Kontrakty futures CBOE na Bitcoina

Data dodania: 12 grudnia 2017 r. / Aktualizacja: 12 grudnia 2017 r.
Bitcoin na giełdzie CBOE Bitcoin na giełdzie CBOE
Źródło: Andrew Tan z Pixabay

10 grudnia 2017 roku dokładnie o godzinie 17:00 czasu centralnego wprowadzono Bitcoina na rynek kontraktów futures Chicago Board Options Exchange (CBOE). Futures trading rozpoczęło się po kursie 15 tys. dolarów, dopasowując cenę jednego bitcoina na giełdzie Gemini. Wywołało to ogromny wzrost wartości BTC. Obecnie kontrakty futures wygasające w styczniu 2018 roku są wyceniane na 18,5 tys. dolarów.

Bitcoin po 12 tys. dolarów

5 grudnia 2017 roku bitcoin przełamał kolejną granicę cenową i był wyceniany na ponad 12 tys. dolarów. Kapitalizacja tej najbardziej popularnej kryptowaluty przekroczyła tym samym 200 miliardów dolarów. Nikt nie spodziewał się, że już w ciągu kolejnych 2 dni ten sam bitcoin przekroczy granicę 16 tys. dolarów. Miało to miejsce w czwartek 7 grudnia, późnym popołudniem. Co więcej, na jednej z najpopularniejszych platform kryptowalutowych Coinbase, cena bitcoina momentami sięgała 20 tys. dolarów. Jego kapitalizacja więc przekraczała wówczas 269 mld dolarów.

Lawina problemów po horrendalnie wysokiej wycenie bitcoina

Kiedy bitcoin testował kolejne granice kursowe, wiele platform musiała borykać się z wieloma problemami. Między innymi NiceHash ze Słowenii poinformowała, że skradziono z niej 4,7 tysiąca bitcoinów, wartych aż 63,92 milionów dolarów. Oficjalny powód „wyparowania” bitcoinów to naruszenie zasad bezpieczeństwa.

Co ciekawe, w piśmie skierowanym do CFTC amerykańskie Futures Industry Association, czyli największe stowarzyszenie lobbystyczne skupione wokół kontraktów futures, wystosowało list nawołujący do zatrzymania procesu tworzenia kontraktów na bitcoina.

Steam - na NIE wobec bitcoina

Platforma cyfrowej dystrybucji gier Steam, z dniem 7 grudnia 2017 roku oficjalnie przestała obsługiwać transakcje bitcoinem. W uzasadnieniu podjęcia takiej decyzji można przeczytać, że jest nią niestabilność kursu kryptowaluty i znaczny wzrost kosztów dokonywania rozliczanych w bitcoinach transakcji. Opłaty pobierane do tej pory od użytkowników platformy Steam przy transakcjach BTC, wzrosły z koło 0,20 dolarów do ponad 2 dolarów i to wszystko tylko w perspektywie dwóch ostatnich lat.

ICO Crypterium zgromadziło 21 mln dolarów

Dzięki sprzedaży tokenów platforma ICO Cyrpterium zgromadziła dotychczas 21 mln dolarów na realizację swoich projektów. Dodatkowo przekroczyła 15,5 mln dolarów zebranych funduszy. To naprawdę imponujące wyniki, zwłaszcza że ICO zostało uruchomione w dniu 31 października 2017 roku. Tylko w ciągu pierwszych pięciu godzin sprzedaż tokenów ICO Crypterium osiągnęła 7,5 mln dolarów. Warto wspomnieć, że Crypterium to innowacyjny kryptobank, planujący wykorzystać technologię blockchain, aby wprowadzić kryptowaluty do codziennych transakcji zakupowych.

Czy Korea Południowa zakaże handlu kryptowalutami?

Lokalny magazyn prasowy w Korei Południowej - Hankyung donosi, że rząd analizuje zmiany w prawie, które skutecznie kryminalizowałyby giełdy w sposób tożsamy do tego, który obowiązuje w Chinach. Oznaczałoby to wprowadzenie zakazu transakcji na giełdach krajowych przy ich realizacji z użyciem kryptowalut.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!