Banco Santander winny 350 tys. dolarów giełdzie kryptowalutowej

Data dodania: 12 marca 2019 r. / Aktualizacja: 12 marca 2019 r.
Brazylijski Bank Santander musi zwrócić środki giełdzie kryptowalut Mercado Bitcoin Brazylijski Bank Santander musi zwrócić środki giełdzie kryptowalut Mercado Bitcoin
Źródło: Croberin Photography / Pexels

Trybunał Sprawiedliwości w Brazylii, w stanie São Paulo odrzucił właśnie apel, jaki został wniesiony przez Banco Santander przeciwko giełdzie kryptowalutowej Mercado Bitcoin. Jednocześnie TS orzekł, że bank ma obowiązek zwrotu funduszy firmie prowadzącej giełdę. Zgodnie z raportem to środki rzędu 350 tys. dolarów amerykańskich. Giełda tym samym wygrała sprawę, a bank zmuszony jest zwrócić jej pieniądze wraz z odsetkami w wysokości jednego procenta miesięcznie. Musi też pokryć koszty prawne spółki i opłaty prawne, które zostały ustalane na 10 proc. wartości. Wszystko przez to, że bank Santander zdecydował się zamknąć konto giełdy kryptowalutowej, ponieważ uznał, że jej działalność jest niezgodna z zasadami. Dlatego jednocześnie zamroził jej fundusze. Brazylijska giełda nie pozostawiła tak sprawy i skierowała ją do Trybunału Sprawiedliwości.

Czy we Francji wprowadzony zostanie zakaz dla anonimowych kryptowalut?

Szef Komitetu Finansów Francuskiego Zgromadzenia Narodowego - Eric Woerth sugeruje, żeby wprowadzić w przyszłości zakaz anonimowych kryptowalut. Ma to dotyczyć wszelkich walut cyfrowych, które zapewniają użytkownikom większą anonimowość. Według niego właściwe byłoby zaproponowanie zakazu upowszechniania i handlu kryptowalutami, które zapewniają całkowitą anonimowość. Chce zapobiegać przy tym oszustwom, które mogą mieć miejsce z ich wykorzystaniem. Dotyczy to pewnej liczby kryptowalut, takich jak Monero, PIVX, DeepOnion czy Zcash.

Uruchomiono instytucjonalny fundusz kryptowalutowy Fidelity Digital Assets

Już w październiku 2018 roku rozpoczęły się prace nad stworzeniem instytucjonalnego funduszu kryptowalutowego pod szyldem Fidelity. Warto powiedzieć, że jego twórca to Fildelity Investment, czyli ogromna amerykańska korporacja, która świadczy usługi finansowe i zarządza ponad 7 bilionami dolarów. Obecnie uruchomiła ona fundusz kryptowalutowy Fidelity Digital Assets dla inwestorów instytucjonalnych, takich jak fundusze emerytalne, fundacje czy fundusze hedgingowe. Z czasem również i inni użytkownicy mają mieć do niego dostęp.

Pomyślnie przeprowadzony Hard Fork Monero (XMR)

Przeprowadzono aktualizację protokołu Monero i zaktualizowano oprogramowanie tej kryptowaluty. Zwiększono przy tym jej prywatność, odporność na urządzenia ASIC oraz ataki big bang.  Zapowiadana aktualizacja protokołu Monero (XMR), czyli Hard Fork ostatecznie zakończył się pomyślnie 9 marca 2019 roku. Najważniejsze, co zrobiono, to wprowadzenie poprawek w algorytmie Proof of Work (poW) oraz CryptoNight-R.

SWIFT wykorzysta blockchain do e-głosowania

Stowarzyszenie na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej - w skrócie SWIFT opublikowało komunikat i ogłosiło, że rozpoczyna badania nad specjalnym projektem, w którym wykorzystana ma być technologia blockchain. Ma ona wpłynąć na ulepszenie e-głosowania w przedsiębiorstwach finansowych.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!