Czy Ethereum może zdetronizować Bitcoina?

Data dodania: 9 sierpnia 2022 r. / Aktualizacja: 13 września 2022 r.
Szachy - detronizacja króla Źródło: George Becker / Pexels

Przez wiele lat wydawało się, że pozycja Bitcoina jako najcenniejszej kryptowaluty na świecie jest niezagrożona. Dziś jednak po wielokrotnych spadkach wartości w 2022 roku coraz częściej eksperci wyrażają opinię, że Bitcoin może przestać być kryptowalutą „numer jeden”.

Zdaniem raportu przygotowanego przez analityków z Bloomberg Intelligence, szansę na zajęcie miejsca Bitcoina ma Ethereum. Może się to stać po tym, jak ETH przejdzie do swojej bardziej ekologicznej wersji 2.0. Wówczas ma szansę przyciągnąć falę adopcji instytucjonalnej, oczekiwanej przez inwestorów i świat kryptowalutowy jako taki.

Dla podbicia wyceny Ethereum wystarczyłoby udostępnienie giełdowych funduszy ETF na cyfrowe aktywa.

Czy warto kupić teraz Bitcoina?

Ostatnie tygodnie nie były łaskawe dla wyceny Bitcoina na kryptowalutowych giełdach. Inwestorzy z niecierpliwością czekają na to, co przyniesie sierpień. Jest wiele opinii dotyczących tego, czy warto właśnie teraz zdecydować się na włączenie do swojego kryptowalutowego portfela właśnie BTC. Zdaniem wielu analityków Bitcoin mógł już osiągnąć dno, dlatego jest to dobra chwila do podjęcia decyzji o jego zakupie, choć z ostrożnością.

Polygon z 83-procentowym zyskiem w ciągu miesiąca

Lipiec zakończył się dla kryptowalutowego projektu Polygon bardzo obiecująco, ponieważ kryptowaluta zyskała 83 proc. na swojej wartości w zaledwie jeden miesiąc. Polygon (MATIC) to platforma inteligentnych kontraktów, która wykorzystuje skalowanie warstwy 2 i ma się stać niezbędnym rozwiązaniem infrastruktury Web3.

Inwestorzy wyrażają jednak niepokój, czy lipcowe ożywienie w stosunku do kryptowaluty Polygon jest trwałe, czy nie. Pod uwagę trzeba wziąć słabe depozyty i dane dotyczące aktywnych adresów.

Założyciel MicroStrategy stracił 6 mld dolarów w 1 dzień

Michael Saylor, który założył MicroStrategy MSTR 2 lata temu, stracił aż 6 mld dolarów w ciągu jednego dnia. Kupił on Bitcoina latem 2020 roku, widząc w nim walor, który pozwala zabezpieczyć majątek przed inflacją. Jednak ta kryptowaluta wiele straciła, a wraz z nią inwestorzy. Producent oprogramowania stracił około 1 mld USD w II kw. 2022 roku, po tym, jak wziął 917,8 mln USD odpisu aktualizacyjnego związanego ze spadkiem wartości Bitcoina, którego firma jest właścicielem.

Pomimo strat, jakie odniósł, Saylor nadal traktuje BTC jako centralny punkt dla swojej strategii biznesowej.

Dolar w sześciotygodniowym dołku

Umacnianie się amerykańskiej waluty powoduje, że drożeje ropa naftowa. Z taką sytuacją mieliśmy do czynienia wiele tygodni, ale 1 sierpnia dolar amerykański zaczął wyraźnie tracić na swojej wartości. Słabł w szczególności wobec japońskiego jena. Rynek oczekuje, że dalszych podwyżek w wysokości głównych stóp procentowych albo nie będzie, albo będą one znacznie niższe niż dotychczas.

W piątek w pierwszym tygodniu sierpnia tego roku za jednego dolara w Polsce należało zapłacić 4,6055 zł.

Indeks dolara śledzący dolara względem koszyka szczęściu innych walut spadł 0,2 proc. do 105,535, po spadku aż do 105,490 czyli poziomu widzianego ostatnio 5 lipca.

Złoty na tym samym kursie co eurodolar

Aktualny na 2 sierpnia 2022 roku kurs złotego do dolara wynosił 4,6090, a w stosunku do kursu euro – 4,7152. Sentyment na złotym warunkowany jest danymi globalnymi, głównie publikacją PMI w usługach i ISM oraz NFP w Stanach Zjednoczonych. Złoty pozostaje słaby i wrażliwy na to, co dzieje się na świecie.

Główna para walutowa – EUR/USD nadal zyskiwała 1 sierpnia i 2 sierpnia, osiągając najwyższy poziom 1,0294 od 5 lipca. Para EUR/USD testowała strefę oporu wykresu 1,0275 – 1,03, a utrzymanie powyżej tej strefy byłoby pozytywnym sygnałem.

Ocena artykułu
3/5 (głosów: 1)