Podatek od zysku z kryptowalut w Polsce

Data dodania: 20 listopada 2018 r. / Aktualizacja: 20 listopada 2018 r.
19% podatku od zysków czerpanych z kryptowalut w Polsce 19% podatku od zysków czerpanych z kryptowalut w Polsce
Źródło: Pixabay

19 proc. podatku od zysków z kryptowalut w Polsce. W dniu 14 listopada 2018 roku Prezydent RP, Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 23 października 2018 roku, która zmienia zasady opodatkowania dochodu z handlu kryptowalutami. Ten krok spowoduje, że od 1 stycznia 2019 roku osoby wypracowujące zyski z tytułu obrotu kryptowalutami będą płacić od zysku podatek liniowy według stawki 19 proc. Niejasna pozostaje jednak kwestia podatku PCC (od czynności cywilnoprawnych).

Bitcoin Group SE nabyła 100 proc. pakiet udziałów w Tremmel Wetrpapierhandelsbanku GmbH

Niemiecka spółka z siedzibą w Herford - Bitcoin Group SE, która zarządza jedyną regulowaną giełdą kryptowalutową w kraju, nabyła właśnie pełen pakiet udziałów w banku inwestycyjnym Tremmel Wertpapierhandelsbank GmbH. Tym samym holding kryptowalutowy uzyskał możliwość korzystania z licencji bankowej należącej do Tremmel. Z oświadczenia spółki Bitcoin Group SE wynika, że licencja ta pozwoli rozszerzyć ofertę kryptowalutową i obsługiwać bankomaty do kryptowalut na terenie całych Niemiec.

Nie zmienia się przy tym nic w kwestii zarządzania bankiem Tremmel Wertpapierhandelsbank GmbH. Nadal dyrektorem zarządzającym i odpowiedzialnym za bank będzie Rainer Bergmann.

Cyfrowy sejf od VersaBanku

Spółka zależna kanadyjskiej instytucji finansowej VersaBank ogłosiła, że właśnie zakończyła testy beta dla cyfrowego sejfu, który ma służyć do bezpiecznego przechowywania kryptowalut. Klientami nowego narzędzia mają być docelowo giełdy kryptowalutowe i fundusze. Cyfrowy sejf ma zapewnić przechowywanie kryptowalut na serwerach znajdujących się na całym świecie. To element skrzynki depozytowej, a sam bank nie będzie znał jej zawartości.

Obecnie VersaBank znajduje się na etapie komercjalizacji usługi cyfrowego sejfu dla walut wirtualnych, takich jak Bitcoin.

Encyklopedia kryptowalut - KryptoWiki?

Informacje dotyczące kryptowalut, ich konstrukcji, tworzenia czy wydobywania są wysoce poszukiwane przez graczy rynku kryptowalutowego. Potencjał ten dostrzegają twórcy encyklopedii Wikipedia. Ciągle powstają nowe źródła informacji, dlaczego więc nie miałaby powstać specjalna encyklopedia zawierająca opisy branży kryptowalutowej?

W sieci pojawiła się polskojęzyczna encyklopedia walut wirtualnych - KryptoWiki.info. To encyklopedia tworzona przez zwykłych ludzi. Wystarcz założyć konto i opisać informacje dotyczące biznesu kryptowalutowego.

Fundusz ETF oparty na indeksie kursowym kryptowalut w Szwajcarii

Kiedyś musiało to nastąpić - w Szwajcarii główna giełda wydała pozwolenie dla pierwszego na świecie pełnoprawnego funduszu ETF, który będzie opierał się na indeksie kursowym kilku kryptowalut. Wcześniej podobny krok miał być wykonany na giełdzie w Stanach Zjednoczonych.

Platforma Amun Crypto ETP zaoferowała Bitcoin ETF HODL i rozpocznie handel na szwajcarskiej giełdzie Six Swiss Exchange w Zurychu już wkrótce.  ETF został stworzony do śledzenia indeksu w oparciu o ruch pięciu czołowych kryptowalut: Bitcoin, Ethereum, Bitcoin Cash, Litecoin i XRP. Sama firma Amun Crypto jest brytyjską jednostką typu FinTech, która ma na celu tworzenie nowych technologii i innowacji, które mają konkurować z tradycyjnymi metodami finansowymi w zakresie świadczenia usług finansowych.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!