Banco Santander winny 350 tys. dolarów giełdzie kryptowalutowej

12 marca 2019 r.
Brazylijski Bank Santander musi zwrócić środki giełdzie kryptowalut Mercado BitcoinBrazylijski Bank Santander musi zwrócić środki giełdzie kryptowalut Mercado Bitcoin

Trybunał Sprawiedliwości w Brazylii, w stanie São Paulo odrzucił właśnie apel, jaki został wniesiony przez Banco Santander przeciwko giełdzie kryptowalutowej Mercado Bitcoin. Jednocześnie TS orzekł, że bank ma obowiązek zwrotu funduszy firmie prowadzącej giełdę. Zgodnie z raportem to środki rzędu 350 tys. dolarów amerykańskich. Giełda tym samym wygrała sprawę, a bank zmuszony jest zwrócić jej pieniądze wraz z odsetkami w wysokości jednego procenta miesięcznie. Musi też pokryć koszty prawne spółki i opłaty prawne, które zostały ustalane na 10 proc. wartości. Wszystko przez to, że bank Santander zdecydował się zamknąć konto giełdy kryptowalutowej, ponieważ uznał, że jej działalność jest niezgodna z zasadami. Dlatego jednocześnie zamroził jej fundusze. Brazylijska giełda nie pozostawiła tak sprawy i skierowała ją do Trybunału Sprawiedliwości.

Czy we Francji wprowadzony zostanie zakaz dla anonimowych kryptowalut?

Szef Komitetu Finansów Francuskiego Zgromadzenia Narodowego – Eric Woerth sugeruje, żeby wprowadzić w przyszłości zakaz anonimowych kryptowalut. Ma to dotyczyć wszelkich walut cyfrowych, które zapewniają użytkownikom większą anonimowość. Według niego właściwe byłoby zaproponowanie zakazu upowszechniania i handlu kryptowalutami, które zapewniają całkowitą anonimowość. Chce zapobiegać przy tym oszustwom, które mogą mieć miejsce z ich wykorzystaniem. Dotyczy to pewnej liczby kryptowalut, takich jak Monero, PIVX, DeepOnion czy Zcash.

Uruchomiono instytucjonalny fundusz kryptowalutowy Fidelity Digital Assets

Już w październiku 2018 roku rozpoczęły się prace nad stworzeniem instytucjonalnego funduszu kryptowalutowego pod szyldem Fidelity. Warto powiedzieć, że jego twórca to Fildelity Investment, czyli ogromna amerykańska korporacja, która świadczy usługi finansowe i zarządza ponad 7 bilionami dolarów. Obecnie uruchomiła ona fundusz kryptowalutowy Fidelity Digital Assets dla inwestorów instytucjonalnych, takich jak fundusze emerytalne, fundacje czy fundusze hedgingowe. Z czasem również i inni użytkownicy mają mieć do niego dostęp.

Pomyślnie przeprowadzony Hard Fork Monero (XMR)

Przeprowadzono aktualizację protokołu Monero i zaktualizowano oprogramowanie tej kryptowaluty. Zwiększono przy tym jej prywatność, odporność na urządzenia ASIC oraz ataki big bang.  Zapowiadana aktualizacja protokołu Monero (XMR), czyli Hard Fork ostatecznie zakończył się pomyślnie 9 marca 2019 roku. Najważniejsze, co zrobiono, to wprowadzenie poprawek w algorytmie Proof of Work (poW) oraz CryptoNight-R.

SWIFT wykorzysta blockchain do e-głosowania

Stowarzyszenie na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej – w skrócie SWIFT opublikowało komunikat i ogłosiło, że rozpoczyna badania nad specjalnym projektem, w którym wykorzystana ma być technologia blockchain. Ma ona wpłynąć na ulepszenie e-głosowania w przedsiębiorstwach finansowych.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!