Dlaczego zakazano obrotu Bitcoinem w Chinach?

Zakazy Bitcoin w ChinachZakazy Bitcoin w Chinach

Jednym z powodów zakazu działania giełd Bitcoin był brak odpowiednich licencji, które wymagane są do legalnego funkcjonowania wymiany walut wirtualnych. Dodatkowo wszystkie operacje na kryptowalutach odbywały się ponad granicami i poza jakimkolwiek nadzorem finansowym, co mogło być wykorzystywane do prania pieniędzy (ang. money laundering) i tworzenia piramid finansowych.

Kolejnym powodem mógł być model funkcjonowania kryptowalut; duża potencjalna niestabilność oraz znaczne wahania kursów. Przypominamy, że wiosną 2017 roku – można było nabyć 1 Bitcoina (BTC) za około 4 tysiące złotych. We wrześniu tego samego roku – nawet za 17 tysięcy złotych. Osoby, które dokonały inwestycji wiosną – mogły liczyć nawet na 4-krotny zwrot z inwestycji!

Kontynuując, rynek wymiany kryptowalut jako, że jest ponad kontrolami finansowymi – może być podatny na wszelkiego rodzaju manipulacje. Np. osoby z dużymi ilościami kryptowalut – mogą mieć wpływ na trendy i kształtowanie się ich cen. Dodatkowo, nie wszystkie giełdy kryptowalut on-line miały wystarczające zabezpieczenia oraz możliwości weryfikacji tożsamości swoich użytkowników. Przejmowanie kont użytkowników oraz ich pustoszenie były obserwowane np. na giełdzie Mt. Gox czy w projekcie The DAO.

Coraz częściej w sprawach związanych z kryptowalutami wypowiada się profesor Yang Dong, który wykłada na jednym z chińskich uniwersytetów: Uniwersytet Renmin. W ostatnim czasie przemawiał na warsztatach, w których brali udział między innymi przedstawiciele Ludowego Banku Chin, który sprawuje kontrolę nad polityką pieniężną państwa.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

BitBayGiełda Bitcoin »Sprawdź nowe kryptowaluty!