Cambridge oszacował liczbę użytkowników Bitcoina

Data dodania: 29 września 2020 r. / Aktualizacja: 29 września 2020 r.
Badania Cambridge Center for Alternative Finance wskazują, że około 100 milionów ludzi na całym świecie posiada BTC Badania Cambridge Center for Alternative Finance wskazują, że około 100 milionów ludzi na całym świecie posiada BTC
Źródło: Andrea Piacquadio / Pexels

Nowe badania Cambridge Center for Alternative Finance wskazują, że około 100 milionów ludzi na całym świecie posiada jednostki Bitcoina i inne aktywa oparte na Blockchainie. Wyraźnie widoczna jest na podstawie ich analiz skala rozwoju rynku kryptowalutowego. Jeszcze w 2018 roku w Global Cryptoasset Benchmarking Study oszacowano liczbę użytkowników kryptowalut ze zweryfikowaną tożsamością na zaledwie 35 mln na całym świecie, zaś od trzeciego kwartału 2020 roku na giełdach kryptowalutowych otwartych jest już 191 mln kont, a na dodatek liczba ta nie obejmuje portfeli, które użytkownicy obsługują samodzielnie poza giełdami. Najwięcej krypto inwestorów jest ponadto w Ameryce Północnej i w Europie.

Pozostało 2,5 mln BTC do wydobycia

Od chwili powstania Bitcoina wiadomo było, że maksymalna podaż tej kryptowaluty wyniesie 21 mln monet. Wydobyte zostało dotychczas 18,5 mln sztuk „cyfrowego złota”, co oznacza, że górnicy mogą wykopać w kolejnych latach zaledwie 2,5 mln Bitcoinów więcej. Tak zakończy się era wydobywania BTC i pozostaną one tylko w obiegu giełdowym.

W Izraelu Bitcoin ma być walutą, nie aktywem

Lokalne media w Izraelu informują, że kraj ten chce uznać Bitcoina za walutę, a nie aktywo. Takie zmiany znalazły się w projekcie ustawy izraelskiego Knesset. Zamiast postrzegać BTC jako aktywo i tym samym obarczać jego sprzedaż podatkiem od zysków kapitałowych w wysokości 25 proc. podstawy opodatkowania, nowe przepisy mogłyby uznać go za walutę, co pozwoliłoby uniknąć opodatkowania.

Obecnie kryptowaluty, w tym Bitcoin, w Izraelu podlegają podatkowi od zysków kapitałowych, a ulgi podatkowe są zagwarantowane tylko dla kredytodawców krótkoterminowych i niektórych rodzajów działalności związanej z obligacjami – stawka podatku wynosi wówczas 15 proc.

Nowe regulacje dotyczące kryptowalut w Wenezueli

Organy regulacyjne w Wenezueli wprowadziły mandat, który legalizuje kopanie kryptowalut. Tym samym wszyscy mieszkańcy tego kraju, którzy chcą wydobywać BTC, muszą najpierw uzyskać licencję od SUNACRI, wenezuelskiego Krajowego Inspektora Nadzoru nad Aktywami Kryptowalutowymi i Powiązaną Działalnością. W najbliższej przyszłości powstanie Kompleksowy Rejestr Górników z informacjami dotyczącymi zarówno ich samych, jak i kopalni. Pojawi się też Krajowa Cyfrowa Pula Górnicza jednocząca wszystkich minerów i pozwalająca na udział w zyskach kopalń kryptowalutowych.

Kary za niezadeklarowane transakcje kryptowalutowe w Rosji

Niewykluczone, że w najbliższym czasie osoby, które nie zgłoszą do odpowiednich organów transakcji kryptowalutowych, będą karane grzywną, a nawet karą więzienia. Rosyjskie Ministerstwo Finansów forsuje bowiem regulacje dla branży kryptowalut i proponuje nowe wymogi podatkowe. Chce wprowadzić odpowiedzialność karną obywateli za niezadeklarowanie kryptowalutowych transakcji. Kara finansowa mogłaby wynieść ponad 1 mln rubli rosyjskich, a do więzienia osoby niezgłaszające swoich kryptowalutowych transakcji mogłyby trafić nawet na 3 lata.

Ocena artykułu
3.0/5 (głosów: 3)