rynku kryptowalutowym?

Zagrożenie wirusem miningu kryptowalut

29 stycznia 2018 roku pojawiły się w sieci doniesienia użytkowników programów antywirusowych i korzystających z serwisu YouTube o komunikatach, o zagrożeniu wirusem miningu kryptowalut. Reklamy wyświetlane w serwisie YouTube były zainfekowane programem walware, który kradł moc obliczeniową procesorów użytkowników do kopania kryptowaluty Monero.

Najprawdopodobniej hakerzy wykorzystali system reklam DoubleClick firmy Google, która tworzy i zapewnia usługi wyświetlania reklam internetowych w celu dystrybucji ruchu. Reklamy na YouTube generowały kopanie kryptowaluty Monero w takich krajach jak Japonia, Francja, Tajwan, Włochy i Hiszpania.

Google usunęło zgłoszony problem w ciągu kilku godzin od wpłynięcia pierwszych informacji ze strony użytkowników. Oświadczono, że reklamy na stronach YouTube były oparte o JavaScript, a ich kod odnosił się do miningu kryptowaluty Monero. W większości przypadków przestępcy skorzystali z platformy Coinhive, aby uzyskać dostęp do JavaScript. Umożliwiła ona swoim subskrybentom potajemne użyczanie mocy obliczeniowej i czerpanie nielegalnych zysków kosztem niczego nieświadomych użytkowników.

Facebook przeciwko kryptowalutom

Serwis społecznościowy Facebook zdecydował o blokowaniu możliwości wyświetlania reklam o charakterze ICO i kryptowalut, ponieważ uważa je za zagrożenie dla swoich użytkowników. FB nazywa kryptowaluty potencjalnym oszustwem.

ICO Kodaka opóźnione

Kodak ma w planach wprowadzenie własnego ICO - KodakCoin`a, który ma pełnić funkcję środka rozliczeniowego w systemie dostępu do dzieł twórców fotograficznych. Planuje się wypuszczenie około 20 milionów sztuk kryptopwaluty Kodaka. Opóźnienia w ICO Kodaka potrwają co najmniej kilka tygodni, a oficjalne stanowisko firmy brzmi tak, że konieczne jest zweryfikowanie akredytowanych inwestorów, których wartość inwestycji wynosi minimum 1 mln dolarów lub ich dochód wynosi 200 tys. dolarów.

Projekt KodakCoin jest oczekiwany przez fotografów, którzy chcieliby mieć rozwiązanie umożliwiające sprawiedliwe otrzymywanie płatności za swoją twórczość.

Bitcoin traci na wartości

W ostatnich dniach stycznia, aż do 2 lutego 2018 roku Bitcoin, czyli najcenniejsza kryptowaluta na świecie, tracił na wartości. W piątek 2 lutego 2018 roku kosztował już mniej niż 8 tys. dolarów amerykańskich, a ostatni raz taki zły tydzień dla Bitcoina miał miejsce w 2013 roku. Cały rynek kryptowalut w zaledwie jedną dobę z początkiem lutego tego roku stracił 120 mld dolarów, w wyniku spadków cen wszystkich największych kryptowalut.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!