Bitcoin najdroższy w historii

Data dodania: 8 grudnia 2020 r. / Aktualizacja: 8 grudnia 2020 r.
Nowe ATH Bitcoina. Na giełdzie Bitstamp 1 grudnia 2020 w południe 1 BTC kosztował 19 918 USD. Nowe ATH Bitcoina. Na giełdzie Bitstamp 1 grudnia 2020 w południe 1 BTC kosztował 19 918 USD.

Z początkiem grudnia 2020 roku Bitcoin przebił historyczne maksimum swojej wartości (ATH - All Time High), które osiągnięte zostało w 2017 roku. Było to 19 666 USD w dniu 17 grudnia 2017 roku. Eksperci mówią, że to jeszcze nie koniec jego wzrostów. 2 grudnia dobił do wyceny 19700 dolarów za 1 BTC. Niewykluczone, że w kolejnym tygodniu przebije psychologiczną granicę 20 tys. dolarów za Bitcoina.

Diem - nowa wersja Libry Facebooka

Od wielu miesięcy pojawiają się kolejne informacje na temat kryptowaluty Facebooka. Dziś wiadomo już, że nie będzie to wcześniej zapowiadana Libra, tylko Diem.

Losy kryptowaluty Facebooka ważyły się przez wiele miesięcy. Mark Zuckerberg był przesłuchiwany w kongresie. Wypowiedział się wówczas, że nie jest pewne pojawienie się Libry na rynku.

Pod zmienioną nazwą, jako Diem, ma ona jednak wystartować w połowie 2021 roku. Wiadomo też, że będzie to stablecoin oparty na jednej walucie fiducjarnej - dolarze amerykańskim. Niewykluczone jednak, że projekt będzie rozwijany i do dolara dołączą inne waluty fiat, jak euro czy juan.

Za kilka lat płatności w Diem mogą stać się powszechnie wykorzystywaną metodą, zwłaszcza dla milionów użytkowników Facebooka. Wówczas Diem będzie wzrastać w siłę i konkurentem dla niego mogą nie być wtedy waluty fiat, ale cyfrowy juan czy Bitcoin.

Czy wdrożenie cyfrowej waluty banku centralnego się opłaca?

Bank Rozrachunków Międzynarodowych i Szwajcarski Bank Narodowy podjęli się przeprowadzenia badań, których celem jest wskazanie korzyści płynących z wdrożenia cyfrowej waluty banku centralnego, czyli CBDC, z wykorzystaniem technologii Blockchain.

Wspólne przedsięwzięcie BISIH, SNB i szwajcarskiej giełdy papierów wartościowych Six Group prowadzone jest w ramach projektu Helvetia. 3 grudnia szwajcarskie BIS Innovation Hub Swiss Centre zakończyło z sukcesem dwa testy koncepcyjne. Udało się w toku badań połączyć ze sobą istniejące systemy płatnicze z rozproszoną księgą. Rozliczono także ztokenizowane aktywa za pomocą hurtowego CBDC.

Zgodnie z komunikatem giełdy, Project Helvetia zbadał technologiczne i prawne możliwości transferu aktywów cyfrowych poprzez emisję hurtowego CBDC na platformie Six Digital Exchange. W najbliższym czasie powstanie platforma oferująca emisję, obrót, rozliczanie, zarządzanie i przechowywanie ztokenizowanych aktywów. Ma ona zostać uruchomiona niezwłocznie.

Nowa para na giełdzie BitBay

W ubiegłym tygodniu polska giełda kryptowalutowa poinformowała swoich użytkowników, że udostępnia nową parę kryptowaluty, mianowicie: Ripple do Tethera - XRP/USDT.

BitBay niedawno wprowadziła też wsparcie dla najpopularniejszego stablecoina – Tether (USDT). Nową monetą użytkownicy polskiej giełdy mogą handlować w stosunku do Bitcoina (BTC), Ethereum (ETH), Litecoina (LTC) oraz Chainlinka (LINK).

Na rynkach USDT ustalono także w ubiegłym tygodniu niższe prowizje transakcyjne wynoszące odpowiednio 0 proc. w przypadku prowizji dla markera i 0,1 prowizji dla takera.

Bitcoiny i altcoiny wejdą na Wall Street

S&P Dow Jones Indices będący spółką joint venture pomiędzy S&P Global, CME Group i News Corp – w 2021 roku stworzy indeksy kryptowalut. W czwartkowym komunikacie prasowym firma ogłosiła, że będzie współpracować z amerykańskim dostawcą blockchainowych danych Lukka i wspólnie stworzą indeksy 550 kryptowalut. Nie określono co prawda, które kryptowaluty będą dostępne na Wall Street, ale można wysnuć wnioski, że będą to top kryptowaluty, czyli zostaną wybrane cyfrowe waluty według ich największej kapitalizacji rynkowej.

Ocena artykułu
5.0/5 (głosów: 1)