Walka gigantów: Bitcoin VS Bitcoin Cash

Data dodania: 28 grudnia 2017 r. / Aktualizacja: 28 grudnia 2017 r.
Bitcoin VS Bitcoin Cash Bitcoin VS Bitcoin Cash
Źródło: Pexels

Na dużego rywala Bitcoina - najbardziej popularnej kryptowaluty na świecie wyrasta Bitcoin Cash. Powstał on po hard forku w sierpniu 2017 roku. W ciągu zaledwie 24 godzin, w IV tygodniu grudnia, waluta ta urosła o ponad 50 proc. Bitcoin Cash jest na fali popularności. To nowa kryptowaluta, która w środę 20 grudnia odnotowała wzrost z poziomu 2,4 tys. dolarów do ponad 3,8 tys. dolarów, w zaledwie kilka godzin. Bitcoin Cash ma dużą przyszłość. Kupujący przyznają, że jeśli chodzi o Bitcoina - "pociąg odjechał". Szukając kolejnego czarnego konia kryptowalut - wytypowali Bitcoin Cash.

Rajd Bitcoina w dół

Czwarty tydzień grudnia został zdominowany na rynku kryptowalut paniką na giełdach, na których Bitcoin zaczął bardzo szybko tracić na wartości. Pomiędzy 21. a 22. grudnia Bitcoin stracił prawie 24 proc. na swojej wartości. Spadki dotyczyły również Bitcoin Cash, Ethereum i IOTA, Litecoin i Cardano. Najmniej, spośród czołowych kryptowalut przed świętami Bożego Narodzenia traciła waluta Ripple.

W ciągu ostatnich 3 miesięcy Bitcoin urósł o 261 proc., a w piątek 22 grudnia kurs runął o ponad 35 proc. Na początku 2017 roku za jednego Bitcoina na giełdach kryptowalut płacono niecałe 1000 dolarów amerykańskich. W grudniu za tę samą kryptowalutę trzeba było zapłacić ponad 19 tys. dolarów. 22 grudnia kurs obniżył się znacznie do około 13 tys. dolarów, aby w sobotę 23 grudnia znów trochę wzrosnąć - do poziomu 15,4 tys. dolarów.

Polacy mają 3 mld zł w kryptowalutach

Polacy trzymają olbrzymi majątek w kryptowalutach - najwięcej, bo prawie dwa miliardy złotych przetrzymują w Bitcoinach. Kolejne 400 mln w Bitcoin Cash i tyle samo w Ethereum. Na razie majątek ten ma właściwie formę cyfrowych zapisów, ale niewykluczone, że wkrótce zyska realną wartość. Komisja Nadzoru Finansowego niezmiennie ostrzega inwestorów przed zawieraniem transakcji na rynku kryptowalut i podkreśla, że pozostają one poza wszelkimi regulacjami.

Białoruś rajem podatkowym dla kryptowalut

Prezydent Białorusi – Alaksandr Łukaszenka, obiecuje przedsiębiorcom ulgi podatkowe w zamian za angażowanie się w rynek kryptowalut. Zapowiada, że Białoruś będzie pierwszym krajem w skali światowej, którego rząd otworzy szerokie możliwości do wykorzystania technologii blockchain. Jednym dekretem prezydent Łukaszenka legalizuje wszystkie biznesy oparte na technologii blockchain, która stoi m.in. za powstaniem Bitcoinów.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!