MXN Peso meksykańskie kurs forex, aktualna cena, kalkulator

KUP PESO TERAZ Bezpieczne połączenie SSL
ZNAJDŹ NAJTANIEJ Bezpieczne połączenie SSL
HANDLUJ Z DŹWIGNIĄ Bezpieczne połączenie SSL

Przelicznik - kalkulator peso do złotówkiObowiązującą formalnie i w praktyce walutą Meksyku jest peso meksykańskie, oznaczane skrótem MXN. Ma ono wiele wspólnego z dolarem amerykańskim – obie waluty pochodzą od dawnego dolara hiszpańskiego.

Nazwa peso

W kolonialnych czasach terytorium dzisiejszego Meksyku znajdowało się pod panowaniem korony hiszpańskiej. Po hiszpańsku „peso” było miarą złota lub miarą srebra, odpowiednio pesos oro lub pesos plata. Z kolei nazwa podjednostki peso – centavo nawiązuje do jednej setnej, czyli wartości niewielkiej monety zdawkowej. Na terenie Meksyku centavo jest oznaczane symbolem „¢”.

Historia peso

Wraz z konkwistadorami, którzy przybyli do wybrzeży Meksyku, przybyły na te tereny pierwsze pieniądze. Rdzenna ludność tych obszarów miała własne tradycje dotyczące środków płatniczych i rozliczeń. Emisją pierwszych monet w Meksyku zajmował się Wicekról Nowej Hiszpanii, zależny od Madrytu. Na terenie Meksyku istniało aż do 1821 roku Wicekrólestwo Nowej Hiszpanii. Wydobywano tu przez lata złoto i srebro, z których korzyści czerpała korona hiszpańska. Służyły one również do bicia meksykańskich monet, m.in. ośmiorealowych monet nazywanych jako pesos. Inne ośmiorealówki, które pochodziły z Hiszpanii, nazywano dolarami hiszpańskimi i akceptowane były one na całym świecie.

Po uzyskaniu przez Meksyk niepodległości w 1821 roku jego pierwszy cesarz Augustyn I musiał dokonać emisji papierowych banknotów, ponieważ brakowało w kraju kruszców, z których można by bić monety.  Wkrótce, bo w 1823 roku obalono cesarza, a Meksyk został republiką, trwającą przez kolejne 40 lat. Powrócono do emisji złotych i srebrnych monet. Wówczas powstało meksykańskie peso o wartości tożsamej jak hiszpańskie dolary.

W 1857 roku próbowano w Meksyku przeforsować pomysł wprowadzenia dziesiętnego systemu monetarnego, ale nie udało się to. Pierwsze dziesiętne monety przedstawiające cesarza Maksymiliana I, które emitowano od 1864 roku, czyli po interwencji w Meksyku Francuzów, przetrwały tylko 3 lata.

W 1877 roku przywrócono republikę w Meksyku i pod rządami Porfirio Diaza przeprowadzono reformę monetarną, polegającą na ustanowieniu złotego standardu, tj. powiązania peso ze złotem. Od 1910 roku przez kolejne dekady peso pozostawało stabilną walutą, pomimo chaosu politycznego i walk o władzę, choć malał udział kruszcu w emitowanych monetach. Banknoty peso z kolei pozostawały w obiegu ze starej emisji od 1936 do 1978 roku.

W 1976 roku władze musiały zdecydować się na dewaluację peso o 45 proc. względem dolara amerykańskiego. Rząd Meksyku zadłużał się, sądząc, że długi spłaci z wydobycia ropy naftowej z lokalnych, odkrytych dopiero co złóż, ale spadek cen ropy na światowych rynkach spowodował znaczne zwiększenie zadłużenia zagranicznego. Później kraj popadł w recesję i wymuszono dalszą dewaluację peso.

Konieczna była zamiana peso na nowe peso w stosunku 1000:1. Nazwa „nowe peso” była stosowana w latach 1993-1996, a później powrócono do nazwy peso.

Monety i banknoty w obiegu w Meksyku

Aktualnie w emisji jest 8 nominałów monet meksykańskich:

 • 5 centavo,
 • 10 centavo
 • 20 centavo
 • 50 centavo
 • 1 peso
 • 2 peso
 • 5 peso
 • 10 peso

Monety 1, 2, 5 i 10 peso są bimetaliczne, czyli złożone z dwóch stopów. Monety 10 centavo, 20 centavo i 50 centavo powstają natomiast w trakcie produkcji większych nominałów, przy wyjęciu z nich wykrojonych krążków. Taka metoda wybijania monet przyczyniła się do obniżenia kosztów produkcji bilonu.

Każdy z banknotów upamiętnia ważną osobę lub osoby z historii i kultury Meksyku:

 • 20 peso – Benito Juáreza, 26. prezydenta Meksyku,
 • 50 peso – José María Morelosa, działacza niepodległościowego,
 • 100 peso – Nezahualcoyotla, wodza Texcoco i poetę,
 • 200 peso – Juanę Inés de la Cruz, pisarkę z XVII wieku,
 • 500 peso – Diego Riveirę, malarza oraz jego żonę Fridę Kahlo,
 • 1000 peso – Miguela Hidalgoy Costillę, działacza niepodległościowego.

Banknoty peso meksykańskich o nominale 20 i 50 peso są wykonane z polimeru. Pozostałe z papieru.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!