Czy Bitcoin zastąpi dolara?

Data dodania: 14 grudnia 2020 r. / Aktualizacja: 14 grudnia 2020 r.
Według banku Morgan Stanley, w najbliższej przyszłości cyfrowe złoto, czyli Bitcoin ma szansę zastąpić dolara amerykańskiego Według banku Morgan Stanley, w najbliższej przyszłości cyfrowe złoto, czyli Bitcoin ma szansę zastąpić dolara amerykańskiego
Źródło: Alexander Mils / Unsplash

Zdaniem dużego amerykańskiego banku inwestycyjnego, jakim jest Morgan Stanley, w najbliższej przyszłości cyfrowe złoto, czyli Bitcoin ma szansę zastąpić dolara amerykańskiego. Taka prognoza może być traktowana jako ostrzeżenie dla światowej waluty rezerwowej, jaką jest USD.

Taką opinię przekazał Ruchir Sharma, główny strateg globalny w Morgan Stanley Investment Management. Dominacja dolara może się skończyć, choć trwa ona od kilkudziesięciu lat. Według eksperta główne światowe waluty fiducjarne, do których zaliczyć można euro czy chińskiego juana, nie zdobyły zaufania na świecie, dlatego nie ma potencjalnego następcy dolara amerykańskiego. Można go szukać z kolei wśród kryptowalut. Bitcoin zdaniem Sharma ma ugruntowaną pozycję jako jedna z najlepszych inwestycji 2020 roku. W dobie koronawirusa udało mu się czterokrotnie zwiększyć swoją cenę.

Revolut wprowadza cztery nowe kryptowaluty dla klientów z EOG

Brytyjski neobank Revolut opublikował informację, że będzie prowadził notowania czterech nowych kryptowalut: EOS, OMG, ZRX oraz XTZ. Mają być one dostępne jednak tylko dla klientów z Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Platforma poszerza się więc o kolejne kryptowaluty, choć nie wyjaśniono, dlaczego takie aktywa mają jak na razie nie być dostępne dla użytkowników ze Stanów Zjednoczonych.

Bitcoin to najmądrzejsza inwestycja zdaniem braci Winklevoss

Coraz więcej „grubych ryb”, nazywanych na rynku finansowym wielorybami, kupuje Bitcoiny i robi to najczęściej po cichu. Inwestorzy wiedzą, że to jedna z najlepszych inwestycji w 2020 roku. Potwierdzają to bracia Winklevoss, którzy powiedzieli, że mądrzy inwestorzy właśnie tak postępują. Wyjaśnili przy tym, że chęć posiadania kryptowalut spowodowana jest uzasadnionym lękiem przed skutkami podjętej decyzji o dodruku dolarów amerykańskich.

Rosyjscy urzędnicy muszą się przyznać do posiadania kryptowalut

Zgodnie z prowadzonymi w Rosji pracami regulacyjnymi i wprowadzanymi przepisami, rosyjscy urzędnicy będą zmuszeni ujawnić, że posiadają kryptowaluty wraz ze wskazaniem ich rodzaju w najbliższym czasie. Będą musieli to zrobić do czerwca 2021 roku. Oficjalnie w Rosji istnieje wymóg złożenia deklaracji przez każdego urzędnika państwowego odnośnie do posiadanych kryptowalut. Został on wprowadzony za pomocą dekretu, który przewiduje też nowe środki związane z federalnym prawem Rosji dotyczącym kryptowalut. Chodzi o rozszerzenie przepisów ujętych już w ustawie o zasobach cyfrowych i finansowych.

DBS uruchamia własną giełdę BTC

DBS Bank jest największym bankiem działającym w Singapurze. W ubiegłym tygodniu pojawiły się informacje o tym, że planuje on uruchomić w najbliższym czasie giełdę kryptowalut. Początkowo ma ona obejmować cztery główne aktywa cyfrowe według kapitalizacji, a więc z BTC, XRP, ETH i BCH. Najprawdopodobniej podjęcie takiej decyzji przez DBS Bank spowoduje wzrost popytu na kryptowaluty w Singapurze.

Czy powstanie e-korona szwajcarska?

Szwecja jest jednym z pionierów na rynku bezgotówkowych transakcji. Społeczeństwo rzadko kiedy posługuje się gotówką. Nie dziwi więc fakt, że właśnie ten kraj ma w planach przeprowadzenie badań nad e-koroną, które mogą doprowadzić do jej wprowadzenia w przyszłości.

Raport Bloomberga wskazuje, że szwedzki minister ds. rynków finansowych ogłosił prace nad badaniem perspektyw Szwecji w wykorzystaniu waluty cyfrowej. Prawdopodobnie badania te zakończą się dopiero w listopadzie 2022 roku.

Ocena artykułu
3.7/5 (głosów: 3)