Bitcoin pochłania coraz więcej energii

Data dodania: 21 września 2021 r. / Aktualizacja: 21 września 2021 r.
Kominy elektrowni Duże zużycie energii przez BTC. Czy będą z tego kłopoty?
Źródło: Markus Distelrath / Pexels

Z analiz przeprowadzonych przez Bloomberg wynika, że sieć Bitcoina zużywa coraz więcej energii. Wyliczono, że na przestrzeni tego roku przekroczyło ono wynik z całego 2020 roku. W całym 2020 roku Bitcoin zużył około 67 TWh energii elektrycznej, a wartość ta została przekroczona we wrześniu 2021 roku. Wygląda na to, jak czytamy w raporcie przygotowanym przez Bloomberg, że w całym 2021 roku Bitcoin zużyje 91 TWh energii. To zużycie porównywalne do tego dla całego Pakistanu.

Zamiast obniżać zapotrzebowanie na energię, to Bitcoin cały czas je powiększa. Dla wielu osób, zwłaszcza ekologów, stanowi to zbyt wysoką cenę za wydobywanie tej najcenniejszej na rynku kryptowalut cyfrowej waluty.

Salwador na 3. miejscu pod względem liczby zainstalowanych bitomatów

We wrześniu 2021 roku rząd Salwadoru potwierdził, że zainstalowano na terenie kraju ponad 200 bitomatów. Znalazł się tym samym na trzecim miejscu wśród wszystkich krajów na świecie co do wielkości sieci bitomatów na świecie – na pierwszych dwóch znajdują się pod tym względem Stany Zjednoczone i Kanada.

Ciało Dody w postaci NFT

Ciekawostką ze świata kryptowalut, jaka ujrzała światło dzienne w ubiegłym tygodniu, jest propozycja od Dody – Doroty Rabczewskiej, polskiej piosenkarki. Przekazała ona właśnie w wiadomości adresowanej do fanów, że zeskanowała swoje ciało i będzie je sprzedawać w formie NFT-ów. Na wirtualny rynek wprowadzone zostanie 400 NFT-ów, odpowiadających skanom ciała Dody.

Coinbase podpisało intratną umowę z rządem USA

Największa giełda kryptowalutowa na świecie – Coinbase – nie ustaje w poszukiwaniu kolejnych partnerów biznesowych. Obecnie poinformowało o zawarciu umowy opiewającej na miliony dolarów z U.S. Homeland Security. Dzięki tej współpracy rząd Stanów Zjednoczonych otrzyma możliwość korzystania z usług giełdy Coinbase w celu analizowania danych amerykańskich obywateli. Coinbase otrzymało według oficjalnych dokumentów kwotę 1,36 mln dolarów w opłatach licencyjnych za oprogramowanie Coinbase Analytics. Posłuży to oddziałowi Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego USA, który zajmuje się przestępczością transgraniczną i nielegalną imigracją. 

Powrót Bitcoina do wzrostów?

Wyraźnie widać, że BTC powracał na drogę wzrostów. W ubiegłym tygodniu pokonał jeden opór, dzięki czemu kolejne poziomy 53 tys. dolarów i 60 tys. dolarów były w zasięgu możliwości cyfrowego złota.

15 września 2021 Bitcoin wzrósł w ciągu doby o 3,32 proc. i osiągnął poziom powyżej 48 000 dolarów. Dzięki temu ta wiodąca kryptowaluta na świecie wzrosła powyżej 200-dniowej średniej kroczącej. W parze z nią również Ethereum zaczęło zwiększać swoją wartość. W weekend ustanowiło wsparcie na poziomie 3200 USD.

Wczorajszy dzień (20.09.2021) był jednak na czerwono. BTC osunął się z 47 tys. USD do 43 tys. USD. Dzień długi, jednak dziś zapowiada się kolejny taki dzień.

Ocena artykułu
5.0/5 (głosów: 2)