Bitcoin bije kolejne rekordy cenowe

Data dodania: 5 grudnia 2017 r. / Aktualizacja: 5 grudnia 2017 r.
Kolejny rekord BTC Kolejny rekord BTC
Źródło: pexels.com

Bitcoin historyczną granicę 10 tys. dolarów przekroczył 28 listopada 2017 roku. Wydawało się, że to maksimum - to rekord, który raz osiągnięty, pozostanie poza zasięgiem tej popularnej kryptowaluty przez długi czas. Okazało się jednak, że 29 listopada, po 24 godzinach od historycznego rekordu, bitcoin znów pokazał, na co go stać. Jeden bitcoin kosztował wówczas 11 tys. dolarów. Oznacza to, że w ciągu ostatniego tygodnia wartość jednego bitcoina wzrosła o 25 proc. Kapitalizacja rynkowa tej kryptowaluty przekracza sumę 185 mld dolarów.

W środę, 29 listopada po przekroczeniu granicy 11 tys. dolarów za bitcoina, jego kurs diametralnie spadł o 20 proc. Podobny los spotkał inną popularną kryptowalutę - Ethereum.

Porównanie kapitalizacji bitcoina do kapitalizacji rynkowej Rumunii

Kiedy cena bitcoina przekroczyła granicę 11 tys. dolarów, a jego kapitalizacja wyniosła nawet 190 mld dolarów amerykańskich, agencja Bloomberg przygotowała porównanie kapitalizacji największych firm na świecie. Wyliczono, że ze swoją kapitalizacją bitcoin może być porównywany z PKB Rumunii, Nowej Zelandii, Iraku, Algierii, Kataru, Kuwejtu i Węgier.

Niższą kapitalizację od bitcoina mają takie potęgi biznesu jak:

  • PepsiCo - 166 mld dolarów,
  • Boeing - 162 mld dolarów,
  • McDonald's - 140 mld dolarów,
  • Goldman Sachs - 97 mld dolarów,
  • UBS - 67 mld dolarów,
  • Airbus - 66 mld dolarów,
  • General Motors - 60,7 mld dolarów,
  • Ford - 49,9 mld dolarów.

FED i Wenezuela rozważają wprowadzenie własnej kryptowaluty

Amerykański bank centralny - FED myśli o stworzeniu własnej kryptowaluty, o czym w Nowym Jorku poinformował jego prezes, William Dudley. Na razie jest to jednak wstępny etap rozważań.

Podobne plany ma Wenezuela. Prezydent kraju Nicolas Maduro zapowiedział, że chce stworzyć własną kryptowalutę o nazwie petro. W ten sposób zamierza walczyć z finansową blokadą, a wymyślona kryptowaluta ma mieć pokrycie w rezerwach surowców.

Upadek dwóch platform kryptowalut

Jedne z największych platform do wymiany cyfrowych walut - Gemini i Coinbase padły po tym, jak kurs bitcoina poszybował w środę, 29 listopada 2017 roku w górę, aby ostatecznie szybko spaść o 20 proc. wartości. Jeszcze w środę po godzinie 14. kapitalizacja giełdowa rynku kryptowalutowego wynosiła 345 mld dolarów, aby po 5 godzinach spaść do poziomu 291 mld dolarów. Oznacza to spadek o 54 mld dolarów, które nagle wyparowały z rynku.

Oficjalny start japońskiej bitcoinowej giełdy BitFlyer

W Stanach Zjednoczonych uruchomiono w ostatnim czasie japońską bitcoinową giełdę BitFlyer. Startup uzyskał wszelkie niezbędne zgody od organów regulacyjnych i mógł uruchomić giełdę, co ostatecznie zakończyło istnienie testowej jej wersji. BitFlyer ma zgodę na działanie w 34 stanach USA. Uzyskał licencję BitLicense od organów nadzoru w Nowym Jorku.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!