Bitcoin podąża śladami giełdy Wall Street

Data dodania: 11 kwietnia 2022 r. / Aktualizacja: 11 kwietnia 2022 r.
Wall Street, USA Wykres BTC/USD momentami przypomina wykres amerykańskiego indeksu giełdowego S&P 500
Źródło: Jenny Gregg / Pexels

Zależność pomiędzy notowaniami na Wall Street a notowaniami cyfrowego złota, za jaki uznawany jest Bitcoin, stają się jeszcze bardziej wyraźne niż do tej pory. Pod koniec marca cena Bitcoina dotarła do poziomu 48 200 USD i napotkała ruchomy opór w postaci średniej kroczącej z 200 sesji. Natomiast najważniejszy indeks Wall Street, indeks S&P 500, w tym samym czasie ustanowił lokalne maksimum na poziomie 4.637 pkt, napotykając miejsca oporu wyznaczone przez szczyt z 2 i 9 lutego bieżącego roku. Zarówno Bitcoin, jak i wspominany indeks miały za sobą okres silnych, krótkoterminowych zwyżek.

Bitcoin w Salwadorze – program CBS

Amerykańska stacja telewizyjna CBS wyemitowała w niedzielę 10 kwietnia 2022 roku szczególny program informacyjny „60 Minutes”, który był poświęcony funkcjonowaniu kryptowaluty Bitcoin w Salwadorze. Przypomnijmy, że właśnie ten kraj był pierwszym państwem w skali światowej, gdzie BTC zostało uznane za prawny środek płatniczy.

 W programie tym pokazano między innymi wywiad z Mikiem Petersonem. Człowiek ten był jednym z inwestorów projektu Bitcoin Beach. Znalazł się też w grupie osób zachęcających do dokonywania adopcji kryptowalut w Salwadorze. Program na CBS pokazał też dzielnicę El Zonte, czyli wioskę położoną w Salwadorze, gdzie mieszkańcy i goście mogą korzystać z Bitcoina płacąc za wszystko, co można tam kupić.

Potężne rosyjskie oszczędności w kryptowalutach

Podczas czwartkowej prezentacji raportu rosyjskiego rządu premier Rosji, Michaił Miszustin, powiedział, że Rosjanie łącznie mają ponad 10 bln rubli, co odpowiada obecnie kwocie około 130 mld dolarów, ulokowanych w kryptowalutach, takich jak Bitcoin (BTC). Pomimo to rosyjski rząd nie przyjął dotychczas ram regulacyjnych dla kryptowalutowej branży.

Tymczasem Rosyjski Bank Centralny zalicza się do jednych z największych lokalnych sceptyków wobec kryptowalut. Dodatkowo, szefowa Banku Rosji wzywała państwo do wprowadzenia zakazu stosowania Bitcoinów na początku tego roku.

Płatności w BTC na Shopify

Globalnym gigantem handlu elektronicznego w USA jest Shopify. Poinformowano ostatnio, że już wkrótce będzie możliwe płacenie Bitcoinem. Jack Mellers ogłosił podczas konferencji Bitcoin 2022, mającej miejsce w Miami, dokonanie wdrożenia nowej strategii firmy, która polega na umożliwieniu klientom tej platformy płatności w BTC za dokonane zakupy za pośrednictwem Bitcoin Lightning Network.

Przypomnijmy, że Lightning Network (LN) to rozwiązanie do skalowania warstwy 2 dla Bitcoina. Zostało ono zaprojektowane w celu ułatwienia szybszych i tańszych transakcji.

Kurs złotego w górę po decyzji RPP o stropach procentowych

7 kwietnia 2022 roku Rada Polityki Pieniężnej na swoim posiedzeniu zdecydowała się na podniesienie głównych stóp procentowych. Wiadomo było, że tak się stanie, choć RPP zaskoczyła rynek skalą podwyżki – o 100 punktów procentowych. W wyniku takich decyzji główna stopa referencyjna Narodowego Banku Polskiego wyniosła 4,5 proc. Wyższe stopy procentowe zdaniem prezesa NBP mają pomóc w obniżaniu inflacji, co jednocześnie sprzyja umocnienie się złotego. Po publikacji decyzji Rady polska waluta zaczęła mocno zyskiwać. Kurs EUR/PLN kwotowany był na 4,6415, a kurs USDPLN na 4,2498.

Kursy głównych walut światowych na 8 kwietnia 2022 roku

Perspektywa dla stóp procentowych w Polsce jest taka, że Rada Polityki Pieniężnej w kolejnych miesiącach bieżącego roku zakłada zaostrzenie polityki monetarnej i podniesienie głównej stopy referencyjnej banku centralnego nawet do poziomu 6-7 proc. Takie deklaracje sprawiły, że za 1 euro na rynku międzynarodowym Forex w piątek 8 kwietnia trzeba było zapłacić 4,6389 zł, a za 1 dolara amerykańskiego – 4,2698 zł. Rentowność obligacji 10-letnich wynosiła wówczas 5,906 proc.

Ocena artykułu
5.0/5 (głosów: 1)